Udostępnij ten artykuł.

Duży pies pirenejski opis i cena

Są ogromne, czujne, silne i mocno przywiązują się do swojej rodziny. Duży pies pirenejski to zdecydowanie materiał na wspaniałego towarzysza, zarówno dla małych, jaki dużych miłośników czworonogów. Jego spokojne usposobienie i przyjazny charakter sprawiają, że pies pirenejski nie tylko świetnie sprawdzi się jako towarzysz rodziny. Będzie także doskonałym stróżem oraz wiernym kompanem. Poznajcie pirenejskiego psa pasterskiego – rasę, która towarzyszy człowiekowi od kilku tysięcy lat!

Trochę historii

Badania archeologiczne nie kłamią – pirenejski pies pasterski znany był człowiekowi już w epoce brązu, czyli nawet 1000 lat przed naszą erą. Już wtedy, silnie i mocno zbudowane psy strzegły stada bydła przez dzikimi zwierzętami lub nieprzyjacielem. Duży pies pirenejski imponuje swym wyglądem i z całą pewnością stanowi materiał na doskonałego strażnika. Czy zatem może dziwić fakt, że na francuskich dworach królewskich, pełnił on zaszczytną służbę psa stróżującego? Czasy panowania Ludwika XIV to okres największej świetności dużego psa pirenejskiego. Rasa ta od zawsze kojarzyła się ze służbą osobom bogatym – arystokracji oraz właścicielom dużych hodowli bydła. Nic, więc dziwnego, że pirenejski pies pasterski posiada bardzo dużą pewność siebie oraz podobne poczucie własnej wartości.

duży pies pirenejski opis rasy

Przygotowując opis tej rasy, zdecydowanie powinniśmy uwzględnić dwa aspekty definiujące ją w największym stopniu. Będą to: wygląd zewnętrzny oraz charakter. Pirenejski pies pasterski jest, bowiem kombinacją unikalnych cech, które zapewniają mu tak wielki szacunek.

Duży pies pirenejski opis

Pies pirenejski charakteryzuje się masywną budową i silna sylwetką. Jego cechą charakterystyczną jest silne umięśnienie, skrywane pod gęstą i sługą okrywą włosową. To ona zapewnia zwierzęciu ochronę podczas niskich temperatur. Duży pies pirenejski posiada szeroką i duża głowę, mocno osadzoną na silnej szyi. Jego łapy są wysokie i szerokie, przednie posiadają, tzw. ostrogi,zaś na tylnych widoczny jest wilczy pazur. Sposób poruszania się psów pirenejskich wzbudza zachwyt. Jak na wielkie psy, poruszają się one z niezwykłą gracją i elegancją, których tak często brakuje dużym rasom psów. Rasa ta posiada brązowe oczy, które urzekają mądrym i pełnym uroku spojrzeniem. Duży pies pasterski może posiadać umaszczenie w różnym kolorze, od białego, poprzez blade i bladożółte, aż po wilcze. Charakterystyczne są plamy na głowie, uszach i nasadzie ogona. Dorosłe psy osiągają wysokość w kłębie do 80 cm i wagę do 60 kg. Suki są nieco lżejsze – ważą do 65 kg i mierzą ok. 70 cm. Są to psy o mocnej budowie, sprawiają słuszne wrażenie potężnych, lecz opanowanych. Są całkowicie świadome swojej siły i wartości jednak z całą pewnością, nie będą tych atutów wykorzystywały bez potrzeby.

psy rasy duży pies pirenejski

Jadnak warto pamiętać, że wszystko zależy w dużej mierze od tego, jak efektywny będzie trening psa z jego właścicielem. Ten, pomimo przyjaznego charakteru psów pirenejskich, nie jest łatwy. Wymaga wiedzy, konsekwencji oraz opanowania. Nalepy uwzględnić fakt, że psy te lubią mieć niezależność w podejmowaniu decyzji.

Charakter dużego psa pirenejskiego

Wszystkich miłośników dużych ras psów w zachwyt sprawia nie tylko wygląd pirenejskiego psa pasterskiego, ale również jego charakter. A ten – trzeba to przyznać – jest jeszcze bardziej intrygujący. Duży pies pirenejski posiada niezwykle silną osobowość. Wspomniana wcześniej pewność siebie, to cecha, która uwidacznia się w każdym ruchu psa. Odpowiednie szkolenie pozwoli ukierunkować jego charakter na właściwe zachowania i wyrobi w psie odpowiednie nawyki.

Warto poznać kilka najistotniejszych cech, które determinują postępowanie dużych psów pirenejskich. Należą do nich bez wątpienia:

  • niezależność – pirenejski pies pasterski to zwierzę, które z całą pewnością będzie chciało samo podejmować wiele decyzji. Wynika to z jego dużej pewności siebie, jaką daje mu nie tylko potężna budowa. Psy te zakorzenione mają pełnienie ważnych funkcji. Od początku swego istnienia pilnowały stad, dworów królewskich, zamków warownych, teraz najczęściej są stróżami domów. Nic dziwnego, że charakteryzuje je wysoki stopień niezależności.

szczeniak dużego psa pirenejskiego

  • świadomość własnej wartości – cecha ta wynika poniekąd z wcześniejszej charakterystyki psa pirenejskiego. Trudno byłoby mu pogodzić się z rolą nic nieznaczącej maskotki, dlatego błędem jest sprowadzanie go do tej roli. Pies pirenejski doskonale wie, jak wielkie są jego zalety i atuty, wie też, jak i kiedy należy ich używać.

 

  • wrodzony spokój i opanowanie – niektórych takie cechy mogą dziwić, w podniesieniu do psów obronnych. Warto jednak dodać, że spokój psa pirenejskiego nie oznacza bynajmniej braku czujności. Cechy te zazwyczaj idą u niego w parze. Jednak jest to raczej chłodny obserwator rzeczywistości, który nie interweniuje, jeśli uzna, że nie ma takiej konieczności. Raczej nie będzie ganiał wzdłuż płotu za przechodniami czy innymi zwierzętami. Jego godność mu na to nie pozwala i trzeba przyznać, że wzbudza tym autorytet, zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt.  

 

  • czujność – to jedna z najważniejszych cech, jaką charakteryzuje się duży pies pirenejski. Nawet, kiedy nie wygląda na zbyt pobudzonego, z całą pewnością chłodno ocenia i obserwuje sytuację. Ma doskonały węch i słuch, dlatego jeśli obcy zbliży się do posesji, fakt ten nie przejdzie bez echa, a raczej bez głośnego szczekania. A przyznać trzeba, że głos psa pirenejskiego potrafi robić wrażenie. Jest donośny i tubalny – efekt gwarantowany.

duży pies pirenejski podczas zimy

Cena za szczenię dużego psa pirenejskiego

Przeglądając ogłoszenia hodowców, można dojść do wniosku, że duże psy pirenejskie nie są tanie. Za szczenię trzeba będzie zapłacić od 1200 do 3000 zł, oczywiście mówimy tu o psie z rodowodem. Jednak ceny mocno się różnią. Pozostaje jednak mieć nadzieję, ze nie odstraszą one tych, którzy faktycznie zapałali miłością do tej wspaniałej rasy i chcą stworzyć jej przedstawicielom godne warunki do życia.

Poszukaj dobrej hodowli w naszym katalogu hodowców

Tagi artykułu: