Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Dog kanaryjski (Perro de presa canario)

DOG KANARYJSKI (Dogo Canario)

Historia

     Perro de presa canario – znany również jako Dogo Canario – to bardzo stara rasa psa. Pierwsze wzmianki o obecności psów na Wyspach Kanaryjskich pojawiły się już kilka lat po podboju archipelagu przez Hiszpanów. Wcześniej Wyspy były zamieszkałe przez lud Guanchów. Niestety, w wyniku podbojów, większa część tubylców zginęła, a pozostała część została zasymilowana z hiszpańskimi najeźdźcami. Hiszpanie wykorzystali wówczas psy bojowe, które miały później wziąć udział w podboju Nowego Świata. Przywiezione czworonogi wkrótce zaczęły mieszać się z miejscowymi cancha, tworząc z czasem zupełnie nową rasę. Na skutek zmian dziejowych perro de Presa powoli zniknął jednak z krajobrazu Wysp Kanaryjskich.

Do ponownego odkrycia rasy doszło dopiero w latach 70. XX wieku. Grupa pasjonatów dołożyła wszelkich starań, aby odtworzyć rasę. Hodowcy przemierzyli Wyspy wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu ostatnich osobników reprezentujących rasę oraz psów, które były podobne do dawnego wzorca. W tym też czasie wyhodowano wiele krzyżówek psów z innymi rasami w celu ujednolicenia populacji oraz uzyskania odpowiednio dużej puli genetycznej. W latach 1986–87 hodowcy zorganizowali dwa pokazy, w czasie których zaprezentowali szerszej publiczności liczną grupę psów. Po sporządzeniu odpowiednich raportów przedłożono dokładny opis rasy Komisji do Ras Hiszpańskich. W czasie zorganizowanej w 1987 roku Międzynarodowej Wystawie Psów w Madrycie oficjalnie zaprezentowano publiczności psa i sukę Presa Canario. W 1989 roku doszło do uznania  rasy perro de presa Canario. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna wprowadziła rasę do rejestru w 2001 roku. W nowym wzorcu psy były tytułowane mianem „Dogo Canario”. W 2003 roku, na skutek prężnych działań hodowców, doszło do zarejestrowania rasy w UKC, pod nazwą „Perro de Presa Canario”. W lipcu 2011 roku rasa została w pełni uznana przez FCI na Wystawie Światowej w Paryżu.

Dogi kanaryjskie

Dogi kanaryjskie - Beyoncé & Van Gogh, fot. Ellen

Jak wygląda dog kanaryjski?

    Dog kanaryjski to pies średniej wielkości, harmonijnie zbudowany, o mocnej i krępej sylwetce. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta – długość tułowia nieco większa niż wysokość w kłębie. Suki są nieco dłuższe niż psy. Wygląd wyraża pewność siebie, szlachetność i spokój. Spojrzenie bardzo czujne i inteligentne. Głowa przybiera kształt nieco wydłużonego sześcianu, jest masywna, krótka i okryta luźną skórą. Mózgoczaszka pozostaje w proporcji 2 do 3 do długości kufy. Szerokość mózgoczaszki stanowi 3/5 długości całej głowy. Czaszka jest lekko wypukła, kość czołowa – płaska. Szerokość mózgoczaszki zbliżona do jej długości. Guz potyliczny słabo zaznaczony. Łuki jarzmowe widoczne. Stop dość wyraźnie zaznaczony – podobnie jak bruzda czołowa. Nos szeroki i mocno pigmentowany czarnym barwnikiem. Przednia krawędź nosa lekko cofnięta. Nozdrza pojemne, umożliwiają swobodne oddychanie. Kufa krótka w stosunku do mózgoczaszki, szeroka u nasady i lekko zwężająca się w kierunku nosa. Wargi lekko obwisają. Szczęki ustawione w zgryzie nożycowym o szeroko rozstawionych kłach.

Odpoczywający Dog kanaryjski

 Zęby o mocnych nasadach i dość szerokie. Duże zęby trzonowe. Oczy o lekko owalnym kształcie i średniej wielkości. Dość szeroko rozstawione; nie są ani zapadnięte, ani wyłupiaste. Dopuszczalną barwą oczu jest kasztanowy lub ciemnokasztanowy – dopasowany do koloru szaty. Uszy rozstawione dość szeroko i średniego rozmiaru, zwyczajowo okryte delikatnym włosem. Włos opada swobodnie po obu stronach głowy. Uszy nie mogą być ustawione zbyt wysoko. Szyja nieco krótsza niż całkowita długość głowy, bardzo muskularna i masywna, prosta. Linia grzbietu również jest prosta, bez deformacji. Nigdy łękowata ani karpiowata. Zad lekko zaokrąglony, szeroki, nie powinien być zbyt długi. Szerszy o suk niż u psów. Klatka piersiowa stosunkowo szeroka, o dobrze widocznych mięśniach. Żebra dobrze wysklepione. Ogon gruby u nasady, lekko zwęża się ku końcowi. Nie powinie być osadzony zbyt wysoko. W ruchu szablasto wygięty. Kończyny przednie mocne i dobrze rozwinięte, o dobrze kątowanych ramionach. Łokcie nigdy nie powinny odstawać. Odległość łokci od podłoża wynosi mniej więcej połowę wysokości w kłębie. Łapy zaokrąglone, kocie w kształcie, o zwartych palcach. Poduszki czarne, dobrze rozwinięte. Kończyny tylne równolegle do siebie ustawione, dość mocne, długie i muskularne. Stawy skokowe osadzone nisko. Skóra dość gruba i elastyczna, luźno zwisająca na szyi, tworząca wyraźne zmarszczki, kiedy pies pozostaje w stanie nadmiernego pobudzenia. Włos krótki i gruby. Przylega płasko do ciała psa; bez podszerstka. U niektórych osobników podszerstek może pojawić się na szyi lub pośladkach. W dotyku włos jest dosć delikatny. Nieco dłuższa szata występuje w części krzyżowej oraz na pośladkach.

     Dopuszczalnymi typami umaszczenia są : pręgowane we wszystkich odcieniach, jasnoszare i blond. Występuje również kilka odcieni płowości aż do piaskowego. Dopuszczalne występowanie niewielkich białych znaczeń na piersiach, gardle i u nasady szyi oraz na palcach kończyn. Maska zawsze występuje w barwie czarnej.


  • Dog kanaryjski

  • Szczeniak

  • Dog kanaryjski

    Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego osobnika wynosi od 60 do 65 centymetrów. Suki są mniejsze i mierzą średnio od 56 do 62 cm. Psy ważą min. 50 kg, max 65 kg. Suki ważą ok. 40 kg, max 55 kg.

Temperament

    Dog kanaryjski to pies odznaczający się wyjątkowym spokojem i opanowaniem, zawsze bacznie obserwujący swoje otoczenie i niebywale czujny. Jeżeli uzna, że sytuacja nie jest groźna i nie wymaga interwencji, na pewno nie ruszy się z miejsca. To dobra cecha wyraźnie odróżniająca Doga od mniejszych „zaczepno-obronnych” (pies zaczepia, a właściciel musi go bronić). Jeżeli zdaniem psa przeciwnik stanowi zagrożenie, najpierw na niego warnie, a później podejmie błyskawiczny atak. Właściciel może być pewny, że w towarzystwie psa będzie bezpieczny.
     Presa idealnie sprawdzą się w roli stróża i obrońcy. Są bardzo silne, mocne i nieposkromione. W żadnym wypadku nie powinniśmy jednak decydować się na zakup psa, jeżeli nie mieliśmy wcześniej okazji pracować z dużym i dominującym czworonogiem. Aby pies nie sprawiał w przyszłości problemów z posłuszeństwem, należy go dobrze wyszkolić - najlepiej z pomocą dobrego trenera.

Szczeniak Doga kanaryjskiego

Dog kanaryjski to poza tym bardzo oddany i uczuciowy pies, zawsze gotowy towarzyszyć i współpracować ze swoim przewodnikiem. Nie narzuca się i nie ma obawy, że zdominuje właściciela. Wobec najmłodszych jest bardzo delikatny, niemniej zważywszy na duże rozmiary nie powinien zostawać sam na sam z najmłodszymi. 
Ważną cechą psa jest niekonfliktowość. Wśród spokojnie zachowujących się osób i zwierząt sam również pozostaje bardzo spokojny nie wykazuje agresji w stosunku do mniejszych i słabszych, zdając sobie sprawę ze swojej przewagi fizycznej.

Zdrowie i pielęgnacja Doga kanaryjskiego

     Psy nie cierpią na typowe dolegliwości zdrowotne. Najpowszechniejszymi schorzeniami są dysplazja stawów biodrowych oraz skręt żołądka.

Popularność rasy w Polsce

     Rasa dogo canario, z roku na rok, zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Polscy przedstawiciele rasy odnoszą duże sukcesy na wystawach światowych. W Polsce mieszka także pierwszy w historii rasy pies z tytułem „Championa Odwagi” nadany przez Czeski Klub Rasy. W 2011 roku, w czasie Wystawy Światowej w Paryżu, polskie psy zajęły liczące się miejsca w różnych klasach.

Pies Carino rasy Dog kanaryjski

Pies Carino rasy Dog kanaryjski, fot. Ellen

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego osobnika wynosi od 60 do 65 centymetrów. Suki są mniejsze i mierzą średnio od 56 do 61 cm.

Masa: Psy ważą min. 50 kg, max. 65 kg. Suki ważą 40 kg, max. 55 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: pręgowane we wszystkich odcieniach, jasnoszare i blond. Występuje również kilka odcieni płowości aż do piaskowego. Dopuszczalne występowanie niewielkich białych znaczeń na piersiach, gardle i u nasady szyi oraz na palcach kończyn. Maska zawsze występuje w barwie czarnej.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych. Najczęściej występującymi schorzeniami są: skręt żołądka i dysplazja stawów biodrowych.

Pielęgnacja: Psy nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Rodzina: Psy spokojne, opanowane, oddane swojemu właścicielowi. Nie są agresywne z natury. Wymagają przeprowadzenia szkolenia z zakresu posłuszeństwa.

Inne nazwy: hiszp. perro de presa canario, dogo canario, canario, ang. canary islands mastiff, canary dog, pies kanaryjski

Cena szczeniąt z rodowodem waha się od 2500 do 5000 złotych. Źródło (allegro, alegratka, olx). Ceny z roku 2021.

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2.1 (molosy typu mastyfa), nr wzorca 346. Bez prób pracy.

dog kanaryjski, dog kanaryjski cena, dog kanaryjski charakter, dog kanaryjski choroby, dog kanaryjski galeria, dog kanaryjski hodowle, dog kanaryjski informacje o rasie, dog kanaryjski opis, dog kanaryjski zachowanie i charakter, dog kanaryjski zdjęcia, jak wygląda dog kanaryjski

Tagi artykułu: