Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Duże rasy psów myśliwskich

Z poniższego artykułu dowiesz się: Jakie są duże rasy psów myśliwskich, Jakie są podstawowe cechy charakteru dużych psów myśliwskich.

Psy myśliwskie dzieli się na 7 grup ich użyteczności łowieckiej:

Niektóre rasy psów są wszechstronnie użytkowe i potrafią polować na różnych terenach. Duże rasy psów myśliwskich przystosowane są do tropienia, gonienia, wystawiania zwierzyny w polu i aportowania. Są to psy cechujące się doskonałym węchem, wytrwałością, szybkością i odwagą. Do dużych psów myśliwskich zalicza się przede wszystkim psy gończe, legawce, płochacze i tropowce. Norowce i dzikarze są zazwyczaj mniejszych rozmiarów. Posokowce, przeznaczone do poszukiwania martwej lub rannej zwierzyny po śladach krwi są z reguły mniejsze, choć zdarzają się także posokowce duże, jak na przykład foxhoundy.

duże rasy psów myśliwskich

duże psy myśliwskie

Duże rasy psów myśliwskich  – psy gończe

Psy gończe zaliczają się do dużych myśliwskich, które gonią i jednocześnie osaczają zwierzynę łowną. Duże psy gończe mają obwisłe uszy, zwarte sylwetki i silne nogi.

Do psów gończych zalicza się m.in.:

  • gończe austriackie
  • gończe tyrolskie
  • ogary polskie

Psy gończe austriackie przystosowane są do trudnych warunków i ciężkiej pracy. Są bardzo inteligentne, spokojne i przyjaźnie nastawione do ludzi. Są ułożone i posłuszne, dlatego łatwo je wyszkolić do celów łowieckich. Pies gończy austriacki świetnie nadaje się także na przyjaciela domu, jest pogodny i lubi towarzystwo dzieci.

Pies gończy tyrolski świetnie sprawdza się podczas polowań w górach i lesie. Doskonale orientuje się w przestrzeni jest szybki i ma doskonały węch – tropi po śladach. Pracuje samodzielnie, łatwo można go wyszkolić do zadań specjalnych.

duże rasy psów myśliwskich ogary polskie

duży pies myśliwski ogar polski

Ogary polskie to spokojne, przyjazne i duże psy stworzone do polowań w grupie. Lubią towarzystwo ludzi, są łagodne i opanowane. Bywają mocno przywiązane do swojego terenu, sygnalizują obecność obcych, choć nie są to typowe psy obronne. Dobrze adaptują się w warunkach miejskich, gdyż nie są zbyt energiczne. W pomieszczeniach są spokojne i opanowanie, lubią wypoczywać, choć powinno się je regularnie zabierać na długie spacery na otwartej przestrzeni. Są to psy bardzo wrażliwe na głos, nie powinno się na nie krzyczeć, gdyż powoduje to u nich zniechęcenie do właściciela, a nawet strach.

Duże rasy psów myśliwskich  – psy legawe

Psy legawe, inaczej legawce przystosowane są do wystawiania zwierzyny w polu. Mają doskonały węch, doskonale sprawdzają podczas polowań na ptactwo wodne. Do legawców zalicza się głównie rasy wyżłów. Wyżły to psy myśliwskie przeznaczone do polowania na polu oraz w wodzie. Wyżły dzielą się na wyżły brytyjskie, kontynentalne, w typie spaniela, w typie gryfona, pointery i setery. Są to psy eleganckie i dostojne. Wyżły cechują się zaciętością, szybkością i dokładnością. Są energiczne, dlatego potrzebują dużo ruchu na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdzają się w dużych rodzinach, gdyż są przyjaźnie nastawione do ludzi, wierne i łagodne do dzieci. Wytrwałe i łatwe do wyszkolenia. Choć należy pamiętać, że każda rasa psów odznacza się nieco innymi cechami charakteru. Jedne wyżły są bardziej przyjazne nastawione do ludzi, inne najlepiej się czują tylko w towarzystwie właściciela i bliskich osób.

duże rasy psów myśliwskich wyżły niemieckie

duże rasy psów myśliwskich - wyżły niemieckie szorstkowłose

Duże psy myśliwskie – płochacze

Płochacze są psami wykorzystywanymi do wypłaszania zwierzyny z zarośli traw i legowisk. Niektóre psy myśliwskie płochacze sprawdzają się także w aportowaniu zwierzyny. Płochacze przystosowane są do polowania małej zwierzyny, głównie ptactwa , lisów, zajęcy. Są to psy odważne i energiczne, a także niezwykle urodziwe. Są wymarzonymi stróżami, a także wiernymi przyjaciółmi.

Do płochaczy zalicza się m.in.:

  • amerykańskie spaniele wodne
  • chesapeake bay retrievery
  • field spaniele
  • curly coated retrievery
  • labradory
  • golden retrievery
  • płochacze niemieckie

duże rasy psów myśliwskich chesapeake bay retrievery

duże rasy psów myśliwskich chesapeake bay retrievery

Duże rasy psów myśliwskich  – tropowce

Jak sama nazwa wskazuje, tropowce to psy poszukujące zwierzyny po śladach. Mają doskonały węch. Do tropowców zalicza się praktycznie wszystkie psy myśliwskie odznaczające się dobrym węchem i potrafiące tropić zwierzęta. Do dużych psów myśliwskich tropiących zwierzynę węchem można zaliczyć na przykład wyżły niemieckie szorstkowłose i krótkowłose.

Tagi artykułu: