Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Drentse Patrijshond (Holenderski pies na kuropatwy)

Historia

Hodowlę psów zapoczątkowano w XVI wieku w Holandii. We wschodniej części kraju, a zwłaszcza w prowincji Drenth, hodowcy bardzo dbali o zachowanie czystości krwi przez unikanie krzyżowania z innymi rasami. Niestety, w innych częściach kraju psucie rasy było dość powszechną praktyką. 

Związek Kynologiczny w Holandii oficjalnie uznał rasę 15 maja 1943 roku. Współczesne psy na kuropatwy są mocno spokrewnione  z małymi munsterlanderami  i wyżłami francuskimi. 5 czerwca 1948 roku założono klub rasy „Holenderski Wyżeł na Kuropatwy”.

Użytkowość

Drentse Patrijshond (holenderski pies na kuropatwy) to idealny pies myśliwski, który może polować na zmiennym terenie, pracować w zasięgu broni i nie oddalać się zbytnio od myśliwego. W czasie polowania wystawia zwierzynę w twardej stójce ze średniej odległości, czekając aż myśliwy podejdzie wystarczająco blisko. Jeżeli opiekun nie zareaguje, pies zaniecha stójki. Holenderskie psy na kuropatwy radzą sobie równie dobrze na polu co w wodzie; skutecznie tropią i odnajdują zwierzynę. Psy nie wymagają intensywnego szkolenia, gdyż większość właściwości ma charakter wrodzony

holenderski wyżeł na kuropatwy

Pies Drentse Patrijshond

Wygląd Drentse Patrijshond

Drentse Patrijshond to pies o dobrych proporcjach i sylwetce dającej wrażenie siły i zdolności do rozwinięcia prędkości właściwej dla efektywnego psa myśliwskiego. Głowa lekka. Kufa wydaje się nieco stępiona i lekka z powodu suchych, nieobwisłych fafli. Długość tułowia jest nieco większa od wysokości w kłębie, zatem sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta. Szata, mimo że niezbyt rozległa na ciele, wydaje się nieco dłuższa z powodu mocno owłosionych ogona i uszu. Bujniejsze owłosienie występuje również u nasady szyj, na kończynach, ogonie oraz klatce piersiowej. Czaszka psa jest dość duża i nieznacznie zaokrąglona. Stop płytki; umiarkowanie rozwinięta potylica. Łuki brwiowe dobrze rozwinięte. Nos brązowy. Nozdrza szeroko rozwarte. Kufa o klinowatym kształcie. Górna linia nosa szeroka. Fafle raczej cienkie i suche. Zęby białe, silne i zdrowe, ustawione w zgryzie nożycowym. Policzki zwężają się ku kufie, umiarkowanie rozwinięte. Oczy owalne i średniej wielkości, o dobrze przylegających powiekach. Preferowany kolor bursztynowy. Rozstawione dość szeroko. Uszy osadzone wysoko, szerokie, o lekko zaokrąglonych końcówkach. Szyja średniej długości, potężna. Podgardle niedopuszczalne. Plecy potężne, średniej długości. Uda silnie umięśnione. Zad szeroki i długi, lekko ścięty. Klatka piersiowa głęboka i dość obszerna. Żebra dobrze wysklepione żebra. Ogon wysoko osadzony; dosięga stawu skokowego. Łopatka i ramię dobrze kątowane (kończyny przednie). Łokcie blisko ciała. Przedramiona proste i mocno umięśnione. Stopy okrągłe lub owalne o napiętych palcach z solidnymi opuszkami.  Kończyny tylne szerokie i dobrze umięśnione. Uda o dobrym kątowaniu.

Rasa psa Drentse Patrijshond

Pies Drentse Patrijshond


Drentse Patrijshond  ma  gęsty, falujący włos. Płaszcz niezbyt długi. Na szyi i górnej części klatki piersiowej występuje dłuższy włos. Uszy, boki kończyn przednich i tylnych oraz tył ud i ogon są pokryte frędzlami. Gęste owłosienie między palcami. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest białe z brązowymi lub pomarańczowymi znaczeniami w formie łat. Znaczenia mogą być podpalane lub cętkowane. Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego osobnika wynosi od 55 do 63 centymetrów. Możliwe lekkie odchylenia od standardu przy zachowaniu odpowiednich proporcji ciała. Psy ważą średnio od 20 do 34 kilogramów.

 

Temperament

Drentse Patrijshond to wszechstronny pies myśliwski, który uwielbia pracować i spędzać czas na świeżym powietrzu. Większa część psiej populacji pozostaje w rękach myśliwych. Psy nie są trudne w prowadzeniu  i bardzo szybko przywiązują się do swojego opiekuna. Źle reagują na agresywne metody szkoleniowe i krzyki. Są czułe i troskliwe w stosunku do dzieci. Uwielbiają spędzać czas wśród swoich bliskich.

Holenderski wyżeł na kuropatwy

Pies rasy Drentse Patrijshond

Pielęgnacja

Długi i bujny włos na niektórych partiach ciała wymaga szczególnej pielęgnacji i dość częstego wyczesywania grzebieniem z metalowymi zakończeniami.
Holenderskie psy na kuropatwy są generalnie zdrową rasą. Dość często występującą przypadłością jest zanik siatkówki.

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego osobnika wynosi od 55 do 63 centymetrów. Możliwe lekkie odchylenia od standardu przy zachowaniu odpowiednich proporcji ciała.

Waga: Psy ważą średnio od 20 do 34 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest białe z brązowymi lub pomarańczowymi znaczeniami w formie łat. Znaczenia mogą być podpalane lub cętkowane.

Pielęgnacja: Długa sierść wymaga regularnego czesania.

Zdrowie: Jako że rasa występuje bardzo rzadko, pula genetyczna jest mocno zawężona. Najczęściej występująca przypadłość to zanik siatkówki.

Dutch Partridge Dog

 Pies Drentse Patrijshond

Rodzina: Psy nie są trudne w prowadzeniu  i bardzo szybko przywiązują się do swojego opiekuna. Źle reagują na agresywne metody szkoleniowe i krzyki. Są czułe i troskliwe w stosunku do dzieci.

Inne nazwy: Holenderski pies na kuropatwy, Dutch Partridge Dog, Holenderski wyżeł na kuropatwy

Kraj pochodzenia: Holandia

Klasyfikacja FCI - Grupa VII, Sekcja 1, nr wzorca 224. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: