Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Elkhund czarny (Norwegian Elkhound Black)

ELKHUND CZARNY (Norsk Elghund Sort / Norwegian Elkhound Black)

Historia

Korzenie Elkhunda sięgają XIX wieku. Pierwsza regularna hodowla została założona w 1865 roku, zaś niespełna czternaście lat później Norwegowie i Szwedzi założyli pierwszy klub miłośników rasy. Elkhundy – ze względu na duże podobieństwo do pierwotnej rasy psów nordyckich, które podobno już w epoce kamiennej towarzyszyły człowiekowi w czasie polowań na zwierzynę i broniły jego posiadłości – zyskały popularność wśród rodzimych hodowców.

Pierwszy wzorzec rasy został opracowany dopiero na początku XX wieku. Wedle standardu psy miały być wykorzystywane do polowań na łosie. Niektórzy hodowcy wykorzystywali je także do polowań na niedźwiedzie, niemniej w starciu z tak dużymi zwierzętami psy często ginęły. Elkhundy bardzo dobrze sprawowały się w roli obrońców i stróżów gospodarstwa. Po dziś dzień są wykorzystywane do ochrony posiadłości ziemskich i pilnowania zwierząt.

Elkhund czarny wywodzi się w prostej linii od Elkhundów szarych. Jedynymi różnicami między tymi odmianami są kolor sierści i wielkość. Elkhundy czarne są lepiej widoczne w śniegu, co jest niezwykle pożyteczne w czasie polowań. Ich stosunkowo niewielki wzrost przyczynia się zaś do szybszej i efektywniejszej pogoni za zwierzyną.

Elkhund czarny (Norsk Elghund Sort)

Elkhund czarny z piłką

Wygląd

Norweski Elkhund czarny ( Norwegian Elkhound Black) to typowa rasa szpiców. Do cech charakterystycznych dla tej grupy zaliczamy: krótką, kompaktową sylwetkę, ciemne oczy, uszy stojące prosto do góry i kędzierzawy ogon noszony nad grzbietem. Norweski elkhund czarny jest proporcjonalnie zbudowany. Tylne kończyny są mocne i dość masywne, dzięki czemu pies z łatwością może zerwać się do biegu. Przednie są proste i sprężyste.
Głowa klinowata, zwężająca się w kierunku nosa. Kształtna i dosyć lekka; stosunkowo szeroka między uszami. Czaszka niemal płaska. Stop wyraźny, ale nie przesadnie zaznaczony. Nos czarny. Grzbiet nosa prosty. Wargi ściśle przylegające. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Uzębienie kompletne. Oczy niewyłupiaste. Preferowane ciemnobrązowe. Uszy osadzone wysoko, sterczące, o długości przekraczającej nieco szerokość u nasady; spiczaste. Szyja średniej długości, mocna, bez luźnej skóry. Górna linia tułowia prosta od kłębu do zadu. Kłąb dobrze rozwinięty. Grzbiet prosty i silny. Lędźwie dobrze rozwinięte, szerokie, proste. Zad szeroki, dobrze umięśniony.

Klatka piersiowa stosunkowo głęboka, dobrze wysklepione żebra. Brzuch nieznacznie podciągnięty. Ogon wysoko osadzony. Krótki, gruby, o gęstej, przylegającej szacie, lecz pozbawiony opierzenia. Ciasno zawinięty nad grzbietem; nie może być noszony na którejkolwiek stronie grzbietu. Kończyny przednie sprężyste, żylaste i mocne, ale nie ciężkie. Łopatki ukośne. Ramię umiarkowanie ukośne. Łokieć dobrze ustawiony; ani odstający, ani ustawiony podsiebnie. Przedramię proste. Śródręcze widziane z boku – umiarkowanie ukośne. Przednie łapy dosyć małe, nieco owalne, zwarte; nie mogą być ustawione na zewnątrz. Kończyny tylne umiarkowanie kątowane. Udo umięśnione i szerokie. Kolano i staw skokowy również umiarkowanie kątowane. Podudzie średniej długości. Tylne łapy dosyć małe, nieco owalne, zwarte. Włos gęsty i twardy, ale przylegający ściśle do ciała. Na głowie i przedzie kończyn – krótki i gładki; dłuższy na klatce piersiowej i szyi,  z tyłu kończyn i na spodzie ogona. Szata składa się z dłuższego i twardego włosa okrywowego oraz miękkiego i wełnistego czarnego podszycia. Jedynym dopuszczalnym typem umaszczenia jest lśniąca czerń. Odrobina bieli na klatce piersiowej i łapach może być tolerowana.
Suki Elkundów czarnych powinny mierzyć około 44 cm w kłębie, zaś psy od 46 cm do 51 cm. Waga psa nie może zaś przekraczać 18-20 kg.

Pies Elkhund czarny

Pies Elkhund czarny

Temperament

Elkhund czarny jest bardzo mocnym i wytrzymałym psem. Czworonogi są z natury samodzielne i niezależne, dlatego potrzebują właściciela, który będzie w stanie okiełznać ich skłonności do dominacji. Osoby, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu psów, nie powinny decydować się na wprowadzenie Elkhunda czarnego pod swój dach. Psy muszą być poddawane szkoleniu już na najwcześniejszym etapie życia.
Elkhundy czarne potrzebują stałej dziennej dawki ruchu. Przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien trwać ok. 45 minut. Psy pozostające w bezruchu mogą stać się apatyczne, niemrawe i pozbawione życia. Jako że z założenia miały służyć myśliwym, doskonale czują się w środowisku wiejskim; sprawimy im wiele radości, jeśli od czasu do czasu wybierzemy się do lasu bądź na polanę.

Zdrowie i pielęgnacja

Elkhound czarny żyje ok. 15 lat. Typowymi problemami zdrowotnymi w rasie są: dysplazja stawu biodrowego, choroby oczu i problemy z tarczycą. Gęsty włos jest dość łatwy w pielęgnacji – wystarczy szczotkowanie dwa razy w tygodniu.

Pies rasy Elkhund czarny (Norwegian Elkhound Black)

Pies rasy Elkhund czarny (Norwegian Elkhound Black), fot. andreasf

Wysokość: Wysokość psa w kłębie waha się w granicach 46 cm do 51 cm. Suki są proporcjonalnie niższe i mierzą około 2 cm mniej.

Masa: Waga dorosłych psów oscyluje w granicach 18 kg.

Umaszczenie: Jedyną dopuszczalną barwą umaszczenia jest głęboka, węglowa czerń.

Pielęgnacja: Wystarczy szczotkowanie dwa razy w tygodniu.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Do najczęściej występujących przypadłości zdrowotnych zaliczamy: dysplazję stawu biodrowego, choroby oczu oraz schorzenia nerek.

Rodzina: Psy są lojalne w stosunku do właścicieli. Szybko i chętnie się uczą. Mogą żyć w miastach, chociaż potrzebują dużo ruchu. Nie znoszą stagnacji. Szkolenie rozpoczynamy już na najwcześniejszym etapie życia – starsze psy wykazują bowiem silne skłonności dominacyjne.

Pochodzenie: Norwegia

Użytkowość: pies do polowania na łosie

Inne nazwy: Norweski elghund czarny, Norwegian Elkhound Black, Norsk Elghund Sort.

Cena szczeniąt z rodowodem 1500 - 3000 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa V, sekcja 2, nr wzorca 268. Podlega próbom pracy tylko w krajach nordyckich (Norwegia, Szwecja, Finlandia).

elkhund, elkhund czarny, elkhund czarny cena, elkhund czarny charakter, elkhund czarny charakterystyka, elkhund czarny choroby, elkhund czarny forum, elkhund czarny galeria, elkhund czarny historia, elkhund czarny hodowle, elkhund czarny informacje, elkhund czarny opinie, elkhund czarny opis, elkhund czarny opis rasy, elkhund czarny pies, elkhund czarny pochodzenie, elkhund czarny rasa, elkhund czarny szata, elkhund czarny temperament, elkhund czarny użytkowość, elkhund czarny waga, elkhund czarny wygląd, elkhund czarny wysokość, elkhund czarny zdjęcia, elkhund czarny zdrowie, elkhundy, elkhundy czarne, norsk elghund sort, norwegian elkhound black, norwegian elkhund, norweski elghund czarny, norweski elkhund, norweski elkhund czarny, norweski elkhund czarny opis rasy, norweski elkhund czarny szczenięta, norweski pies na łosie czarny, pies, pies norweski, pies norweski elkhund, psy, rasa szpiców, rasy psów

Tagi artykułu: