Udostępnij ten artykuł.

Edwin Henry Landseer wybitny malarz

Edwin Henry Landseer – malarz, animalista urodził się 7 marca 1802 w Londynie, a zmarł 1 października 1873 także w tym samy mieście. Jego ojcem był John Landseer, który był pisarzem oraz rytownikiem. Edwina Landseera już w dzieciństwie uważano za cudowne dziecko, gdyż już w wieku 13 lat swoje prace wystawiał w Royal Academy, a w 1826 roku stał się stowarzyszonym członkiem tejże Akademii, a już po pięciu latach zdobył pełne członkostwo.

Ten artysta był niezwykle popularny i był on ulubionym malarzem królowej Wiktorii, a także przyjaźnił się z wielkimi osobistościami takimi jak: Karol Dickens, czy William Thackeray. Reprodukcje jego obrazów zawieszali w swoich domach ludzie z klasy średniej. W 1850 roku E. Landseer, ten malarz, animalista otrzymał tytuł szlachecki, a w roku 1865 zaproponowano mu nawet zostanie prezesem Royal Academy, ale on tą propozycję odrzucił.

Edwin Henry Landseer

Edwin Henry Landseer

Począwszy od lat sześćdziesiątych XIX wieku malarz miał poważne problemy psychiczne, gdyż cierpiał on na depresję i hipochondrię, a jego kłopoty jeszcze bardziej potęgowały jego nałogi, czyli nadużywanie alkoholu oraz narkotyków. Dlatego w 1872 roku został on przez swoją rodzinę ubezwłasnowolniony, rok po tym wydarzeniu zmarł i został on pochowany w katedrze św. Pawła w Londynie. Edwin Landseer to artysta, który przede wszystkim malował zwierzęta typu: psy, konie, jelenie, czy sceny z polowań, także sporadycznie, ale jednak malował również portrety.

Jego prace wyróżnia realizm oraz antropomorfizacja, dzięki temu wykorzystywano je, jako ilustracje w sentymentalnych opowieściach.

Z rzeźb artysty najpopularniejsze jest jego przedstawienie lwów, które są umieszczone pod cokołem Kolumny Nelsona na Trafalgar Square w Londynie.


  • Lew przy cokole Kolumny Nelsona

  • Lew przy cokole Kolumny Nelsona
Wiele prac E. Landseera, tego malarza, animalisty znajdują się głównie w kolekcjach brytyjskich, między innymi można je oglądać w Tate Britain, Muzeum Wiktorii i Alberta, Kenwood House oraz Royal Collection w Londynie.

Nazwiskiem tego właśnie malarza nazwano rasę psów Landseer, o typie kontynentalno – europejskim, a stało się to, dlatego, że malarz w 1837 r. namalował słynny obraz pod tytułem, „ The Distinguished Member Of The Human Society”, a jego głównym bohaterem był właśnie potężny czarno – biały pies i bardzo szybko właśnie dzięki temu wielkiemu malarzowi rasa tego psa już w XVIII wieku zaczęła się cieszyć dużą popularnością, ale na samym początku jedynie w Anglii. Dopiero z upływem czasu została ona poznana i popularna w innych krajach.

 

Oto jego prace:

Obraz Edwina Henrego Landseera

 

Obraz Edwina Landseera "Klacz i źrebię"

The Arab Tent, 1866

Tagi artykułu: