Udostępnij ten artykuł.

Dog Frisbee podstawowe informacje dla początkujących

Frisbee to latający spodek popularnie nazywany talerzem używany jest w sporcie i rekreacji. Obecnie bardzo popularny stał się, jako psi sport, który polega na tym, że właściciel czworonoga rzuca mu dysk frisbee, a pies go łapie.

Znanych jest kilka takich dyscyplin miedzy innymi:

         Superminidistance -

w tej dyscyplinie pies aportuje dysk na specjalnie wyznaczonym polu. Teren, na którym pies musi złapać frisbee jest podzielona na pola, a każde z nich jest inaczej punktowane, czyli im dalej my rzucimy dyskiem tym więcej punktów otrzymamy, a dodatkowo pies otrzymuje pół punktu, jeżeli uda mu się go złapać z oderwanymi od ziemi czterema łapami, a cała konkurencja trwa dziewięćdziesiąt sekund;

         Timetrial

to dyscyplina, która polega na wykonaniu dwóch rzutów dyskiem o długości dwudziestu metrów, który to dysk następnie pies musi złapać jak najszybciej;

Zawody dog frisbee collie krótkowłosy skaczący po talerz

Collie krótkowłosy skaczący po talerz

         Longdistance

ta dyscyplina polega na wykonaniu jak najdłuższego rzutu dyskiem i oczywiście złapaniu tego przez psa;

         Freestyle

podczas tej dyscypliny uczestnik pokazuje różne techniki rzutów, natomiast pies różne chwyty, a wszystko to odbywa się przy specjalnie dobranej oprawie muzycznej. Podczas takiego występu opiekun rzuca maksymalnie dziesięcioma dyskami, a długość czasu poświęconego na ten występ jest nie dłuższa niż dwie minuty. Tutaj liczy się skuteczność, technika, ilość różnych rzutów, a także wyjątkowe zgranie danej pary uczestników. Freestyle dzieli się na takie kategorie jak:

- Open, która jest dla zaawansowanych uczestników;

- Starters, dla początkujących;

- Young dog, to kategoria dla psów młodych od dziewięciu do osiemnasto miesięcznych i są tu zabronione zbyt wysokie skoki, odbicia od ciała czy salta.


  • Dog Frisbee

  • Dog Frisbee

  • Dog Frisbee

         Dogdartbee

ta dyscyplina polega na rzucaniu dysku, w taki sposób, aby pies go złapał w odpowiedniej strefie, bardzo to przypomina popularne „rzutki”.

Takie psie frisbee w Europie jest bardzo młodą psią dyscypliną sportową, która pochodzi z Ameryki. Tam około 25 lat temu, gdy odbywał się mecz piłkarski to młody mężczyzna wbiegł na murawę boiska i zaczął bawić się ze swoim psem rasy whippet „Achley’em” rzucając mu właśnie frisbee i w ten właśnie sposób rozpoczęła się kariera tego nowego sportu, który obecnie na całym świecie zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników.

W tym sporcie rzuca się specjalnym, miękkim dyskiem, który nie uszkodzi zębów psa i choć jest on miękki to okazuje się, że rzuca się nim o wiele lepiej niż krążkiem plastikowym, który jest równie dosyć często używany. Ogólnie podsumowując w tym sporcie chodzi o to, że człowiek rzuca frisbee, a pies musi go złapać w powietrzu. Jest to fajny pomysł nie tylko, jako zawody, ale również zabawa z psem, który może się do woli wybiegać i wyszaleć, a jednocześnie zademonstrować swoje umiejętności łowieckie.

Border collie z talerzem frisbee w pysku

Border collie z talerzem frisbee w pysku

Wiadomo, że psy są prawie tak jak dzieci i uwielbiają wszelkie zabawy, a w szczególności uwielbiają zabawy, jeśli mogą w nich uczestniczyć wraz ze swoim właścicielem. Rzucanie frisbee szkoli u psa szybkość, reakcję, a także jego wytrzymałość. Takie zabawy polegające na rzucaniu oraz łapaniu mogą się również przyczynić do wzmocnienia więzi między opiekunem a jego czworonogiem. Frisbee dzięki swoim latającym właściwościom zapewnia świetną zabawę tak samo psu jak i jego właścicielowi.

Wiadomo, że ruch na świeżym powietrzu ma duże właściwości lecznicze i odprężające, a więc jeśli się tylko da to trzeba z tego korzystać właśnie przy pomocy frisbee, bo można tutaj połączyć przyjemne z pożytecznym.

Tagi artykułu: