Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego warto czipować psa ?

Wielu właścicieli, zwłaszcza starszych i nieobeznanych z nowinkami technologicznymi, uznaje, że czipowania psa jest fanaberią i nie przynosi żadnych wymiernych korzyści. Nic bardziej mylnego! Elektroniczne znakowanie uratowało życie już niejednemu czworonogowi ! Nie wierzycie? To przeczytajcie historię Korby – suczki rasy Husky syberyjski, która wróciła do swoich właścicieli 3,5 roku po zaginięciu.

Dlaczego warto czipować psa?

8 lipca 2012 roku Paulina wyszła z psem na spacer przy swoim bloku na warszawskim Służewiu. Nic nie wskazywało na to, że za chwilę zdarzy się nieszczęście – chwilę po spuszczeniu psa ze smyczy ten popędził za budynek i przepadł jak kamień w wodę. Właścicielka od razu rozpoczęła poszukiwania; w niedługim czasie dołączyli do niej przyjaciele, którzy przeszukiwali osiedle, a następnie całą dzielnicę. Poszukiwania trwały długie miesiące. Zaangażowane osoby przetrząsały schroniska, dzwoniły do klinik weterynaryjnych i sprawdzały każdy sygnał o znalezionych psach. Plakaty ze zdjęciem Kobry zawisły na wszystkich słupach ogłoszeniowych, właścicielka rozpoczęła także kampanię w Internecie. W pewnym momencie info o Kobrze pojawiło się niemal na wszystkich możliwych serwisach społecznościowych. Niestety, poszukiwania – mimo że tak szeroko zakrojone – nie przyniosły oczekiwanych skutków. Rok po zaginięciu psa właścicielka zaczęła tracić nadzieję i wierzyć w to, że już nigdy nie zobaczy swojego pupila…

Ale życie bywa przewrotne. Po ponad trzech latach do właścicielki Kobry zadzwoniła pani weterynarz z warszawskiej kliniki, do której zgłosił się członek fundacji Amstaff Azyl. Pan Wojciech znalazł psa w czasie spaceru i postanowił odprowadzić go do kliniki. Wprawdzie zwierzę nie posiadało obroży ani numerka, ale weterynarz rutynowo odczytała czipa – znajdowały się na nim imię i numer telefonu właścicielki. Możecie sobie wyobrazić jak wielkie było zdziwienie opiekunki. Pierwsze spotkanie po latach było bardzo stresujące dla obydwu stron. Piesek był zdezorientowany i dopiero po dłuższej chwili zaczął się ożywiać i poznawać, że wraca w swoje stare rejony. Dlaczego warto czipować psa, Dlaczego warto czipować psa

dlaczego warto czipować psa

To co działo się z Kobrą przez ponad trzy lata pozostanie tajemnicą. Właścicielka podejrzewa jednak, że tamtego feralnego dnia pies został po prostu skradziony. Jak inaczej wyjaśnić fakt, że początkowa akcja poszukiwawcza nie przyniosła żadnych rezultatów, mimo że pies posiadał oznakowanie i wyglądał na zadbanego. Niemożliwe jest, że duży husky mógł zostać przeoczony na gwarnych ulicach miasta.
Najważniejsze jednak, że całą historia skończyła się szczęśliwie stanowi przestrogę dla wszystkich właścicieli. Jeżeli nie chcesz utracić swojego psa na zawsze, poważnie zastanów się nad elektronicznym oznakowaniem.

Tagi artykułu: