Udostępnij ten artykuł.

Eksterier owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie chyba od zawsze uchodziły za rasę modną imającą bardzo atrakcyjny pokrój, czyli wygląd zewnętrzny. Wiele osób co roku pragnie zakupić szczeniaka tej właśnie rasy. Należy jednak wiedzieć, na jakie cechy pokroju zwracać uwagę.

Rasa owczarek niemiecki jak sama nazwa wskazuje, została wytworzona w Niemczech (Niemcy to kraj pochodzenia tej rasy psów) w XIX w. Twórcą i propagatorem rasy był niemiecki rotmistrz Max von Stephanitz. Pierwotnie były to psy pasterskie, lecz teraz spełniają również wiele innych funkcji, bowiem służą np. jako psy obronne, psy służbowe w Policji, Straży Granicznej i Celnej, w Wojsku, czy jako psy-przewodnicy osób niepełnosprawnych. Owczarki niemieckie od wielu dziesięcioleci są jedną z najpopularniejszych ras psów w Polsce i na świecie. W Wielkiej Brytanii zajmują nawet 5 miejsce na liście popularności wśród wszystkich ras psów uznawanych przez FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Niewątpliwą sławę rasie tej przyniosły m.in. bardzo znane filmy, jak np.: „Rin Tin Tin”, „Czterej pancerni i pies”, „Przygody psa Cywila”, „Komisarz Rex”, czy „Komisarz Alex”.

eksterier owczarka niemieckiego

Według FCI owczarki niemieckie zaklasyfikowano do grupy I Psy pasterskie oraz sekcji 1 Psy pasterskie (owczarskie), numer wzorca 166. Jako psy użytkowe, owczarki niemieckie podlegają próbom pracy.

Eksterier owczarka niemieckiego – wygląd ogólny

Eksterier nazywany też pokrojem, to nic innego, jak wygląd zewnętrzny zwierząt, w tym również psów. Jeśli chodzi o konkretny tu eksterier owczarka niemieckiego, czyli inaczej mówiąc – pokrój owczarka niemieckiego / wygląd owczarków niemieckich – to wysokość w kłębie psów (samców) tej rasy wynosi 60-65 cm, a suk 55-60 cm. Długość tułowia powinna wynosić ok. 40% wysokości w kłębie. Natomiast masa ciała u tej rasy waha się w granicach 30-45 kg u samców oraz 22-32 kg u suk. Owczarki niemieckie mają przy tym wygląd psa silnego, mocno zbudowanego i masywnego. Z powodu swego ogólnego podobieństwa w wyglądzie do przodka psów wilka, mylnie bywają często nazywane potocznie „wilczurami”. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie bardzo kontrowersyjnych cech pokroju/eksterieru u owczarków niemieckich jest głębokie kontowanie, czyli ułożenie kończyn tylnych i kości biodrowej w stosunku do linii kręgosłupa.

eksterier owczarka

samiec

Prawidłowe położenie kości biodrowej, jako podstawy krzyża u owczarków niemieckich powinno wynosić aż 45 stopni od poziomej linii kręgosłupa. Dlaczego aż tyle? Ponieważ tylko w ten sposób pies może uzyska największe przeniesienie generowanej przez jego mięśnie siły na bieg, mocny chód, ciągnięcie lub pchanie przeszkody/przedmiotu. Często jednak w hodowli współczesnej cecha ta jest wyolbrzymiana i u wielu psów występuje przez to problem z dysplazją. Dysplazja stawów biodrowych u omawianej rasy to choroba dotykająca już młode owczarki niemieckie. W chorobie tej następuje rozluźnienie stawów biodrowych, co z kolei powoduje stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie panewki miednicy i głowy kości udowej. Trwają więc liczne spory na ten temat, prowadzone zarówno w gronie samych hodowców, jak i naukowców oraz sędziów kynologicznych.

eksterier owczarka niemieckiego

suka

Tymczasem prawdą jest, że prawidłowe 45 stopniowe kontowanie tylnych łap u owczarków niemieckich wcale nie prowadzi do dysplazji, choć może powodować problemy z ruchem. Dysplazja pojawia się dopiero przy nadmiernym, dalszym wyolbrzymieniu (pogłębieniu) tej cechy u osobników wystawowych. W wyniku tak prowadzonej hodowli, na podstawie kontowania linii grzbietowej wyróżnia się obecnie dwa typy owczarka niemieckiego:

1) typ wystawowy (o skośnej linii grzbietowej),

typ wystawowy owczarka niemieckiego

2) typ użytkowy (o poziomej linii grzbietowej).

typ użytkowy owczarka niemieckiego

Prócz licznych problemów z dysplazją, u owczarków niemieckich niekiedy zdarzają się również: przerost gruczołu krokowego czyli prostaty, alergiczne dolegliwości skórne i genetyczne choroby oczu, dysplazja stawów łokciowych, gnilec, enostoza czyli młodzieńcze zapalenie kości, nowotwory, u tej rasy istnieje też średnie ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Przeciętna długość życia psów omawianej rasy wynosi ok. 13 lat.

Eksterier owczarka niemieckiego – głowa

Zgodny z wzorcem rasy wygląd owczarków niemieckich wymaga, aby ich głowa była proporcjonalna do wielkości tułowia. Ma być ponadto sucha, o dł. mózgoczaszki równej ok. 50% całej dł. głowy, oraz o szerokości mózgoczaszki nieco większej u samców i nieco mniejszej u samic w stosunku do jej długości. Szerokość między uszami ma być umiarkowana. Czaszka ma się równomiernie, stopniowo zwężać w kierunku od uszu ku wierzchołkowi nosa. Na czole słabo widoczna bruzda i słabo zaznaczona krawędź czołowa, czoło ma być przy tym tylko nieznacznie wypukłe. Policzki owczarków niemieckich nie mogą wystawać, za to mają być tylko lekko zaokrąglone. Kufa musi być długa i sucha, lecz przy tym mocna. Grzbiet nosa ma mieć prostą linię, prawie równoległą do przedłużenia linii czoła.

eksterier owczarka niemieckiego budowa głowy

pies i suka owczarka niemieckiego

Wargi mają być suche i dobrze przylegać. Szczęki i żuchwa muszą charakteryzować się silnym rozwinięciem, niedopuszczalne są też braki w uzębieniu (uzębienie ma być przy tym mocne i pełne, licząc w sumie 42 zęby, w tym 20 w szczęce i 22 w żuchwie). Wymagany jest zgryz nożycowy, siekacze szczęki i żuchwy mają do siebie dobrze przylegać. Ponadto owczarki niemieckie mają mieć oczy osadzone lekko skośnie i średniej wielkości, kształtu migdałowatego, do tego nie wyłupiaste. Kolor oczu ma być dostosowany do umaszczenia psa, jednak możliwie jak najbardziej ciemny. Uszy mają być wysoko osadzone, stojące i zawsze trzymane prosto, średniej wielkości, szersze u nasady i ostro zakończone. Małżowina uszna ma być obowiązkowo skierowana do przodu.

Eksterier owczarka niemieckiego – sierść i jej szata barwna (umaszczenie)

Szata włosowa jaką posiadają rasowe owczarki niemieckie, ogólnie składa się z sierści podwójnej, czyli włosa okrywowego z podszerstkiem. Włos okrywowy jest przy tym prosty, twardy, gęsty i mocno przylega do ciała psa (dłuższy i luźniejszy, mniej przylegający jest u odmiany długowłosej). Podszerstek jest z kolei krótszy, miękki i jeszcze bardziej obfity (gęstszy). Na głowie oraz na przedniej stronie nóg i łapach włos u owczarków niemieckich jest dosyć krótki. Natomiast na szyi, tylnych partiach nóg oraz zadzie włos jest zdecydowanie dłuższy i gęstszy oraz bardziej obfity. Warto przy tym wiedzieć, że owczarki niemieckie linieją dwa razy w ciągu roku – późną jesienią (nabierają gęstszy i nieco dłuższy włos zimowy) i wiosną (zrzucają na lato zbyt gęsty i obfity włos zimowy). Wygląd owczarków niemieckich obejmuje dwie odmiany (ustalone ze względu na rodzaj szaty włosowej): krótkowłosą i długowłosą.


  • owczarek krótkowłosy

  • owczarek długowłosy

Pierwsza istnieje od samego początku powstania rasy. Natomiast owczarki niemieckie długowłose Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI i Związek Kynologiczny ZK oficjalnie uznały za nową odmianę tej rasy w Polsce i na świecie od 01.01.2011 r. Warto wspomnieć, że istnieją obecnie na świecie również owczarki niemieckie szorstkowłose, jednak ta odmiana rasy nie jest jak dotąd uznawana przez FCI i ZK na terenie Europy i większości innych państw świata.

Zgodny z obowiązującym w Polsce wzorcem rasy wygląd owczarków niemieckich dopuszcza, aby ich umaszczenie było czarne podpalane lub czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym, czy jasnoszarym podpalaniem,

eksterier owczarka niemieckiego - umaszczenie psa

owczarek niemiecki czarny podpalany

a także czaprakowate wilczaste, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwonożółte, czerwonobrązowe z siodłem, wilczaste, ciemno-wilczaste, bi-color (czarne z podpalanymi łapami) oraz czarne jednolite, lub z regularnymi oznakami czerwonobrązowymi do białoszarych.

umaszczenie owczarka niemieckiego wilczaste

owczarek niemiecki wilczasty

Najbardziej popularnym jest jednak umaszczenie czarne podpalane, określane właśnie jako tzw. „czaprakowe” oraz umaszczenie jednolicie czarne.

czarne umaszczenie u owczarka niemieckiego

czarne umaszczenie u owczarka

Ewentualne znaczenia takie jak małe białe plamki na piersi i palcach, lub bardzo jasne umaszczenie obecne na wewnętrznej stronie nóg – są dopuszczalne, jednak niepożądane i w hodowli ukierunkowanej jako wystawowa, lepiej te cechy eliminować.

szczeniak owczarka niemieckiego

Warto wiedzieć, że ostateczne ustalenie maści szczeniąt owczarków niemieckich jest możliwe dopiero po zmianie u nich okrywy pierwotnej (szczenięcej) na wtórną, co ma miejsce po zakończeniu pierwszego w ich życiu porostu wszystkich włosów pokrywowych. Eksterier owczarka niemieckiego uważa się za wadliwy, jeśli u psa wystąpi maść blue sable czyli niebieska podpalana, biała (albinosy) lub kremowa i wątrobiana. Taka wada wyklucza zwierzę z dalszej hodowli. Takie formy barwne uznaje się jednak w niektórych klubach ras.

Tagi artykułu: