Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego szczeniak gryzie smycz?

Gryzienie smyczy może wydawać się błahym problemem. W rzeczywistości to bardzo dokuczliwy nawyk, który nie mija wraz z wiekiem, a wręcz odwrotnie – narasta. Wyszkolenie i właściwe wychowanie szczeniaka wymaga od nas kompleksowych działań i wychwytywania nawet najmniejszych sygnałów nieposłuszeństwa. Zastanówmy się zatem, dlaczego psy, a szczególnie szczenięta, gryzą smycz? Czy istnieje szansa na znalezienie dobrego ekwiwalentu dla smyczy? Zapraszamy do lektury.

Mała liczba zabawek nie tłumaczy nadmiernego zainteresowania smyczą. Pamiętajmy, że zwierzęta szybko się nudzą i żadna ilość zabawek nie jest w stanie odwieść ich od głupich pomysłów. A może sami nauczyliśmy szczeniaka szarpać smycz? Czyż zabawy w przeciąganiem nie wydają się słodkie? Jeżeli już chcemy bawić się w taki sposób, warto zainwestować w sznurek, a smycz zostawić w spokoju. Zwierzę pod żadnym pozorem nie powinno kojarzyć smyczy z zabawką!

Dlaczego szczeniak gryzie smycz?

Co zrobić, jeżeli szczeniak ma dużo zabawek, a mimo wszystko gryzie smycz?

Jedną z metod jest przyczepienie metalowego wisiorka do zaczepu łączącego obrożę ze smyczą. Większość psów gryzie smycz zważywszy na jej giętkość i łatwość żucia. Metal nie jest ciekawym obiektem dla psa, zatem istnieje cień szansy, że zwierzę zostawi smycz w spokoju.
Trudniejsze przypadki wymagają podjęcia bardziej radykalnych środków. Jednym z nich jest zakup w aptece specjalnego preparatu przeciw obgryzaniu paznokci. Preparat jest wprawdzie dedykowany ludziom, niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zaatakowali nim szczeniaka. Jego największą zaletą jest gorzki smak, który skutecznie zniechęca do dalszego gryzienia. Nie działajmy na własną rękę i nie podawajmy psu samodzielnie sporządzanych mikstur. Nie stosujmy również preparatów chemicznych, które mogą zaszkodzić naszemu zwierzęciu, a nawet wywołać zatrucie.

Złe nawyki

Szczeniaki mają bardzo silną potrzebę noszenia czegoś w pysku. Skoro widzimy, że nasz piesek nie jest wyjątkiem na reguły, kierujmy jego zainteresowanie na pożądane przedmioty, np. piłeczki albo maskotki. Dobrze, aby nawet w czasie spaceru pies miał coś w pysku. Dzięki temu nie będzie obwąchiwał niepożądanych obiektów.

Nauka komend

Szkolenie szczeniaka może, a nawet powinno, mieć charakter wieloaspektowy. Nie wystarczy nauczyć psa siadać i aportować – równie ważna jest komenda „Nie rusz”. W momencie kiedy pies gryzie smycz, wydajemy komendę, po czym zabieramy mu smycz. Po kilku sesjach powtórzeniowych  próbujemy wydać psu polecenie. Jeżeli załapie, głaszczemy po głowie i dajemy nagrodę. Taki system sprawdza się w każdym przypadku.

dlaczego szczeniak gryzie smycz

Szczeniak Labradora gryzący smycz

A co jeśli szczeniak nie przestanie szarpać za smycz?

Dzieje się to nad wyraz rzadko. Większość szczeniąt po prostu wyrasta z tej głupiej maniery i w pewnym momencie zupełnie traci zainteresowanie smyczą. Jedynie psy, które w okresie szczenięcym nagminnie zabawiały się z właścicielem w „kto jest silniejszy”, mogą kultywować ten nawyk w przyszłości.  Warto zastanowić się również nad inną ewentualnością; być może ciągnięcie smyczy jest przejawem frustracji. Nie zapytamy psa, czy czuje się sfrustrowany, zły, czy przygnębiony. Możemy natomiast spróbować podmienić smycz na kostkę albo wędzone ucho. Wędzone przysmaki dostępne są we wszystkich sklepach zoologicznych , możemy je kupić za półdarmo.

Tagi artykułu: