Udostępnij ten artykuł.

Dziecko i pies zasady bezpieczeństwa

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, jednakże jego zachowania mogą być niekiedy trudne do przewidzenia, a wręcz irracjonalne. Dobrze wyszkolony pies nie atakuje ludzi bez powodu i nie wykazuje zachowań agresywnych. Nie należy jednak zapominać, że nasz czworonóg jest łowcą i posiada naturalne instynkty obronne. W sytuacji zagrożenia może wykorzystać, bądź zademonstrować swoją siłę. Próby eskalacji siły mogą okazać się wyjątkowo nieprzyjemne, jeżeli obiektem ataku jest dziecko. Co zrobić, aby dziecko czuło się bezpiecznie w kontaktach z psem? Czy pokojowe współistnienie małego dziecka i zwierzęcia jest w ogóle możliwe? W artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

Dziecko i pies zasady bezpieczeństwa

Aby tekst nabrał przejrzystości, wymienimy w punktach wszystkie, najważniejsze zasady dotyczące zasad bezpieczeństwa.
Dziecko i pies zasady bezpieczeństwa:

- nie pozwalajmy dziecku bawić się ze zwierzętami obcymi, których właściciel nie wyraził na to zgody i nie zapewnił nas, że zwierzę nie wykazuje zachowań agresywnych.

- dzieci mogą nie zdawać sobie sprawy, że nieświadomie krzywdzą zwierzę. Kiedy zauważymy, że dziecko ciągnie psa za sierść, uszy i ogon, powinniśmy natychmiast zareagować. Rozdrażnione zwierzę jest w stanie zrobić krzywdę dziecku.

- dziecko nie powinno zbliżać się do psa śpiącego i jedzącego. Zwierzęta posiadają bardzo silny instynkt zachowawczy i mogą zaatakować w momencie, kiedy ktoś zbliża się do miski z jedzeniem. Zbudzony pies może być natomiast poirytowany i zranić dziecko w gniewie.

- dziecko w żadnym przypadku nie może wchodzić na posesję, na której znajduje się pies. Wszystkie tabliczki ostrzegawcze muszą być respektowane.

- dzieci nie mogą wychodzić z psem na spacer bez opieki dorosłych. Na spacerze nie mają prawa zaczepiać innych zwierząt.


  • Dziecko i pies

  • Dziecko i pies

  • Dziecko i pies

- absolutnie zabronione jest drażnienie psa; wyrywanie mu zabawek z pyska, przeciąganie się przedmiotami.

Co zrobić, jeżeli pies atakuje dziecko?

Każdy rodzic powinien liczyć się z sytuacją, w której pies zaatakuje jego dziecko bez żadnego, wyraźnego powodu. Jeżeli dziecko nie zostanie wcześniej uświadomione i nauczone, jak należy zachowywać się w przypadku ataku psa, może dojść do nieszczęścia. Poniżej zamieszczamy wskazówki dotyczące prawidłowego zachowania w sytuacji bezpośredniego zagrożenia atakiem:

- jeżeli pies zacznie zachowywać się agresywnie - szczekać, warczeć, przebierać łapami - dziecko powinno przyjąć postawę na baczność. Niedopuszczalne są wszelkie próby ucieczki i ujarzmienia zwierzęcia - pies i tak będzie szybszy od dziecka.

- kiedy istnieje realne zagrożenie, że pies rzuci się na dziecko, powinno ono spróbować przyjąć pozycję obronną. Pozycja „na żółwia” jest najbezpieczniejsza, jednakże wymaga gruntownego przećwiczenia i analizy. Po pierwsze należy spleść palce do wewnątrz i włożyć kciuki w dłonie (dzięki temu pies nie wyszarpie palców). Następnie zakładamy splecione ręce na kark i przybliżamy je do uszu. Kiedy górne partie ciała są osłonięte, możemy klęknąć i przyciągnąć głowę do kolan. Jak można wywnioskować przybranie pozycji na żółwia jest czasochłonne i wymaga wprawy. Jeżeli pies znajduje się w bliskiej odległości, dziecko nie będzie miało czasu, aby wykonać wszystkie manewry. W takiej sytuacji należy spowolnić działanie psa i próbować włożyć mu do pyska sporej wielkości przedmioty (torebka, książka, parasol etc.).

- podkreślmy to, co zostało już powiedziane: nigdy nie uciekamy przed psem.


  • Dziecko i pies

  • Dziecko i pies

  • Dziecko i pies

Dziecko i pies zasady bezpieczeństwa powinny być wpajane już od najmłodszych lat. Nawet jeżeli sami dbamy o zachowanie prawidłowych relacji naszego zwierzęcia i dziecka, nigdy nie można być pewni, jak zachowa się obce zwierzę. Powyższe zasady dotyczą, zatem sytuacji, w których dziecko wchodzi w kontakt z obcym zwierzęciem.

Dziecko i pies pod jednym dachem

Wprowadzenie dorosłego psa do domu, w którym mieszka dziecko, nie jest dobrym pomysłem. Starszy pies posiada swoje przyzwyczajenia, nawyki i może być niezadowolony z dzielenia przestrzeni z małą i ruchliwą istotką. Szczeniak, przyzwyczajony od samego początku do obecności dziecka, zawiąże z nim głębokie przymierze duchowe i stanie się najlepszym przyjacielem. Warto jednak zapewnić psu odpowiednie szkolenie i kontrolować poziom agresji.
Rodziny z małymi dziećmi nie powinny decydować się na zakup psów agresywnych i przedstawicieli ras dużych i olbrzymich. Duże osobniki są wprawdzie niezwykle prorodzinne, jednakże podczas zabawy mogą nieświadomie skrzywdzić dziecko. Przed zakupem psa warto zorientować się, czy rasa jest dobrze nastawiona do dzieci i łatwa w ułożeniu.

Tagi artykułu: