Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego psy ras dużych żyją krócej?

Psy ras dużych umierają w młodym wieku. To dość nietypowe zjawisko, ponieważ w naturze zwykle bywa tak, że duże organizmy żyją dłużej. Przykładowo, słonie lądowe mogą żyć nawet 70 lat, zaś największe znane zwierzęta w historii ziemi – płetwale błękitne – aż 80 lat! Dlaczego zatem duże czworonogi żyją o wiele krócej od psów ras małych? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego psy ras dużych żyją krócej – Najnowsze badania

Naukowcy z uniwersytetu w Getyndze (Niemcy), na podstawie danych 56 tysięcy psów leczonych w klinikach weterynaryjnych, stworzyli zestawienie długości życia poszczególnych ras psów; zbadali w sumie 76 ras. Podstawowy wniosek brzmiał, że psy dużych ras umierają wcześniej, ponieważ ich organizmy szybciej się starzeją. Co więcej psy ras dużych w okresie szczenięctwa bardzo szybko rosną. Z badań wynika, że wzrost masy ciała o 2 kilogramy skraca życie psa aż o około miesiąc. Cornelia Kraus, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu w Getyndze, sugeruje, że życie dużych czworonogów wydaje się toczyć w zbyt szybkim tempie. Obecnie naukowcy skupiają się na wyjaśnieniu przyczyn wczesnej śmierci dużych psów i przyczyn zwiększonej częstotliwości zapadania na nowotwory. Być może ma to pewien związek z ich szybkim wzrostem w okresie szczenięcym, zaś rozwój raka – z nieprawidłowym wzrostem komórek.

Dlaczego psy ras dużych żyją krócej

Jak wydłużyć życie psa?

Większość dolegliwości podeszłego wieku manifestuje się zmianami w zachowaniu m.in. niechęcią do podejmowania aktywności fizycznej, nietypowymi zachowaniami w znanych miejscach, opóźnionym reagowaniem na polecenia, zagubieniem, dezorientacją, zaburzeniami snu i wpadkami fizjologicznymi. Jeżeli zmiany są tylko chwilowe i po krótkim czasie zwierzę powraca do dawnej sprawności, nie mamy się o co martwić. Jeżeli jednak zauważymy, że stan apatii przeciąga się w czasie, powinniśmy zareagować i udać się do lekarza weterynarii.

Starzenie się jest procesem biologicznych zmian w tkankach i układach organizmu, dlatego każdy pies w wieku senioralnym powinien pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii. Proces starzenia można spowolnić przez włączenie do codziennej diety suplementów diety i odpowiednie żywienie. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne karmy zawierające zmniejszone ilości tłuszczu oraz preparaty witaminowe, które pozwolą utrzymać pupila w dobrym zdrowiu.

Dieta psa powinna być bogata w przeciwutleniacze, odpowiednio zbilansowana i zawierająca dobrze przyswajalne źródła energii.

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Oczywiście ćwiczenia nie powinny być tak intensywne jak za młodu, niemniej nie warto całkowicie rezygnować z dawnych form rekreacji, np. szkoleń. Utrwalanie poleceń i komend łączy w sobie zalety treningu fizycznego i umysłowego; pamiętajmy wszak, że forma fizyczna jest równie ważna co kondycja psychiczna psów.

ile żyją te duże psy dogi niemieckie

I rzecz najistotniejsza – akceptuj ograniczenia psa. Kiedy wejdzie w wiek senioralny, nie będzie mógł wykonywać tak intensywnych ćwiczeń jak za młodu i w żadnym wypadku nie można go za to winić. Bardzo ważne jest zapewnienie spokojnego miejsca do wypoczynku. Starsze psy są bardziej wyczulone na hałas i obecność dzieci, dlatego ich posłanie powinno znajdować się w spokojnym i przytulnym miejscu.

Tagi artykułu: