Udostępnij ten artykuł.

Duże psy gończe

Współcześnie, duże psy gończe coraz częściej pełnia rolę towarzyszy ludzi i ich rodzin. Dzięki swoim umiejętnościom, doskonale sprawdzają się też jako psy stróżujące. Na całym świecie popularne są poszczególne rasy psów gończych, które pomimo coraz rzadszego wykorzystywana do polowań, nie straciły nic ze swoich myśliwskich właściwości. Poznajcie wszystkie duże psy gończe, klasyfikowane przez FCI.

Psy gończe – cechy wspólne

Porównując z sobą poszczególne rasy, można zauważyć, że duże psy gończe mają zestaw wspólnych cech, które predysponują je do udziału w polowaniach i podnoszą ich skuteczność przy zaganianiu zwierzyny. Najważniejsze z nich to oczywiście mocna budowa ciała i szybkość. Jednak nie tylko. Psy gończe mają doskonały węch, który pozawala im na wielogodzinne gonitwy za uciekającą zwierzyną. Często ich głos ma charakter dźwięczny i niezwykle melodyjny, co pozwala myśliwemu odczytywać sygnały, jakie wysyła pies. Duże psy gończe mają też w większości obwisłe uszy o sporych rozmiarach.

Duże psy gończe – opis

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) umieściła duże psy gończe w grupie VI klasyfikacji ras. Znajdują się one w sekcji 1., podsekcja 1.1. Oprócz większych psów, w grupie tej znajdują się jeszcze psy średnie, małe oraz posokowce i rasy pokrewne. Do dużych psów gończych, zaliczają się następujące rasy:

Billy – rasa ta nazwę swą bierze od miejsca zamieszkania twórcy.

Gaston Hublot de Rivault krzyżował gończe psy różnych ras w mieście Chateau de Billy we Francji. Rasa swój początek miała w XIX wieku. Co ciekawe, tylko 2 psy przeżyły wojnę, po której nastąpił proces odtwarzania populacji.

duży pies gończy Billy

Psy te charakteryzują się kształtną głową o średniej wielkości, pyskiem o kształcie zbliżonym do kwadratu i mocnymi nogami. Pies ma także długi i silny ogon. Sierść psa jest krótka i szorstka. Psy tej rasy posiadają białe umaszczenie z elementami pomarańczowego lub cytrynowego. Z charakteru pies bardzo aktywny, wykazujący się dużą inteligencją.

Black and tan coonhound – duże psy gończe,

wywodzące się z krzyżowania ras takich jak: foxhound wirgiński, irish kerry beagle oraz innych przedstawicieli ras myśliwskich. Jej początki datuje się na XVIII wiek, jednak w oficjalnych dokumentach pojawia się ona dopiero w wieku XX. Psy tej rasy mają ciemną, niekiedy podpalaną maść.

duże psy gińcze to psy rasy black and tan coonhound

Na brzuchu lub piersi mogą występować białe znaczenia. Budowa ciała mocna i proporcjonalna. Mocno umięśniony, szczególnie w tylnej części. Pysk kwadratowy, podłużny, uszy obwisłe. Pies ma pogodny charakter, jest bardzo konsekwentny w działaniu i zdecydowany. Posłuszny i stosunkowo łatwy w wyszkoleniu. Prawdziwy wulkan energii. Wykorzystywany w polowaniach na zwierzęta takie jak szopy lub oposy. Poluje z ogonem charakterystycznie uniesionym do góry.

Bloodhound – rasa psa myśliwskiego typu wyżłowatego.

Często zaliczany także do posokowców, o czym może świadczyć także nazwa rasy. Słowo „Bloodhound” tłumaczone bywa jako „pies idący za zapachem krwi”. W istocie – jest to pies pracujący na farbie, jednak sama nazwa początkowo oznaczała „psa czystej krwi”.

bloodhound duży pies gończy

Charakterystyczną cechą bloodhoundów jest wąska głowa i obszerne fafle, które mogą zwisać nawet 5 cm poniżej dolnej szczęki. Sylwetka psów tej rasy, po zmianach we wzorcu, prezentuje się obecnie nieco lżej i mniej ociężale. Dzięki temu, psy poruszają się z pewną dozą elegancji. Mają krótką sierść i brązowe lub czarno-rdzawo-brązowe umaszczenie. W naszym kraju bloodhound występuje w niewielkich ilościach, rasa najpopularniejsza jest w USA.

Duży gończy gaskoński – rasa psów gończych wywodząca się z Francji.

Gończy gaskoński to pies sporych rozmiarów, o dropiatym umaszczeniu, z charakterystyczną strzałą na głowie. Wywodzi się od masywnych psów myśliwskich southern hound. Pies z Gaskonii w przeszłości używany był do polowań na wilki, a jego największą zaletą jest doskonały węch.

duży gończy gaskoński

Potrzebuje dużo ruchu i wolnej przestrzeni. Zdecydowanie nie nadaje się on do życia w mieście. Gaskończyk jest psem spokojnym, łagodnym, z dużą dozą cierpliwości.

Foxhound amerykański – bliski krewny foxhounda angielskiego

Podobnie jak inne duże psy gończe, charakteryzuje się mocną budową ciała. Głęboka klatka piersiowa oraz wyraźnie wysklepione żebra, a także muskularne uda powodują, że foxhound amerykański doskonale radzi sobie w pogoni za zwierzyną.

foxhound amerykański duży pies gończy

Jest hodowany nie tylko do udziału w polowaniach, ale także jako pies wystawowy. Jego sierść może mieć dowolną barwę, najczęściej występuje w trzech kolorach.

Foxhound angielski

– pies o dużej i pełnej, lecz niezbyt ciężkiej głowie, szerokiej czaszce i wyraźnym czole. Silne i muskularne nogi. Wyglądem przypomina foxhounda amerykańskiego. Sierść krótka i przylegająca do ciała, o barwie brązowej, czarnej lub białej.

duże psy gończe foxhoundy angielskie

Dopuszczalna i często spotykana jest kombinacja poszczególnych kolorów. Waga ciała psów tej rasy może przekraczać 45 kg.

Grand Gascon Saintongeois

– rasa będąca efektem krzyżowań gascon bleu oraz ariegois, wywodzi się z XIX wieku. Psy tej rasy posiadają luźne fałdy skóry wokół szyi. Mają długi i prosty grzbiet, ich nogi są długie i silne. Rasa ta, jak pozostałe duże psy gończe, również posiada krótką i przylegającą do ciała sierść. Może mieć ona kolor biało-czarny lub biało-złoty. •

Otterhuond – nazwa oznacza psa na wydry

Rasa, mimo swojej wielowiekowej historii, jest coraz mniej popularna na świecie. Psy te są bardzo aktywne i wykazują dużą dawkę samodzielności. Od zewnątrz ich szata jest cienka i krótka, na brzuchu i piersi – długa i bujna. Duża głowa i zwisające uszy to kolejne atrybuty Otterhounda.

pies gończy otterhound

Prawdopodobnie, rasa powstała na skutek krzyżowania bloodhounda z terrierami innych ras. Dziś nie jest już tak popularna jak choćby jeszcze 200 lat temu.

Poitevin – duży pies gończy wyhodowany w Haut-Poitou (Francja).

Historia rasy sięga XVII wieku. Jednym z głównych powodów powołania do życia tej rasy była chęć wyhodowania szybkiego i silnego psa do polowań na wilki. Ich cechami charakterystycznymi są z całą pewnością: odwaga, doskonałe umiejętności tropicielskie, dźwięczny głos.

psy poitevin

Psy te mają dużą głowę, brązowe oczy i średniej wielkości uszy. Umięśniony grzbiet, klatka piersiowa głęboka. Mogą żyć nawet 12 lat.

Tagi artykułu: