Udostępnij ten artykuł.

Dobry weterynarz dla psa

Wizyta u weterynarza jest bardzo ciężkim przeżyciem zarówno dla psa jak i dla samego właściciela. Jeżeli nasz pupil z dnia na dzień zaczyna chorować i gasnąć w oczach nie ma innego wyjścia jak udać się do lekarza i zasięgnąć profesjonalnej opinii. Niestety, zawód lekarza weterynarii jest od jakiegoś czasu owiany złą sławą. Wielu właścicieli zwierząt uskarża się na postawę lekarzy i ich materialistyczne podejście względem pacjenta. Czy opinia o braku profesjonalizmu lekarzy jest słuszna? Czy naprawdę nie istnieje cień szansy na znalezienie fachowca w dziedzinie?

Dobry weterynarz dla psa? - znamy Takiego, mamy dobrą klinikę dla psa? - zadajmy Sobie takie pytanie

Problem znalezienia dobrego weterynarza dla psa jest szczególnie palący wśród osób zamieszkujących duże aglomeracje. Na każdym osiedlu znajduje się przynajmniej kilka lecznic dla zwierząt, które przyjmują swoich małych pacjentów. Właściciele zazwyczaj nie zadają sobie trudu poszukiwań i wybierają klinikę, która znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania. Problem zaczyna się jednak, kiedy pies poważnie zachoruje i lekarz nie jest w stanie postawić właściwej diagnozy. Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, w których zwierzęta leczone są w sposób przypadkowy, a przepisane leki wcale nie działają. Trudno nie stracić zaufania do weterynarza, jeżeli ten nie jest wystarczająco kompetentny i nie potrafi wyleczyć naszego zwierzaka. Właściciel czworonoga powinien mieć pełne zaufanie do lekarza i ufać jego umiejętnościom. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że weterynarz nie wykonuje swoich powinności w sposób należyty, nie powinniśmy odsyłać doń naszego zwierzęcia.

Dobry weterynarz dla psa - jak znaleźć dobrego weterynarza?

Znalezienie dobrego weterynarza dla psa nie jest sprawą prostą i wymaga od właściciela dużego zaangażowania. Niektórzy psiarze posuwają się do sprawdzaniu stanu wiedzy lekarza poprzez zadawanie specjalistycznych pytań, na które wcześniej sami znajdują odpowiedzi. Jeżeli nie chcemy uciekać się do takich środków, a nie wiemy, w jaki sposób zweryfikować stan wiedzy lekarza, warto zadawać pytania w trakcie wizyty. Już po samym tonie odpowiedzi można wiele wywnioskować. Wielu weterynarzy traktuje swoich małych pacjentów w sposób przedmiotowy, zupełnie nie dostosowując tempa pracy do potrzeb zwierzęcia. Wizyta u weterynarza jest dla zwierzęcia nie lada szokiem, w związku z tym jego reakcje mogą być niekiedy nieprzewidywalne. Jeżeli weterynarz wykaże się dużą delikatnością, zwierzę prawdopodobnie nie zrobi nic niespodziewanego. Jeśli jednak lekarz zechce odhaczyć wizytę jak najszybciej, wówczas może napotkać problemy.
Aby znaleźć dobrego weterynarza należy rozpocząć poszukiwania w momencie, kiedy zwierzę trafi do nas do domu. Niestety, spora grupa właścicieli czeka z wizytą aż do ostatniej chwili i trafia do weterynarza zupełnie w ciemno.

Weterynarz dla psów - dlaczego właściciele psów rezygnują z pomocy specjalisty?

Wizyta u weterynarza nie jest darmowa, w związku, z czym część właścicieli nie może pozwolić sobie na regularne kontrole. Niemniej, każde zwierzę powinno być profilaktycznie badane przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Wczesne wykrycie schorzenia może gwarantować pełne wyleczenie psa. Jest to szczególnie istotne, jeżeli posiadamy psa rasowego i wiemy, że jest on narażony na konkretne schorzenia i infekcje. Właściciele psów z rodowodem mają pełny wgląd w wywód genealogiczny zwierzęcia, dzięki czemu weterynarz może dociec, na co zwierzak choruje oraz przygotować nas na ewentualne leczenie.
Każdy, przyszły właściciel powinien zdawać sobie sprawę jak istotny jest zakup psa ze sprawdzonej hodowli. Zwierzęta sprzedawane przez niesprawdzonych hodowców, czyli tych nieposiadających oficjalnych hodowli, mogą być obciążone defektami genetycznymi. Pomimo, że kupno psa rasowego do najtańszych spraw nie należy, po prostu nie warto na tym oszczędzać. Całkowity bojkot niesprawdzonych hodowli skutecznie ukróci proceder rozmnażania zwierząt chorych i starych.
Psy mieszane - kundelki mogą być obciążone wielością chorób genetycznych i ukrytych przypadłości, o których nie możemy wiedzieć, dopóki się nie ujawnią z całą mocą. W takiej sytuacji należy, czym prędzej zgłosić się do kliniki weterynaryjnej.

Tagi artykułu: