Udostępnij ten artykuł.

Długość życia buldoga angielskiego

Buldogi angielskie kojarzą nam się z pomarszczonym pyskiem, dosyć dużą głową i krępym, masywnym ciałem. Obecnie jego zwalisty wygląd nie wskazuje, że ma przodków, którzy dawno temu służyli w okrutnych walkach z bykami. Dzisiaj jednak buldogi te są już tylko mocarnymi kanapowymi pupilkami Anglików. Jeśli masz buldoga lub chcesz kupić psa tej rasy, przeczytaj wszystko na ich temat. Jeszcze dziś sprawdź ich wygląd i charakter oraz jaka jest długość życia buldoga angielskiego.

Buldogi angielskie pochodzą z Wielkiej Brytanii, gdzie ich aktualny wzorzec rasy opublikowano 13.10.2010 r. – wzorzec FCI nr 149. Zgodnie z wzorcem rasy FCI psy te klasyfikuje się do grupy 2. Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, oraz sekcji 2.1. Molosy typu mastyfa. Buldogi angielskie nie podlegają próbom pracy. Użytkowo są uważane za psy reprezentacyjne i do towarzystwa, z powodu masywnego wyglądu działają też odstraszająco na intruzów. Przy wyborze tej rasy bardzo ważna jest jednak również znajomość jej preferencji i wymagań, możliwych chorób, jakie jej zagrażają i jaka może być długość życia buldoga angielskiego.

Buldog angielski – jak stworzono tego psa?

To bardzo stara rasa, jednak z najstarszych na Wyspach Brytyjskich, uznawana przy tym za symbol Wielkiej Brytanii i na całym świecie kojarzona z legendarnym Johnem Bullem (literacka postać stereotypowego porywczego i grubiańskiego Anglika) i słynnym brytyjskim uporem. Buldogi angielskie po raz pierwszy opisano już w latach 30. XVII wieku. Istnieje też jednak sporo wcześniejszych wzmianek historycznych, które wspominają o tych psach, jako o zwierzętach do walk, nazywanych bandogami.

buldog anielski z dawnych czasów

Pierwotnie buldogi angielskie wykorzystywano więc głównie do walk z bykami, a potem również z innymi psami. Były wtedy zwinniejsze i mniej masywne w wyglądzie. Natomiast po 1835 r. psy te zaczęły zmieniać swój wygląd na znany obecnie, stając się zwarte w budowie, znacznemu skróceniu uległa też ich kufa. W 1860 r. po raz pierwszy buldogi angielskie pokazano na wystawie psów rasowych. Kolejne lata doskonalenia rasy przyniosły też wielką zmianę ich charakteru i temperamentu.

Buldog angielski wygląd ogólny

Buldogi angielskie to krótkowłose psy określane jako „uroczo brzydkie”. Wyglądem przypominają, bowiem zawodowego boksera, ale nieco pokracznego i nieporadnego. Mają krótki tułów, do tego są masywne i przysadziste. Muskularne potężne są też ich kończyny.Ich wysokość w kłębie sięga 30-40 cm, a waga psów wynosi ok. 25 kg i suk ok. 22,5-23 kg. Mają też mocną i potężną głowę, a ich mocno skrócony pysk onieśmiela, a nawet odstrasza wiele osób, ponieważ wygląda dosyć groźnie. W rzeczywistości nie są to już jednak te same psy do brutalnych walk, jak przed wiekami. Obecnie to kochające pieszczochy, oddane swojej rodzinie i opiekunowi.

długość życia buldoga angielskiego (english bulldog)

Zachowanie i temperament

Mimo zwalistego wyglądu i niskiego zawierzenia, są to psy silne, sprawne i zdecydowane w działaniu. Są ponadto odważne, śmiałe i czujne, więc mogą być też dobrymi obrońcami w razie czego. Ponadto to także oddani przyjaciele i towarzysze. Choć wygląd mają raczej groźny, to jednak buldogi angielskie z natury są łagodne i stateczne, więc można na nich polegać.

Długość życia buldoga angielskiego

Przeciętna długość życia buldoga angielskiego wynosi w granicach od około 8 do około 10 lat. Zdarzają się też czasem osobniki starsze. Wszystko zależy jednak od warunków życia, właściwego karmienia i skłonności oraz przebytych chorób.

