Udostępnij ten artykuł.

Dofinansowanie na szkolenia i utrzymania psa asystującego

Projekt noweli rozporządzenia MPiPS zakłada, że koszt szkolenia i utrzymania psa asystującego będzie częściowo finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych  zlecanych organizacjom pozarządowym oraz fundacjom, pies asystent musi być odpowiednio szkolony i oznaczony. Dotyczy to zwłaszcza psów-przewodników osób niewidomych lub niedowidzących oraz asystentów osób niepełnosprawnych ruchowo. Przygotowana zmiana rozporządzenia ma zapewnić dofinansowanie zakupu, szkolenia oraz utrzymania czworonoga ze środków PFRON. W uzasadnieniu czytamy, że w Polsce pracuje obecnie 107 psów-asystentów, które uzyskały certyfikaty przy wydatnej pomocy PFRON.
Osoby niepełnosprawne od wielu lat zgłaszają postulaty odnoszące się do częściowego finansowania ze środków Funduszu kosztów utrzymania psów. Czworonogi pracujące wymagają bowiem szczególnego traktowania – odpowiednio dobranej karmy oraz stałej opieki weterynaryjnej. Asystenci towarzyszą osobom chorym kilkanaście godzin w ciągu doby – pomagają im we wszystkich rutynowych czynnościach, w tym zejściu z łóżka i ułożeniu do snu.

Dofinansowanie na szkolenia i utrzymania psa asystującego

pies asystent osoby niepełnosprawnej

Szkolenie psa asystującego w fundacji rozpoczyna się już w wieku szczenięcym i trwa średnio 1,5 roku i składa się z trzech sześciomiesięcznych etapów: socjalizacji, szkolenia podstawowego i szkolenia specjalistycznego. Całkowity koszt szkolenia wynosi ok. 30 tys. złotych; pieniądze na ten cel są pozyskiwane od sponsorów lub z konkursów ogłaszanych przez PFRON.

Kilka słów o psach asystentach

Szczenięta do szkolenia nie są typowane przypadkowo.  Zdarza się, że proces selekcji zaczyna się jeszcze przed poczęciem szczenięcia – przez wybór reproduktorów do miotu. Ze szczeniąt wybiera się te, które są ciekawe świata, chętne do współpracy z człowiekiem, zrównoważone i cierpliwe. Jeszcze kilka lat temu w ośrodkach szkoleniowych i fundacjach chętnie szkolono dorosłe psy – było to jednak błędem, ponieważ psy powinno się przygotowywać do pracy od szczenięcia. Czworonóg pracuje maksymalnie 8-10 lat. Koszt utrzymania młodego psa to ok. 250 złotych miesięcznie, zakładając rzecz jasna, że pies nie choruje. Dofinansowanie na szkolenia i utrzymania psa asystującego

pies przewodnik osoby niewidomej

golden retriever Bary - przewodnik osoby niewidomej

Jak pracuje pies przewodnik?

Zadaniem psa przewodnika jest informowanie osoby niewidomej o przeszkodach, np. schodach, krawężnikach czy jezdni.  Jeżeli na drodze pojawiają się schody, pies musi zaznaczyć stopnie przednimi łapami, stanąć i czekać na komendę. Pies przewodnik wymija przeszkody, wykonuje komendy związane z kierunkami czy dochodzeniem do konkretnych miejsc. Kiedy pies przewodnik jest zbyt stary, aby spełniać swoje zadania, przechodzi na emeryturę. Bardzo często zdarza się, że osoba chora, która zdążyła przywiązać się do zwierzęcia, pozostawia je pod swoim dachem i bierze drugiego psa, który przejmuje obowiązki przewodnika. Niestety, opieka nad dwójką dorosłych psów to duży wysiłek finansowy, dlatego osoby niepełnosprawne powinny otrzymywać dofinansowanie na psa.

Tagi artykułu: