Udostępnij ten artykuł.

Drony i psy w walce z dopalaczami

Walka z dopalaczami przypomina walkę z wiatrakami. Tylko w 2015 roku do poznańskich szpitali trafiło ponad 300 osób z objawami zatrucia niebezpiecznymi substancjami narkotyzującymi. Dzięki nowelizacji ustawy, na listę zakazanych środków trafiło kolejnych 100 pozycji. Problem dopalaczy nieznacznie się zmniejszył, ale nie zniknął całkowicie.

Toksykolog z miejskiego szpitala mówi, że każdego miesiąca na oddział trafia kilkanaście osób, które źle się poczuły po spożyciu dopalaczy. Z reguły są to młodzi chłopcy i mężczyźni, w wieku od 12 do 25 lat.

Psy i drony wkraczają do akcji

Członkowie poznańskiej organizacji pozarządowej Pro Familia Mea rozpoczęli walkę z dopalaczami. Fundacja została powołana w celu przeciwdziałania demoralizacji oraz patologii wśród dzieci i młodzieży. W ramach kampanii „Młodzi Bezpieczni” zorganizowano drony i specjalnie wyszkolone psy, których zadaniem będzie wyszukiwanie substancji psychotropowych w poznańskich szkołach. Program z udziałem psów i dronów nosi nazwę „Nasze Zasady, Twoje Bezpieczeństwo”.

drony i psy w walce z dopalaczami u dzieci szkolnych

Dopalacze to dochodowa i coraz popularniejsza forma przestępczości. Dilerzy wiedzą, że największe pieniądze można zarobić w miejscach, w których znajdują się duże skupiska „dobrych” klientów, czyli w szkołach. Młodzież nie zawsze zdaje sobie sprawy z przykrych konsekwencji, które mogą się pojawić po zażyciu nielegalnych środków. Dla nich jest to zabawa, forma odreagowania stresu i buntu, a także szansa na zaimponowanie rówieśnikom. Cena popularności jest wysoka, a stawką w grze bywa nie tylko opinia i zdrowie, ale również życie.

Dyrektorzy szkół od lat współpracują z policją w tym zakresie, jednak zauważają również, że w ostatnim czasie coraz trudniej kontrolować młodzież i dilerów, którzy stają się sprytniejsi i mniej uchwytni.

Jakie zadanie czeka psy i drony?

Głównym celem projektu jest ograniczenie dystrybucji szkodliwych substancji psychoaktywnych. Wyszkolone psy będą wprowadzane na teren szkoły przez przewodnika. Ich zadaniem będzie wyszukiwanie osób, które posiadają zakazane substancje. Psy są bezpiecznie, nie drapią, ani nie skaczą na ludzi, jedynie sygnalizują obecność dopalaczy. Dodatkowo wokół terenu, na którym znajduje się szkoła będą krążyły drony patrolujące obszar. Dzięki temu każda akcja będzie udokumentowana na filmie. W momencie, gdy okaże się, że w placówce znajdują się dopalacze, osoby biorące udział w projekcie będą miały za zadanie złożenie stosownego raportu dyrekcji oraz rodzicom dzieci, u których wykryto narkotyki.

Które szkoły będą objęte ochroną?

Magdalena Ignaczak, prezes fundacji podkreśla, że od września 2016 roku opieką otoczą głównie gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, gdyż tam narkotyki są najbardziej rozpowszechnione. Nie wyklucza jednak, że będą przeprowadzać akacje również w innych placówkach, na przykład szkołach podstawowych, w których problem dopalaczy również może istnieć. Świadomość, że szkoła jest pod kontrolą sprawi, że dilerzy dwa razy zastanowią się, zanim zaczną rozprowadzać narkotyki.

psy do walki z dopalaczami u dzieci

Szkoły, które chcą wziąć udział w projekcie, powinny się zgłosić do fundacji. Na początek program będzie dotyczył placówek z województwa wielkopolskiego, choć w przyszłości obejmie także szkoły z innych rejonów Polski. Udział w projekcie jest bezpłatny, a koszty jego realizacji ponosi głównie Centralne Biuro Detektywistyki i Obserwacji w Poznaniu.

Dodatkowe kontrole i profilaktyka

Sukces projektu nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc policji i sanepidu przeprowadzających regularne kontrole w miejscach, w których istnieje ryzyko rozprowadzania dopalaczy. Funkcjonariusze policji wciąż zabezpieczają sklepy i inne punkty, w których sprzedaje się produkty mogące być dopalaczami.

Równie ważna jest profilaktyka sprowadzająca się do działań edukacyjnych. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele informowani są o istniejącym zagrożeniu. Powstają kampanie społeczne zachęcające młodych ludzi do angażowania się w bezpieczniejsze i pożyteczniejsze zabawy, na przykład polegające na założeniu zespołu muzycznego.

Liczymy, że akcja przeciw dopalaczom zakończy się sukcesem, a psy spiszą się na medal.

Drony i psy w walce z dopalaczami czy sprawdzi się nowatorski pomysł poznańskiej fundacji?, Drony i psy w walce z dopalaczami czy sprawdzi się nowatorski pomysł poznańskiej fundacji?, Drony i psy w walce z dopalaczami czy sprawdzi się nowatorski pomysł poznańskiej fundacji?

Tagi artykułu: