Długa sierść u psów bywa dość problematyczna, gdyż wymaga częstej i starannej pielęgnacji, czesania i trymowania. W wielu przypadkach może być jednak uznawana za ogromną zaletę – zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z psami pracującymi, które większą część życia spędzają na dworze. Długi włos doskonale chroni psa przed zimnem, zaś podszerstek stanowi barierę ochronną przed wodą. Wiele ras psów posiada odmiany długowłose, ale dzisiaj skupimy się wyłącznie na długowłosych owczarkach. Życzymy miłej lektury!
Psy owczarki długowłose lista, opis i cena
BIAŁY OWCZAREK SZWAJCARSKI
Pochodzenie rasy nie jest do końca znane, niemniej pewne zapiski sugerują, że jej rozwój przypada na XIX wiek. Pierwsza prezentacja osobnika rasowego o imieniu Greiff miała miejsce w roku 1882 w czasie wystawy psów w Hanowerze. Na kolejnej wystawie, pięć lat później, Greiff pojawił się w towarzystwie dwójki swojego potomstwa.
W latach 20. XX wieku owczarki trafiły do Ameryki Północnej, stąd też współcześnie obowiązująca nazwa w języku angielskim brzmi „biały owczarek amerykańsko-kanadyjski”. Około roku 1970 pierwsze osobniki zostały sprowadzone do Szwajcarii. W 1991 roku rasa została oficjalnie zatwierdzona przez szwajcarski związek kynologiczny i wpisana do księgi hodowlanej.
Umaszczenie owczarków szwajcarskich jest białe; włos może być zarówno krótki, jak i długi; krótki na kufie, części twarzowej głowy oraz przedniej stronie kończyn. Dłuższy włos występuje na szyi oraz tylnej stronie kończyn. Cena szczeniaków białego owczarka szwajarskiego waha się od 3000 do 1500 złotych.
OWCZAREK AUSTRALIJSKI (typ amerykański)
Aussie został wyhodowany w Stanach Zjednoczonych. Trudno powiedzieć jak doszło do ukształtowania rasy, niemniej uznaje się, że przodkami psów były owczarki przywożone przez osadników m.in. z Anglii, które następnie krzyżowano z lokalnymi psami.
W XVIII wieku do zachodnich Stanów trafiły – wraz z australijskimi pasterzami – nowe psy pasterskie. Część z nich wywodziła się od psów ze szczątkowym ogonem tzw. "smihfield dog", i od collie o umaszczeniu merle. Czterołapy zrobiły duże wrażenie na amerykańskich farmerach, dlatego zaczęto je krzyżować z rodzimymi owczarkami i nadano nazwę „owczarek australijski”.
Owczarek australijski ma okrywę włosową średniej długości, prostą bądź lekko falistą, tworzącą grzywę, pióra oraz portki. Podstawowymi kolorami umaszczenia są czerń i czekolada. Kolory są modyfikowane przez gen merle, co pozwala nam wyróżnić cztery podstawowe typy umaszczeń; co więcej psy mogą mieć białe znaczenia oraz podpalania. Cena szczeniąt owczarka australijskiego Aussie waha się od 4000 do 2500 złotych.
OWCZAREK BELGIJSKI Groenendael
Groenendael to belgijski pies pasterski, który – podobnie jak tervueren – ma długi i gęsty włos. Rasa została wyhodowana przez belgijskiego hodowcę Nicholasa Rose między 1891 a 1897 rokiem. Osobniki płci męskiej są większe i masywniejsze od suk. Psy owczarki Groenendael mają długi, czarny i falisty włos; dopuszcza się występowanie białych znaczeń na piersi i na palcach. Osoby zainteresowane zakupem psa muszą być przygotowani na obfite linienie przez cały rok (jeżeli pies nie mieszka w budzie).
OWCZAREK FRANCUSKI Briard
Owczarek francuski Briard to przedstawiciel jednej z najstarszych francuskich ras owczarskich; pierwsze wzmianki o rasie pochodzą z VIII stulecia. W średniowiecznej kronice Aubry'ego de Trois-Fontaines znajdziemy zapiski, że tak wyglądające psy miał na swoim dworze Karol Wielki. Przekaz zdają się potwierdzać gobeliny, na których uwiecznione zostały wspomniane czworonogi.
Pierwsza hodowla psów owczarskich typu briarda "de l'Etoile du Berger" rozpoczęła swoją działalność w 1880 roku. Pięć lat później do Francuskiej Głównej Księgi Rodowodowej wpisano pierwszego przedstawiciela rasy berger de Brie – czarnego psa imieniem SANS-GENE. Obecnie rasa cieszy się dużą popularnością na całym świecie.
Włos okrywowy Briarda powinien mieć suchą strukturę (nigdy miękką albo jedwabistą) z pewnym podkładem podszerstka. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: płowe, czarne i szare. Sierść psa jest długa i lekko pofalowana; włos na głowie tworzy typową dla rasy brodę, wąsy oraz grzywkę. Cena szczeniąt owczarka francuskiego BRIARD waha się od 2500 do 2250 złotych.
OWCZAREK KATALOŃSKI
Długowłose owczarki katalońskie są blisko spokrewnione z owczarkami pirenejskimi. Rasa jest zróżnicowana w typie – jej wygląd zależy od tego, z jakiego regionu Katalonii pochodzi. Dawniej psy były hodowane głównie do pełnienia funkcji pasterskich.
Pierwszy wzorzec rasy został opublikowany w 1929 roku; pierwszy klub rasowy powstał dużo później, bo dopiero w 1981 roku.
Włos psa jest długi, przy czym może być niekiedy falisty. Umaszczenie owczarka katalońskiego stanowi wynikową miksu kilka barw m.in. płowej, czerwonej, szarej, czarnej oraz białej. Podstawowymi kolorami są zatem: płowy od jasnego do ciemnego, śniady w tonach od jasnego do ciemnego i szary. O wiele rzadziej spotykana od odmiany długowłosej jest odmiana szorstkowłosa.
OWCZAREK KAUKASKI
Owczarek kaukaski to stara rasa psów pasterskich pochodząca z Kaukazu, która przez wiele lat była hodowana w izolacji przed światem. W końcu lat 60. psy trafiły do NRD, gdzie pełniły rolę psów służbowych i były wykorzystywane do pilnowania granic. Po obaleniu komunizmu kilka tysięcy psów znalazło schronienie w Polsce i Niemczech. Obecnie rasa cieszy się umiarkowaną popularnością w Europie Środkowo-Wschodniej; na Zachodzie jest słabo znana.
Włos owczarków kaukaskich jest gruby i bardzo gęsty; krótki na kufie i części twarzowej. Obfity na tułowiu, zadzie i ogonie. Cena szczeniąt owczarka kaukaskiego waha się od 2700 do 1300 złotych.
OWCZAREK NIEMIECKI DŁUGOWŁOSY
W pierwotnym wzorcu rasy, ogłoszony w 1891 roku, hodowcy zakładają podział na trzy odmiany owczarka niemieckiego według długości włosa: szorstkowłosy, krótkowłosy oraz długowłosy. Do 2010 roku ON Długowłosy nie był uznawany przez FCI ani organizacje zrzeszone, których członkowie byli zdania, że długa sierść przeszkadza psom w pracy. Dopiero w 2010 roku uzyskał status odrębnej rasy i wszelkie prawa wystawowe.
Sierść owczarka niemieckiego składa się z długiego i miękkiego włosa okrywowego oraz podszerstka. Ogon jest puszysty z obfitym pióropuszem po spodniej stronie. Umaszczenie czarne z podpalaniem czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym. Dopuszcza się także maść jednolicie czarną, szarą, śniadą i czaprakową. Podszerstek jest szary, z wyłączeniem psów o jednolicie czarnej maści. Cena szczeniąt owczarka niemieckiego długowłosego waha się od 12000 do 1500 złotych.
OWCZAREK POŁUDNIOWO-ROSYJSKI Jużak
Ojczyzną owczarka południowo-rosyjskiego są tereny Półwyspu Krymskiego, na którym od dawien dawna prowadzono hodowlę owiec, także merynosów, które przybyły wraz z katalońskimi osadnikami i ich psami. Psy katalońskie były chętnie krzyżowane z miejscowymi odmianami owczarka pochodzenia azjatyckiego – głównym celem było uzyskanie psów dużych rozmiarów, o jasnym umaszczeniu i bardzo agresywnych. W ten sposób stworzono potężnego, wytrzymałego na trudne warunki atmosferyczne i ostrożnego Jużaka.
Pierwsza hodowla rasy została założona w 1828 roku, ale psy trafiły na europejskie salony dopiero w pierwszych latach XX wieku. Obecnie rasa jest powszechnie hodowana w Rosji, jednak słabo znana na Zachodzie.
Długi włos psa wymaga bardzo starannej i czasochłonnej pielęgnacji.
OWCZAREK STAROANGIELSKI
Owczarki długowłose Bobtail wywodzą się od starych ras psów owczarskich i były niegdyś wykorzystywane do zaganiania bydła i owiec w południowych regionach Anglii oraz Szkocji. Owczarek staroangielski to nazwa oficjalna używana na całym świecie poza krajami anglosaskimi. W Wielkiej Brytanii psy noszą natomiast nazwę bobtail, czyli obcięty ogon. Aby w pełni zrozumieć sens tej nazwy, należy wiedzieć, że angielscy właściciele psów luksusowych musieli niegdyś płacić specjalny podatek, i aby odróżnić psy salonowe od użytkowych, te pierwsze miały kopiowane ogony.
Owczarek staroangielski wymaga czasochłonnej pielęgnacji i dość częstych kąpieli. Właściciel powinien systematycznie wyczesywać podszerstek, uważając, aby nie zniszczyć przy tym długiego włosa. Jeżeli chcemy ułatwić sobie zadanie, możemy ostrzyć psa – sierść odrasta w ciągu jednego roku. Cena szczeniąt Bobtail waha się od 7000 do 3000 złotych.
OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY
Owczarki długowłose podobne do współczesnych collie występowały w Szkocji już w XVI wieku. Na skutek wieloletnich krzyżowań i starannego doboru hodowlanego udało się uzyskać psa inteligentnego, chętnego do pracy, a co najważniejsze – bez znamion agresji. Collie były krzyżowane przede wszystkim z seterami. Rasa została po raz pierwszy zaprezentowana na wystawie psów rasowych w 1860 roku w Birmingham w Anglii. Czworonogi występowały wówczas w umaszczeniu czarnym lub czarno-białym; śniade umaszczenie pojawiło się dopiero kilkanaście lat później.
Szata owczarków szkockich jest długa i gęsta; włos okrywowy mocny i twardy, zaś podszerstek miękki, gęsty i puszysty. Grzywa obfita. Ogon gęsto owłosiony. FCI dopuszcza występowanie kilku typów umaszczeń: śniade, tricolor oraz blue-merle. Cena szczeniąt owczarka szkockiego długowłosego waha się od 4000 do 2500 złotych.
OWCZAREK SZETLANDZKI
Przodkowie „Sheltie” wywodzą się prawdopodobnie od skandynawskich psów pracujących – norweskiego buhunda oraz psa islandzkiego. Nordyccy osadnicy sprowadzali czworonogi do pracy przy owcach, krowach i koniach. Kiedy na wyspy Szetlandzkie poczęto przywozić większe szkockie owce, towarzyszyły im collie. Miejscowe psy były wówczas krzyżowane ze szkockimi oraz wspomnianymi psami islandzkimi oraz z grenlandzkimi yakki przywożonymi na statkach rybackich. W XIX wieku hodowcy starali się uatrakcyjnić wygląd czworonogów przez kojarzenie ich z karłowatymi rasami m.in. małymi szpicami, kontynentalnym miniaturowymi spanielami oraz king charles spanielami. W XX wieku, kiedy wyspiarze uświadomili sobie, że oryginalna rasa zaczyna zanikać, hodowcy, chcąc przywrócić psom dawny wygląd, zaczęli krzyżować je ze szkockimi collie.
Obecnie rasa Sheltie cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie – także w Polsce. Cena szczeniąt owczarka szetlandzkiego waha się od 2800 do 1500 złotych.
POLSKI OWCZAREK NIZINNY
Polskie owczarki nizinne wywodzą się prawdopodobnie od psów tybetańskich, które wędrowały wraz z plemionami koczowniczymi w kierunku zachodnim, trafiając na obszar Niziny Wschodnioeuropejskiej. W V wieku, wraz z najazdem Hunów, przedostały się Europy Centralnej.
Pierwsza wzmianka o psach owczarskich pochodzi z XVI wieku; na ziemiach polskich czworonogi były powszechnie wykorzystywane przez chłopów, którzy cenili sobie ich wszechstronność i inteligencję.
FCI uznało rasę dopiero w 1963 roku.
Polskie owczarki nizinne to psy o obfitej szacie z dużą ilością podszerstka. Dopuszcza się wszystkie umaszczenia jednolite oraz łaciate. Cena szczeniąt polskiego owczarka nizinnego waha się od 2000 do 1500 złotych.
OWCZAREK PODHALAŃSKI
Pierwsze historyczne wzmianki na temat białych psów pasterskich występujących w rejonie Podhala i broniących stada przed wilkami i złodziejami znajdziemy w "Oeconomia ruralis et domestica" autorstwa Kohlera datowanej na XVI wiek.
Pierwszy opis poświęcony owczarkowi wyszedł spod pióra W. Wielandaw 1938 roku, który nazwał podhalana mianem "owczarka górskiego". OP jest bardzo starą rasą regionalną, hodowaną przez długi czas w izolacji geograficznej w rejonie Tatr.
Szata u owczarka podhalańskiego jest obfita, gęsta i twarda w dotyku, o gęstym podszerstku. Ogon mocno owłosiony i puszysty, bogata kryza na szyi, a na udach – portki. Futro jest wymieniane w każdym roku; maść czysto biała. Cena szczeniąt owczarka podhalańskiego waha się od 2800 do 1700 złotych.