Zdrowie

Długość życia buldoga angielskiego w znacznym stopniu zależyod zdrowotnych cech i dziedzicznych skłonności tej rasy. Należy mieć na uwadze, że letnie upały i silne pobudzenie emocjonalne u buldogów angielskich mogą wywoływać nawet spore kłopoty z działaniem ich systemu oddechowego. Mocno skrócona kufa utrudnia, bowiem u nich oddychanie (mogą mieć problemy oddechowe), a problemy te mogą się jeszcze czasem wzmagać. Niekiedy w skrajnych sytuacjach zdarzają się nawet przypadki przegrzania organizmu z tego powodu (utrudnione zianie), udaru cieplnego i śmierci psa. Szczenięta tej rasy mają olbrzymie głowy, przez co mogą się rodzić w zasadzie wyłącznie przez cesarskie cięcie, co generuje ryzyko ewentualnego padnięcia suki np. z powodu niezauważonego przedwczesnego porodu. Ponadto rasa ta jest też skłonna do różnych chorób niemal wszystkich organów, jak: oczy, kościec i stawy, serce, wątroba, czy skóra. Mimo wszystko jest wielu hodowców, którzy oferują w sprzedaży zdrowe i piękne szczenięta. Jednak zostając hodowcą należy znać omawiane tu cechy rasy (szczególnie te problematyczne) i umieć sobie z nimi radzić. Kupując buldoga angielskiego trzeba też dobrze sprawdzić hodowlę, z jakiej pochodzi. Specjaliści zalecają więc obejrzeć najpierw hodowlę i rodziców szczeniąt, a także sprawdzić ich kondycję oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. Mocno rzutuje to na jakość szczeniąt.

ile lat żyje buldog angielski

Długość życia buldoga angielskiego – zagrożenia, na co należy uważać?

Długość życia buldoga angielskiego zależy też m.in. od pewnych innych charakterystycznych predyspozycji tej rasy. Przy wspomnianych problemach oddechowych i skróconej kufie z luźnymi faflami, trzeba stale mieć przy sobie chusteczkę w pogotowiu, jeśli pies przebywa z nami. Dlaczego? Ponieważ buldogi francuskie bardzo się przez to ślinią. Trzeba je też chronić przed upałami letnimi i zimowymi mrozami.Opieka codzienna nad buldogiem angielskim jest jednak dość prosta. Psy te nie wymagają dużej ilości ruchu, rzadko linieją i nie niszczą też niczego w domu. Z powodu skróconej kufy wiele osobników mocno chrapie. Buldoga angielskiego nie wolno przemęczać zbytnim wysiłkiem fizycznym. Muszą mieć pewien ruch dla zdrowia, ale nie za duży, ponieważ szybko się zasapią i zaczną mieć poważne problemy oddechowe. Wystarczy im więc zwykły codzienny spacerek w spokojnym, stoickim tempie, najlepiej z rana, późnym południem i/lub wieczorem (nie w upalne południe). Buldogi angielskie nie wymagają dzięki temu dużych wybiegów i mogą bez problemu mieszkać w mieście. Muszą mieć jednak w domu własny, możliwie jak najwygodniejszy i najlepiej cichy kącik. Dobrze tolerują też i lubią towarzystwo innych psów. Dla ich kondycji psychicznej bardzo ważna jest bliskość właściciela/opiekuna i rodziny. Dobrze jest trzymać w domu nawet dwa buldogi, ponieważ najlepiej utrzymują wtedy w dobrej kondycji swoje ciało i psychikę. To zdecydowanie towarzyskie psy. Uwaga jednak, ponieważ buldogi angielskie są żarłokami. Trzeba, więc uważać, by ich nie utuczyć.Powinny jeść po ok. 15 g mięsa na każdy kilogram masy ciała, tak więc około 25-kilogramowy buldog musi dostawać dziennie tylko 375 g mięsa oraz ok. 200 g ryżu i warzyw. Właściwy jest też suplementacyjny dodatek witamin i substancji mineralnych.

buldog angielski w parku

Pielęgnacja buldoga angielskiego

Długość życia buldoga angielskiego zależy też od jego właściwej pielęgnacji przez całe życie. Co prawda gęsta, krótka i gładka sierść tych psów nie wymaga wiele pielęgnacji, ale trzeba być czujnym w zimowe dni, by pies się nie wyziębił. Buldogi wymagają jedyne od czasu do czasu przeczesania delikatną szczotką. Częste kąpiele nie są konieczne, ponieważ buldogi te mało się brudzą. Uszy mają osadzone wysoko, więc nie ma ryzyka ich większego brudzenia się, a nadto łatwo je czyścić, przecierając od czasu do czasu wilgotnym płatkiem higienicznym lub szmatką. Częściej trzeba jednak w podobny sposób czyścić fałdy na pysku tych pomarszczonych psiaków, ponieważ mogą się w nich zrobić odparzenia od zalegającego tam brudu. Od czasu do czasu w czyszczeniu tych fałd można nawet użyć zasypki dla niemowląt. Buldogi angielskie wymagają też częstszego przycinania pazurów, szczególnie w przednich łapach, ponieważ trudno się ścierają. Trzeba również uważać i co jakiś czas dokładnie oglądać buldoga angielskiego, ponieważ w jego fałdach skórnych czasem mogą rozwijać się jakieś pasożyty.

Tagi artykułu: