Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Dog de Bordeaux (Mastif francuski)

DOG DE BORDEAUX (oryginalna nazwa dogue de Bordeaux)

Historia

Dog de Bordeaux to rasa psów zaliczona do grupy molosów o typie doga stworzona we Francji z przeznaczeniem do polowania i stróżowania. To jedna z najstarszych francuskich ras; istnieje duże prawdopodobieństwo, że pochodzi od psów Alanów (psów na dziki), których opis znajduje się w XIV-wiecznej  „Księdze Łowów” autorstwa hrabiego Fok. W połowie XIX wieku rasa zaczęła być już bardziej znana w Akwitanii.
Pierwsza wystawa psów została zorganizowana w paryskim Jardin d’Acclimation w 1863 roku. w tym czasie wyróżniano kilka typów psów, np. z Tuluzy, z Paryża i z Bordeaux. To właśnie ten ostatni dał początek obecnie znanej rasie, która – na skutek dwóch wojen światowych – niemal zniknęła z powierzchni ziemi. Dopiero w latach 60. hodowcy podjęli próbę rekonstrukcji rasy.

Użytkowość

Współczesne dogi pełnią rolę psów do towarzystwa. Prawdopodobnie ich krewnymi są buldogi i mastiffy angielskie. Dawniej czworonogi były używany podczas polowań na grubego zwierza przeważnie na dziki, do walk psów oraz do pilnowania bydła oraz domów.

Psy rasy Dog de Bordeaux

Psy rasy Dog de Bordeaux

Wygląd

Dog z Bordeaux to typowe krótkogłowe molosy o wklęsłych liniach sylwetki. Są bardzo silne i dobrze umięśnione, o harmonijnej budowie ciała. Raczej przysadziste. Odległość od mostka do podłoża jest nieco mniejsza od głębokości klatki piersiowej. Sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta. Maksymalna długość kufy jest równa jednej trzeciej długości; minimalna wynosi jedną czwartą długości. U samca obwód głowy odpowiada mniej więcej wysokości. Głowa jest pojemna, kanciasta, szeroka, raczej krótka, oglądana z góry i z przodu ma kształt trapezu. Linie profile zbieżne (ku przodowi). Na głowie występują głębokie zmarszczki, które przebiegają symetrycznie po obu stronach bruzdy czołowej. Położenie zmarszczek jest uzależnione od tego, czy pies jest spokojny, czy pobudzony. Szczególnie charakterystyczna jest zmarszczka przebiegająca od wewnętrznego kąta oka do kąta pyska. U samca obwód czaszki, mierzony w najszerszym miejscu, odpowiada w przybliżeniu wysokości w kłębie. U suki może być nieco mniejszy. Objętość i kształt zawdzięcza czaszka silnie rozwiniętym skroniom, łukom nadoczodołowym, łukom jarzmowym, i szerokiemu rozstawieniu gałęzi żuchwy. Górna część czaszki jest lekko wypukła w płaszczyźnie poprzecznej. Bruzda czołowa głęboka, zmniejszająca się w kierunku tyłu głowy. Czoło dominuje szerokością nad partią twarzową, która ma być większa od wysokości czoła. Stop bardzo wyraźny, tworzący z kufa kąt niemal prosty (95° do 100°).

Nos szeroki, o dobrze otwartych nozdrzach, dobrze pigmentowany stosownie do koloru maski. Dopuszczalny nos zadarty, ale nie cofnięty pomiędzy oczy. Kufa mocna, szeroka, dobrze wypełniona tkankami, ale niemięsista pod oczyma. Raczej krótka, o nieznacznie wklęsłym profilu; nieznacznie pomarszczona. Oglądana z góry zasadniczo wpisuje się w kształt kwadratu, prawie nie zwężając się ku nosowi.  Linie profilu czaszki i kufy tworzą wyraźnie rozwarty kąt. Gdy głowa trzymana jest poziomo, przednia krawędź pyska, u nasady szerokiego i mocnego, wystaje przed linię pionową, poprowadzoną od przedniej krawędzi nosa. Obwód kufy stanowi dwie trzecie obwodu głowy, natomiast długość od jednej czwartej do jednej trzeciej długości głowy, mierzonej od nosa do guza potylicznego.

5 tygodniowe szczeniaki Dog z Bordeaux

5 tygodniowe szczeniaki Dog z Bordeaux

Szczęki mocne i szerokie. Przodozgryz jest cechą charakterystyczną rasy. Szczęka dolna zakrzywiona ku górze; podbródek dobrze wykształcony, niezakrywający górnej wargi. Zęby mocne, szczególnie kły, z których dolne rozstawione są szeroko i lekko zakrzywione. Siekacze rozmieszczone równo, szczególnie w żuchwie, gdzie tworzą praktycznie linię prostą. Górna warga jest gruba, umiarkowanie obwisła, ruchliwa. Oglądana z profilu dołem lekko zaokrąglona, zakrywająca wargę dolną. Oglądana z przodu styka się w wargą dolną i opada po bokach, tworząc szerokie, odwrócone V. Policzki  wyraźne zważywszy na bardzo mocno rozwinięte mięśnie. Oczy owalne, rozstawione szeroko – odległość między wewnętrznymi kątami powiek jest mniej więcej równa dwóm długościom oka. Wyraz przyjazny. Trzecia powieka niewidoczna. Barwa oczu od orzechowej do ciemno brązowej u psów o czarnej masce, u psów z czerwoną maską lub bez maski tolerowane oczy jaśniejsze, chociaż nie jest to pożądane. Uszy stosunkowo małe, nieco ciemniejsze od koloru zasadniczego. Przednia część nasady ucha jest trochę podniesiona, dalej ucho zwisa, ale nie jest ciężkie i nieruchliwe. Przy nasłuchiwaniu przednia krawędź przylega do policzków. Koniec ucha lekko zaokrąglony, niesięgający dalej niż do oka. Uszy są osadzone dość wysoko, na linii górnej krawędzi czaszki, co dodatkowo podkreśla jej szerokość. Szyja bardzo mocna i dobrze umięśniona, niemal cylindryczna, pokryta obfitą, luźną, obwisłą skórą. Przeciętny obwód szyi prawie taki sam, jak głowy. Od szyi rozdziela ją niewielka, poprzeczna bruzda. Górą trochę łukowata. Wyraźne podgardle rozpoczyna się pod żuchwą i ciągnie aż do klatki piersiowej, ale nie jest przesadnie obwisłe. Bardzo szeroka nasada szyi płynnie przechodzi w łopatki. Linia górna tułowia pewna. Kłąb wyraźnie zaznaczony. Grzbiet szeroki i dobrze umięśniony. Lędźwie raczej krótkie, szerokie i mocne. Zad lekko opadający ku nasadzie ogona. Klatka piersiowa masywna, długa, szeroka i głęboka, sięgająca poniżej łokci. Szerokie i wyraźne przedpiersie, dołem wypukłe. Żebra długie i dobrze wysklepione, ale nie beczkowate. Obwód klatki piersiowej musi być o 25 do 35 cm większy od wysokości w kłębie. Linia dolna wznosi się do dość wyraźnie, ale nieprzesadnie podciągniętego brzucha; nie może on być luźny ani obwisły.


  • Dog de Bordeaux

  • Bordogi

  • Dog de Bordeaux

Ogon gruby u nasady, najlepiej, aby sięgał do stawu skokowego, i nie niżej. Noszony nisko, giętki, nie powinien być złamany czy zniekształcony. Kończyny przednie o mocnym kośćcu  i dobrym umięśnieniu. Łopatka także mocno i wyraźnie umięśniona. Nachylenie łopatki średnie (ok.  45° do linii poziomej), kąt w stawie barkowym niewiele większy od kąta prostego. Ramię bardzo dobrze umięśnione. Łokcie ustawione równo z tułowiem, ani nie wciśnięte, ani wykręcone na zewnątrz. Podramię oglądane z przodu proste lub nieznacznie zbieżne, zwłaszcza u psów o bardzo szerokiej klatce piersiowej. Oglądane z boku pionowe. Śródręcze mocne. Oglądane z boku lekko nachylone. Łapa mocna, palce zwarte, pazury wysklepione i mocne, opuszki duże i elastyczne; mimo swej wagi pies stoi na palcach. Kończyny tylne krzepkie, o mocnym kośćcu i dobrym kątowaniu. Oglądane z tyłu pionowe i równoległe, dają wrażenie siły, mimo że nie są tak rozbudowane jak front. Udo dobrze rozwinięte, o potężnych, widocznych mięśniach. Kolano ustawione równolegle do linii środkowej lub nieco odstawione na zewnątrz. Podudzie dość krótkie, umięśnione. Staw skokowy niski, krótki, suchy, kąt umiarkowanie rozwarty. Śródstopie mocne, bez wilczych pazurów. Łapa nieco dłuższa od przedniej, palce zwarte. Skóra gruba i luźna, ale bez przesadnych fałd. Sierść delikatna, krótka, miękka w dotyku. Umaszczenie jednolite w różnych odcieniach płowości, od kasztanowej do izabelowatej. Pożądana dobra pigmentacja. Dopuszczalne ograniczone białe znaczenia na przedpiersiu i końcowych odcinkach kończyn. U psów często występują  maski. Czarna jest zazwyczaj niewielka, nie może zachodzić na mózgoczaszkę. Mogą występować lekkie czarne naloty na głowie, uszach, szyi i grzbiecie. Nos czarny. Psy z brązową maską  mają brązowe nos, powieki i krawędzie warg. Mogą występować słabo widoczne brązowe naloty, w których pojedyncze włosy mają barwę strefową, płową lub piaskową, i brązową. Te części ciała są jaśniejsze. Dopuszcza się brak maski.
Dorosłe psy osiągają średnio od 60 do 68 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą zazwyczaj od 58 do 66 cm wysokości w kłębie. Samce ważą co najmniej 50 kg, a samice – 45 kg.


  • Dog de Bordeaux

  • Bordogi

  • Bog de Bordeaux

Temperament

Bordogi są psami spokojnymi, zrównoważonymi, ale nigdy agresywnymi. Reagują z pewnym opóźnieniem, ale są bardzo czujne i odważne – doskonale sprawdzają się w roli stróża.  Mocno przywiązują się do swojego opiekuna i rodziny; są bardzo czułe i mają ogromną potrzebę bliskości. Źle znoszą samotność.  Łagodne i cierpliwe wobec dzieci. Potężna sylwetka i groźny wygląd stanowią ostrzegawczą barierę dla intruzów.
Pomimo że przy pierwszym kontakcie sprawiają wrażenie ciapowatych, należy pamiętać, że mogą bardzo szybko i zdecydowanie zareagować, gdy przewodnik będzie w niebezpieczeństwie. Wpadają wówczas w zaskakującą furię i walczą do ostatniej kropli krwi.
Dużą zaletą dogów trzymanych w ogródkach działkowych jest ich opanowanie. Psy nie szczekają bez powodu, nie skaczą na ogrodzenie i nie stresują przechodniów. Z natury są dość leniwe, dlatego właściciel powinien zapewnić im odpowiednią stymulację psychoruchową i zabierać na długie spacery. Dla zachowania dobrej sprawności fizycznej tego psa, należy dostarczyć mu większej porcji ruchu przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu. Jako że pies jest dość ciężki, należy jednak unikać zbyt forsownych ćwiczeń w młodym wieku.

Zdrowie i Pielęgnacji

Jak wszystkie molosy bordog jest zagrożony skrętem żołądka, dlatego właściciel powinien dzielić posiłki na dwa, rano i wieczorem, oraz unikać spacerów bezpośrednio po jedzeniu. Ogólnie psy rasy Dog de Bordeaux należą do zdrowych, ale dosyć często spotykane są u nich takie schorzenia jak: schorzenia powiek, dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Również zdarzają się temu psu alergie skórne, zapalenie stawów, a także choroby serca. Oczywiście mogą także zachorować na wszelkie psie choroby. We wszystkich przypadkach najważniejsza jest profilaktyka, czyli regularne kontrole weterynaryjne, zakup szczeniaka z odpowiedniej hodowli (rodzice przebadani i zdrowi), odpowiednia dieta oraz wystarczająca ilość ruchu.
Pielęgnacja obejmuje regularne przecieranie sierści specjalną rękawicą z gumowymi wypustkami (przynajmniej dwa razy w tygodniu). To doskonały sposób na usunięcie martwych włosów  (a przy okazji masaż skóry).
Średnia długość życia w rasie wynosi 8 lat.

Popularność

Rasa Dog de Bordeaux w Polsce stała się o wiele bardziej popularna dzięki polskiemu serialowi „Rodzina zastępcza”.

Dwie suczki rasy Dog de Bordeaux

Dwie suczki rasy Dog de Bordeaux

Wysokość: Dorosłe psy osiągają średnio od 60 do 68 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą zazwyczaj od 58 do 66 cm wysokości w kłębie.

Waga: Samce ważą co najmniej 50 kg, a samice – 45 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalne ograniczone białe znaczenia na przedpiersiu i końcowych odcinkach kończyn. U psów często występuje brązowa lub czarna maska.

Zdrowie: Psy są podatne na schorzenia serca.

Pielęgnacja:  Wystarczy regularnie przeczesywać sierść specjalną rękawicą z wypustkami. Konieczne regularne sprawdzanie i czyszczenie wiszących uszu.

Rodzina: Bordogi są dość leniwe, ale sprowokowane walczą do końca. Bezwarunkowo oddane opiekunowi. Podatne na szkolenia. Lubią dzieci. Mogą mieszkać w domach wychodzących i blokach. Mają średnie zapotrzebowanie na ruch.

Inne nazwy: fr.dogue de Bordeaux, niem.Bordeauxdogge, ang. bordeaux mastiff, dog de Bordeaux, mastif francuski.

Pochodzenie: Francja

Cena szczeniąt  z rodowodem 2400 - 5000 zł. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2.1 (molosy typu mastyfa), wzorzec nr 116. Bez prób pracy.

Tagi artykułu: