Udostępnij ten artykuł.

Dominacja u psów

Właściciele psów często odczytują zachowania swoich zwierząt w sposób mylny bądź uproszczony. W niniejszym artykule postaramy się dokonać interpretacji poszczególnych typów zachowań i reakcji psów oraz pokazać, jak z nimi walczyć.

Dominacja u psów prawda czy mit?

Szczekanie psa
Szczekanie jest bardzo często interpretowane przez właścicieli jako wyraz samodzielności i odpowiedzialności. Psy szczekają, bo chcą przegonić obcego, zawiadomić właściciela o pewnych nieprawidłowościach, bądź zaznaczyć swoją obecność na terenie. Wbrew pozorom szczekanie może być jednak spowodowane innymi czynnikami np. niepokojem, strachem lub nudą. Nadmierne szczekanie może prowadzić do zakłócenia komunikacji na linii pies – właściciel. Właściciel, chcąc uciszyć psa, najczęściej ucieka się do krzyku. Pies, nie zdając sobie sprawy z komunikatu, zaczyna się dodatkowo „nakręcać” i szczekać jeszcze głośniej. Jak poradzić sobie z tym fantem? Przede wszystkim należy zastanowić się, co jest przyczyną nadmiernego szczekania i spróbować ją wyeliminować. Jeżeli pies szczeka z nudów, zorganizujmy mu zabawę – do tego celu świetnie sprawdzają się zabawki interaktywne dostępne w sklepach zoologicznych; jeśli szczeka, bo słyszy na korytarzu kogoś obcego, odwróćmy jego uwagę. Codzienne ćwiczenia oraz pogłębienie interakcji z innymi członkami rodziny, mogą zdziałać cuda. W przypadku ostrych zaburzeń zastanówmy się nad wizytą u psiego behawiorysty.

Dominacja u psów - Pies oddaje mocz w domu
Pies oddaje mocz w domu, aby pokazać, że jest właścicielem "terytorium". Ten mit bardzo łatwo obalić. Oddawanie moczu stanowi najczęściej wynikową nieprawidłowo przeprowadzonego treningu domowego. Zastanówmy się, jak wyglądał początkowy etap wprowadzania psa do domu. Czy nie potraktowaliśmy nauki czystości po macoszemu? Czy konsekwentnie wynosiliśmy szczeniaka na dwór po każdej próbie załatwienia się w domu?
A może problem tkwi głębiej? Czy nasz pies nie oddaje moczu za często? Jeśli zaobserwowaliśmy, że pies wydala mocz ze zwiększoną częstotliwością, to w grę może wchodzić również infekcja bakteryjna. Kastracja psów również może stanowić przyczynę znaczenia terytorium.


Leczenie dominacji u psów - Jakie działania podjąć?
Wróć do "punktu wyjścia" i ponownie przeprowadź trening domowy. Zabierz psa do weterynarza w celu ustalenia, czy istnieje fizyczna przyczyna zachowania.

Skakanie na ludzi

Psy skaczą na ludzi, aby potwierdzić swoją wyższość nad nimi. Chcą zdominować człowieka. Czy stanowi to jednak regułę? Czworonogi skaczą na ludzi, gdyż właściciele nieświadomie wzmocnili u nich ten typ reakcji. Na czym polega owo wzmocnienie? Prześledźmy to na przykładzie powitań. Właściciel, wracając do domu po ciężkim dniu w pracy, wita się ze swoim pieskiem. Zwierzę okazuje swoje zadowolenie na różne sposoby, a jednym z nich jest skakanie i lizanie po twarzy. Właściciel nie ma o to pretensji, ba, okazuje jeszcze większą radość i zachęca psa do jeszcze większej aktywności. Pies nie jest istotą myślącą i analizującą swoje zachowania. Nie potrafi zrozumieć, że w jednym przypadku wypada się gorąco witać, a w drugim już nie. Co zrobić, aby walczyć z przyzwyczajeniami? Po pierwsze naucz psa spokojnego siedzenia, gdy do domu wchodzą obce osoby i  nagradzaj go za wszystkie, pozytywne zachowania. Pokaż psu, że otrzyma nagrodę tylko wtedy, gdy siedzi na podłodze. Namawiaj osoby towarzyszące, aby stosowały się do Twoich reguł i nie zachęcały psa do skakania.

Przeciąganie za smycz
Czy pies ciągnie za smycz, bo chce pokazać swoją wyższość i kontrolować właściciela? Chyba wszyscy czytelnicy zgodzą się, że ciągnięcie za smycz, w większości przypadków, powodowane jest chęcią zbliżenia do ciekawego obiektu, obwąchania innego psa czy włączenia do zabawy ze czworonogami. Przeciąganie jest bardzo męczące zarówno dla właściciela, jak i psa. Aby uwolnić się od tego problemu, po prostu przestańmy przyciągać psa do siebie! Jeżeli widzimy, że zwierzę zaczyna się wyrywać, stańmy w jednym miejscu, zablokujmy smycz i czekajmy, aż pupil do nas podejdzie. Za każdym razem, kiedy psiak oddala się na dużą odległość, zacznijmy go obserwować. Im wcześniej zaczniemy trening, tym większa szansa sukcesu.
Przy okazji omawiania problemu przeciągania smyczy, warto wspomnieć o wpychaniu się czworonogów do windy albo przez drzwi przed właścicielem. Nie dopuśćmy do sytuacji, w której to pies dyktuje warunki i zabiera nam tytuł samca alfa. Pamiętajmy, że to pies ma być nam podległy, a nie odwrotnie.

Dominacja psa - Pies śpi na łóżku

Czy psy wskakują na łóżko lub kanapę, aby pokazać, że rządzą domem? Czy spanie w jednym łóżku z psem może być interpretowane jako jego wywyższenie?   
Psy śpią na łóżkach i kanapach z bardzo oczywistych względów – są po prostu bardzo wygodne. Nawyk jest bardzo trudny do eliminacji. Jak bowiem przekonać psa, że nie powinien leżeć w wygodnym, komfortowym łóżku, tylko na małym legowisku? Przede wszystkim kupmy psu odpowiednie posłanie, które będzie dopasowane do jego rozmiarów i potrzeb. Nie zapominajmy o utrzymywania posłania w higienie. Bądźmy konsekwentni i w żadnym przypadku nie pozwalajmy zwierzętom wskakiwać na meble. Jeżeli raz odpuścimy, to możemy być pewni, że szkolenie psów nie przyniesie żadnych, pozytywnych rezultatów.

Dominacja u psów - Zachowanie psów

Nie wszystkie zachowania dominacyjne można wyeliminować poprzez przeprowadzenie domowego treningu. Pamiętajmy, że dominacja u psów nie jest pojęciem mitycznym i może skutecznie zepsuć stosunki pomiędzy właścicielem i psem. Dominacja u psów (samców) jest znacznie częściej spotykana niż u samic. Samice są zazwyczaj łatwiejsze w prowadzeniu i szkoleniu, chociaż nie stanowi to reguły. Hodowcy bardzo często polecają suki początkującym właścicielom. A czy Państwo również zgadzają się z twierdzeniem, że samice wykazują mniejsze skłonności dominacyjne? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum.

Tagi artykułu: