Udostępnij ten artykuł.

DogTrekking co to jest / jak zacząć dog trekking

Dogtrekking to po prostu wędrowanie z psem, a różni się od ogólnej turystyki przede wszystkim tym, że nasz pupil przypięty jest do nas za pomocą specjalnie do tego celu stworzonej linki, która musi mieć amortyzator, który będzie pochłaniał energię podczas szarpnięcia.

Bowiem to całkowicie normalne, że może zdarzyć się naszemu zwierzakowi nagłe przyspieszenie lub my raptownie będziemy musieli zahamować. Wtedy, gdy nie posiadamy takiego amortyzatora to może zostać bardzo poważnie obciążony nasz kręgosłup lędźwiowy, a także cały układ kostno – stawowy naszego psa. Takie obciążenia mogą doprowadzić do bardzo poważnych urazów i już na samym początku może to doprowadzić do całkowitej dyskwalifikacji psa do długotrwałego wysiłku.

Oczywiście poza linką potrzebne są również szelki i powinny one być odpowiednio dopasowane do wymiarów psa. Jeśli decydujemy się na dogtrekking to musimy się zdecydować czy będziemy to robić tylko dla rekreacji, czyli odpoczynku, czy chcemy uczestniczyć w zawodach.

dogtrekking wspólny spacer z psem

DogTrekking z psem, fot. Roman Franek

W Polsce takie zawody, które należą do dosyć ekstremalnej dyscypliny odbywają się na dystansie pięćdziesięciu kilometrów, a zawodnicy przeważnie tą trasę pokonują w czasie od siedmiu do piętnastu godzin. Przeważnie dobywają się one na płaskim terenie, ale niestety nie wszyscy zawodnicy dochodzą do mety, ponieważ zawody odbywają się także w nocy, a trzeba w całej tej drodze znaleźć i zaliczyć kilka punktów, gdzie często walczy się ze znużeniem, a nawet z przeciwnościami natury. Bardzo ważne jest tutaj również zdrowie psa i jeśli obserwuje się, że pies jest już bardzo wyczerpany to może być konieczne przerwanie rajdu. Na zachodzie trasa do przejścia w tych zawodach jest o wiele dłuższa, bo wynosi nawet ponad sto kilometrów, które trzeba pokonać w podanym limicie czasowym i teren jest też o wiele trudniejszy, bo przeważnie jest to jakiś teren górski, co wiadomo, że jeszcze bardziej utrudnia marsz.

W dogtrekkingu sportowym człowiek i pies bardzo się do siebie zbliżają, gdyż tylko razem zgodnie ze sobą współpracując mogą bezpiecznie przejść teren, który często jest bardzo trudny i męczący.

Natomiast dogtrekking rekreacyjny świetnym sposobem nie tylko na życie, ale również na spędzanie wolnego czasu ze swoim psem. Akcesoria, które są tutaj potrzebne są identyczne jak przy dogtrekkingu sportowym. Tylko tutaj maszerujemy dla przyjemności, a nie dla współzawodnictwa. W tej dyscyplinie sportowej czy rekreacyjnej nie ma żadnych większych przeciwwskazań, oczywiście poza wiekiem oraz stanem zdrowia psa. Idealnym psimi partnerami do tego sportu będą psy tak zwane ciągnące rasy husky. Z takim psem jest łatwo i bardziej efektywnie, przede wszystkim na podejściach. Na dosyć trudnych i długich trasach najlepiej sprawdzą się psy średniej wielkości takie jak: Beagle, Posokowce, Sznaucer średni lub Siberian husky. Świetnie mogą się także sprawdzić psy użytkowe takie jak: Owczarek belgijski, Owczarek niemiecki, Border collie, Pointer czy Wyżeł. Równie bardzo wytrzymałe są psy mniejszych ras, a w szczególności teriery, które są bardzo żywymi psami.

dogtrekking rekreacyjny z psem

Kobiety uprawiające DogTrekking rekreacyjny, fot. Roman Franek

Jeśli chcemy na taką wyprawę wybrać się z psem dużej rasy to na pewno musi on mieć skończone dwa lata, ponieważ w młodszym wieku są one narażone na różne kontuzje czy schorzenia układu kostnego, który jeszcze w pełni nie jest rozwinięty.

Pies, który ma wziąć udział w dogtrekkingu nie może być także zbyt stary, a jeśli jest już w dosyć sędziwym wieku to na pewno konieczna jest wizyta u weterynarza, który stwierdzi czy nasz pupil nadaje się na taką wyprawę. Natomiast pies, który jest zbyt utuczony powinien przejść najpierw kurację odchudzającą. W sumie w dogtrekkingu może uczestniczyć każdy pies, bo to nie tylko współzawodnictwo, ale także idealny kontakt z naturą, a także interesujący sposób na spędzenie wolnego czasu ze swoim psem.

Tagi artykułu: