Udostępnij ten artykuł.

Dokumenty psa

Jednym z podstawowych rodzajów dokumentu, który powinniśmy posiadać przy sobie w wielu przypadkach po opuszczeniu naszego miejsca zamieszkania jest bez wątpienia książeczka zdrowia psa. Tego rodzaju dokument winien być nam wydany z rąk sprzedającego w chwili dokonania zakupu.

W książeczce zdrowia psa powinny być zawarte przede wszystkim:

  • imię naszego pupila,
  • dane właściciela i hodowcy,
  • opis naszego czworonoga,
  • szczepienia przeciw chorobom zakaźnym
  • oraz zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie i
  • odrobaczaniu psa.

Powinny w niej także znaleźć się dane odnoszące się do kontroli płodności, reprodukcji jak i kontroli zębów.

W każdej książeczce zdrowia psa powinny również znajdować się wszystkie ewentualne porady ambulatoryjne oraz zabiegi operacyjne. Książeczka zdrowia powinna także posiadać zdjęcie czworonoga, któremu jest przypisana.

Tak jak w większości przypadków dotyczących transakcji handlowych tak i w przypadku dokonywania przez nas zakupu psa jednym z podstawowego rodzaju dokumentów okazuje się być zawarcie odpowiednio sformułowanej umowy kupna-sprzedaży psa. Zawarcie takiej umowy zapewnia osobie kupującej nabycie psa wcześniej szczepionego, odrobaczonego i pozbawionego występowania choroby zakaźnej w jego organizmie. Zapewnienie to obowiązuje przez okres czternastu dni od chwili zakupu psa, wraz z dokonaniem zakupu każdy kupujący powinien otrzymać z rąk sprzedającego metrykę szczeniaka i książeczkę zdrowia.

książeczka zdrowia psa

Poza tym każdy hodowca psów rasowych powinien posiadać protokół kontroli miotu. Protokół ów sporządzany jest w 6-7 tygodniu życia szczeniaka przez pracownika ZKwP. W dokumencie tym powinniśmy bez problemu odnaleźć stan szczeniąt, czyli ich kondycję fizyczną, opisy niektórych cech zarówno tych prawidłowych jak i wadliwych. W wielu przypadkach dotyczących między innymi podróżowania z psem wymagane będą od nas podstawowego rodzaju dokumenty zezwalające na korzystanie między innymi ze środków komunikacji miejskiej. Opiekun psa będący osobą dorosłą może przewozić na określonych warunkach i za zgodą współtowarzyszy podróży jednego psa. Podczas podróży z psem, nasz podopieczny musi być na smyczy i mieć założony kaganiec, musimy posiadać także przy sobie aktualne świadectwo szczepień i oczywiście bilet upoważniający do przejazdu psa. Zgody współpasażerów na przejazdy ze swym opiekunem nie obowiązują psa przewodnika osób niewidomych i ociemniałych.

Innym rodzajem dokumentu wymaganego zwłaszcza podczas dokonywania zgłoszenia naszego pupila na wystawę psów jest wniosek zgłoszenia psa na wystawę. Wniosek ten można pobrać za pośrednictwem Internetu ze strony Biura Oddziału Związku Kynologicznego, zgłoszenia należy dokonać, co najmniej w okresie od dwóch do trzech miesięcy poprzedzających wystawę. Aby wziąć udział w wystawie musimy otrzymać i oczywiście posiadać przy sobie dokument potwierdzający zgłoszenie na wystawę i numer startowy, pod którym będziemy wystawiać naszego pupila.

Poza tymi typowymi dokumentami, właścicieli psów obowiązuje jeszcze cały szereg różnego rodzaju pomniejszych, lecz równie ważnych zezwoleń. W przypadku chęci posiadania psa z rodowodem najważniejszym dokumentem będzie oczywiście jego rodowód, nie mniej jednak, jeśli chcemy, aby nasz pies osiągnął statut championa w swej rasie musimy wystąpić z wnioskiem o wystawienie dyplomu championa. Jest cały szereg dokumentów odnoszących się do osiągnięć psów, będą to różnego rodzaju książeczki pracy i certyfikaty, dokumenty potwierdzające wyszkolenie naszego czworonoga w tej czy w innej dziedzinie.

Wiele z dokumentów jest niezbędnych do założenia i prowadzenia między innymi hodowli psów rasowych. Jednak dla typowego opiekuna psa najważniejszymi dokumentami będą wspomniana książeczka zdrowia psa i metryka narodzin.

Chociaż nie jest to żadnego rodzaju dokument to ważne jest żeby każdy pies posiadał zawsze przy sobie tak zwana adresówkę, jest to najczęściej breloczek umieszczony na obroży psa, na którym to zostały zawarte:

  • dane jego opiekuna,
  • numer telefonu i
  • imię psa.

Jest to jedno ze szczególnie pomocnych rozwiązań w przypadku zagubienia się naszego podopiecznego.

Tagi artykułu: