Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Drugi pies w domu, w jaki sposób przeprowadzić zapoznanie psów?

Podstawowym elementem socjalizacji psa jest nauczenie go właściwego zachowania względem ludzi i innych zwierząt. Naukę warto zacząć już we wczesnym wieku szczenięcym, gdyż oduczenie starszego psa niekorzystnych nawyków będzie wymagało większych nakładów pracy. A zatem do dzieła!

Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu do domu drugiego dorosłego psa, powinniśmy sprawdzić, czy nasz pies w ogóle toleruje obecność innych psów na swoim terytorium. W jaki sposób  przeprowadzić zapoznanie psów?  Najlepiej udać się z nim do schroniska, z którego chcemy adoptować psa, albo do osoby, od której przejmiemy drugiego czworonoga. Spotkanie zapoznawcze powinno odbyć się na neutralnym gruncie, aby żadna strona nie czuła, że jest na dominującej pozycji. Oczywiście, obydwa psy muszą być trzymane na smyczy.

Drugi pies w domu, w jaki sposób przeprowadzić zapoznanie psów?

zapoznanie się dwóch psów

Drugi pies w domu, w jaki sposób  przeprowadzić zapoznanie psów? Od czego zacząć?

Na początku stajemy naprzeciw siebie w odległości kilku metrów, tak aby psy mogły się nawzajem obejrzeć. Jeżeli już na tym etapie któraś strona zacznie zachowywać się niepokojąco, zacznie warczeć lub spróbuje zaatakować, istnieje możliwość, że te dwa psy nigdy się nie zaprzyjaźnią. W takiej sytuacji nie przechodzimy do kolejnego kroku, tylko odczekujemy kilka dni i powtarzamy ćwiczenie.
W kolejnym etapie jeden pies siedzi przy nodze opiekuna, zaś drugi przechodzi wkoło w odległości kilku metrów. Po kilku okrążeniach role się odwracają. Gdyby okazało się, że w czasie wykonywania ćwiczenia psy warczą, albo zachowują się niespokojnie, powinniśmy przerwać i zacząć ewentualnie za kilka minut. Nigdy nie przechodzimy do wyższego etapu, jeśli pupile zachowują się agresywnie.

Załóżmy jednak, że wszystko idzie po naszej myśli i możemy przejść do kolejnego etapu. Teraz oba psy trzymane są przy lewej nodze, zaś właściciele przechodzą obok siebie – mijają się prawymi stronami. Takie rozwiązanie jest optymalne, ponieważ psy mają możliwość obejrzeć się z bliska, ale nie są zmuszone do podjęcia bezpośredniego kontaktu.
Czas na największe wyzwanie – fizyczny kontakt psów. Opiekunowie podchodzą do siebie na odległość trzech metrów i stają, zwracając się twarzami do siebie. Psy mają wówczas możliwość obwąchania się przez kilka sekund. Po krótkiej chwili opiekunowie odchodzą w przeciwnych kierunkach, wracają i ponownie pozwalają psom obwąchiwać się wzajemnie. Ćwiczenie należy powtórzyć kilkakrotnie i za każdym razem wydłużać czas spotkań psów.

zapoznanie dwóch psów na spacerze

zapoznanie ze sobą dwóch psów

Podsumowanie

Jeżeli po wykonaniu wyżej wymienionych ćwiczeń, psy mają ochotę się ze sobą zapoznać, możemy przystać na bliższy kontakt, pamiętając o tym, aby przez cały czas utrzymywać pupile na smyczy. Po czasie, kiedy psy będą do siebie już zupełnie przekonane, możemy pójść o krok dalej i zdjąć smyczy. Dopiero gdy przekonamy się, że psy nie stanowią dla siebie zagrożenia, możemy rozważyć pomysł adopcji drugiego dorosłego psa.


A co jeśli psy nie są do siebie przekonane? Cóż, nic na siłę. Nikogo nie zmusimy do przyjaźni. Może się też zdarzyć, że nasz pies ma po prostu bardzo dominujący charakter i nie dopuszcza do siebie żadnego innego czworonoga. Pogódźmy się z tym!

Tagi artykułu: