Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego psy wyją?

Notoryczne wycie psa może doprowadzić właściciela (a także sąsiadów) do szaleństwa.  Warto zatem poszukać przyczyny takiego zachowania i spróbować ją wyeliminować. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego psy wyją oraz w jaki sposób radzić sobie z tym problemem.

Lęk przed samotnością

Zdaniem hodowców najczęstszą przyczyną  wycia jest tęsknota za opiekunem. Lęk przed samotnością ma różne podłoża i pojawia się zarówno na skutek nieprawidłowego uspołecznienia szczenięcia, jak i jego wczesnego oddzielenia od matki i stada. W niektórych przypadkach w grę wchodzę traumatyczne przeżycia z pierwszych 12 tygodni życia szczenięcia. Właściciele często potęgują lęki z młodości, przez co pies staje się maksymalnie uzależniony od człowieka i zestresowany, kiedy nie ma go na horyzoncie. Problem wycia może dotyczyć także psów, które początkowo mieszkały w domu, jednak po pewnym czasie właściciele przenieśli je do kojców na zewnętrz. Pies, odczuwając tęsknotę za „starym” domem, może manifestować swoje niezadowolenie i stany emocjonalne właśnie przez wycie.

dlaczego psy wyją

Wyjący pies

Nuda

Kolejną przyczyną wycia może być najzwyczajniej w świecie nuda. Pies, który nie ma co ze sobą zrobić przez kilka godzin, zaczyna wyć i szczekać. To pewna forma rozrywki, gdyż psy lubią swoje głosy i cieszą się, gdy mogą je zaprezentować. Wycie może zatem oznaczać, że opiekun nie spełnia swoich powinności, nie troszczy się o pupila i nie poświęca mu wystarczająco dużo uwagi.  

Jeżeli podejrzewamy, że pies wyje z nudy, warto zapełnić mu czas i skupić uwagę na zabawkach i ciekawych przedmiotach. Oczywiście nie ma się co czarować – pies, który pozostaje sam w domu na więcej niż osiem godzin, na pewno nie będzie spokojny i nie przeniesie swojej uwagi na ulubioną zabawkę. Opiekun nie może zapominać, że ma do czynienia z żywym stworzeniem, które potrzebuje uwagi i odpowiedniej stymulacji psychoruchowej. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcać psu wystarczająco dużo czasu, to przynajmniej postawmy na jakość i zaangażujmy we wspólną zabawę. Większość czworonogów uwielbia typowo psie sporty, np. agility czy frisbee. Może warto pójść w tym kierunku? Zmęczony pies to szczęśliwy pies!

Nocne wycie psa

Psy pochodzą od wilków, czyli zwierząt stadnych, które oznaczały swoją pozycję przez wycie. To zachowanie przetrwało szczególnie u psów gończych, niemniej każdy pies wykazuje predyspozycje do nocnego wycia.
Wycie może być również sygnałem, że obszar, który zajmuje zwierzę, został zajęty. Ma to odstraszyć intruzów, ale także zawezwać do pomocy pobratymców. W tym przypadku wycie jest swoistym mechanizmem obronnym – zapewnia bezpieczeństwo stadu i odstrasza drapieżniki i zapewnia bezpieczeństwo sforze. Pies domowy szczeka i wyje z analogicznych powodów – kiedy w okolicach domu kręci się nieznajomy, bądź gdy zwierzę usłyszy niepokojące dźwięki. To zupełnie naturalne zachowanie, którego nie sposób wyeliminować.

Nocne wycie wilka

Wyjący wilk w nocy

Czynniki środowiskowe

Wycie może stanowić odpowiedź na czynniki środowiskowe, np. jadącą karetkę pogotowia, policję czy syrenę straży pożarnej. Psy podwórkowe mogą natomiast komunikować się przez wycie z innymi czworonogami . Przypuszczalnie w psach budzi się pamięć genetyczna, która nakazuje im przyłączyć się do stada – wycie jest zatem sposobem na budowanie poczucia wspólnoty.

Wina opiekuna

Właściciele często zapominają, że niektóre zachowania psów są warunkowe nieprawidłowym prowadzeniem i szkoleniem w młodości. Ujadanie i wycie czworonoga może stanowić wynikową naszych praktyk z okresu szczenięctwa, np. kiedy pies próbował szczekać i wyć, a my się z nim bawiliśmy i zachęcaliśmy do takiej formy aktywności. Psy zapamiętują takie rzeczy, a kiedy są chwalone i stymulowane, kojarzą swoje zachowania  z czymś dobrym i dodatkowo je utrwalają.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem wycia i przenieść uwagi czworonoga na inne obiekty i zabawki, warto skonsultować się z behawiorystą i wspólnie odszukać przyczyny problemu. Kiedy będziemy wiedzieli, dlaczego pies wyje, łatwiej będzie oduczyć go takiego zachowania.

Młody szczeniak próbujący wycia

Wyjący szczeniak

Warto zaznaczyć, że są psy, bez względu na rasę, niekiedy lubią powyć i nie jest to wywołane żadną poważniejszą przyczyną. Wycie jest po prostu jedną z form ekspresji, która – jeżeli nie powtarzana zbyt natarczywie i przeciągle – nie powinna budzić u właściciela negatywnych emocji i podejrzeń o zaburzenia behawioralne.

Tagi artykułu: