Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Elo pies

Pies rasy Elo – Historia

Pierwszy pies Elo został wyhodowany w 1987 roku na terenie Niemiec. Marina i Hans Szobries skrzyżowali wówczas dwie rasy psów – Bobtaila (Owczarka staroangielskiego) i Eurasiera. Psy powstałe na skutek eksperymentu okazały się wspaniałymi towarzyszami dla rodzin z małymi dziećmi i cieszyły się dobrym zdrowiem. Rozszerzenie hodowli o kolejne rasy było spowodowane wymogami praktycznymi – hodowcy nie mieli bowiem do dyspozycji wystarczającej liczby czworonogów rasy Eurasier. Baza genetyczna została rozszerzona o Chow Chow, Samojedy i Dalmatyńczyki.
Głównym celem, przyświecającym hodowcom, było stworzenie doskonałego, rodzinnego psa. Selekcja Elo dokonywana jest pod względem zachowania wobec dzieci i kompetencji społecznych.

Elo to dość słabo znana rasa psa. Czworonogi są chronione przez znak towarowy w Niemczech, a co za tym idzie nie mogą być hodowane bez zezwolenia ich twórców.

Dwa psy Elo

szorstkowłose psy elo

Pies Elo wygląd

Elo to jedna z ras psów pozostających poza klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Powszechne normy odnoszące się do wyglądu i temperamentu rasy nie mają charakteru obligatoryjnego. Standardowa wysokość w kłębie dla dorosłych osobników wynosi 46-60 centymetrów, a waga: 22-35 kilogramów. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta – wysokość w kłębie jest nieco mniejsza od długości liczonej od kłębu do nasady ogona. Ogon porośnięty długim włosem, przypominający kształtem pióropusz. Uszy obficie owłosione, szeroko rozstawione i lekko zaokrąglone na końcach. Powłoka wierzchnia różnej długości.

Obecnie wyróżniamy cztery warianty rasy Elo: krótkowłosy, szorstkowłosy, odmianę miniaturową – krótkowłosą i odmianę miniaturową – szorstkowłosą. Odmiana miniaturowa miała powstać na skutek skrzyżowania Pekińczyka i Szpica małego. Pies w typie krótkowłosym nie jest jednak często spotykany w swoim rodzinnym kraju.

U psów występuje gęsty podszerstek. Dopuszcza się umaszczenie różnorodne, ale preferowanymi typami umaszczenia są: biel z brązem, czerwień, czerń. Pożądane szare plamienia.

Wychowanie Elo

Psy Elo wymagają konsekwentnego prowadzenia i pozytywnie wzmocnionego szkolenia. W stosunku do obcych są raczej nieufne. Nieodpowiednio uspołecznione mogą przejawiać skłonności do dominacji i zbytnią pewność siebie. Wzorcowy osobnik winien być pozbawiony zachowań agresywnych, bardzo przyjacielski i śmiały w kontaktach z dziećmi.

Szczeniaki Elo

Szczeniaki Elo

Pies Elo zdrowie

Mała liczebność Elo przyczyniła się do upowszechnienia chowu wsobnego, który – jak powszechnie wiadomo – może zwiększyć ryzyko pojawienia się chorób dziedzicznych i doprowadzić do tak zwanej depresji inbredowej. Psy dość często chorują. Do najpowszechniejszych schorzeń zaliczyć należy dysplazję stawów biodrowych i uszkodzenia rogówki.

Rasa psów Elo to jedna z ras psow niezarejestrowana w FCI.

Wysokość: Odmiana standardowa mierzy od 46 do 60 cm wysokości w kłębie. Psy miniaturowe od 35 do 45 cm.

Waga: waga psów średnich wynosi średnio 25 kg. Małe psy ważą średnio 10-15 kg.

Pies rasy Elo

Elo szorstkowłosy

Umaszczenie: Wszystkie typy umaszczenia dopuszczalne. Szczególnie pożądana jest biel z brązowym / czerwonym / szarym nalotem.

Zdrowie: Psy te są podatne na distichię, czyli rzęsy pojawiające się w niewłaściwych miejscach, doprowadzające do uszkodzenia rogówki, oraz dysplazję stawów biodrowych.

Pielęgnacja: Wystarczy okazjonalne czesanie włosa.

Rodzina: Psy Elo są bardzo spokojne, rodzinne, dlatego doskonale nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Szkolenie nie sprawia żadnych problemów.

elo, elo choroby, elo galeria, elo historia, elo hodowla, elo krótkowłosy, elo mały pies, elo miniaturowy, elo opis, elo opis rasy, elo pies, elo pies galeria, elo rasa, elo rasa definicja, elo rasa psa, elo rasa psa zdjecia, elo rasa psow, elo szczeniaki, elo szorstkowłosy, elo wzorzec rasy, elo zdjęcia, elo zdrowie, encyklopedia ras psów, odmiany elo, pies, pies elo, pies elo historia, psy, psy elo, rasa psa, rasa psa elo, rasa psów elo, rasy psow, rasy psów, wszystko o psach

Tagi artykułu: