Udostępnij ten artykuł.

Rasa: English Toy Terrier (Black and Tan Toy Terrier)

Historia

Początki rasy English Toy Terrier sięgają 1850 roku. Pierwszy wzorzec rasowy został stworzony w 1881 roku. Pies był dawniej wykorzystywany do tępienia szczurów i polowań na króliki, brał także udział w aranżowanych walkach ze szczurami. Angielski Toy Terrier jest uznawany za jedną z najstarszych ras psów miniaturowych.

Wygląd

English Toy Terrier to mały, proporcjonalny czworonóg o smukłej, eleganckiej sylwetce. Wielkość głowy i długość nóg pozostają ze sobą w harmonii. Głowa psa jest wąska, przybiera kształt klina. Czaszka płaska, lekko zaznaczony stop. Nos czarny. Kufa delikatnie zwęża się w stronę nosa, tworząc klin. Wargi ściśle do siebie przylegają.

english toy terrier (angielski toy terrier)

english toy terrier, fot. Svenska Mässan

Zęby proste i białe ustawione w zgryzie nożycowym. Policzki nie są specjalnie umięśnione. Oczy ciemnej barwy przybierają kształt migdała; nie powinny być zbyt wypukłe. Uszy to charakterystyczna cecha rasy; są spiczaste, dość długie i o płomykowatym kształcie. Wnętrze muszli usznej ustawione ku przodkowi. Szyja jest długa, elegancka, nieco łukowata i nadająca psu arystokratyczny wygląd. Dobrze wchodzi w łopatki. Górna linia od kłębu do lędźwi jest lekko wzniesiona. Klatka piersiowa głęboka i wąska. Ogon zwęża się ku końcowi, osadzony poniżej stawu skokowego. Kończyny o lekkim kośćcu. Kończyny przednie proste. Łopatka skośna. Łokcie dobrze przylegające do klatki piersiowej. Łapy zwarte, zgrabne. Palce rozdzielone, dobrze wysklepione, o połyskliwie czarnych pazurach. Dwa środkowe palce łap kończyn przednich są nieco dłuższe od innych. Pośladki zaokrąglone, niepożądane kończyny podkurczone pod tułowiem. Staw kolanowy o dobrym kątowaniu. Staw skokowy niski, nie wykręcony na zewnątrz ani do wewnątrz. Łapy zwarte, zgrabne. Palce rozdzielone, dobrze wysklepione, o połyskliwie czarnych pazurach. Kocie, zajęcze niepożądane.

Pies rasy Angielski Toy Terrier (Black and Tan Toy Terrier)

English Toy Terrier

Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarne podpalane. Czerń występuje w odcieniu hebanowym, zaś podpalanie kojarzy się z odcieniem świeżego kasztana. Kasztan i czerń nie łączą się ze sobą. Pozostają w wyraźnym obrysie. Po wierzchniej stronie kończyn przednich podpalanie dosięga nadgarstków, zaś po stronie wewnętrznej dochodzi niemal do łokci. Wzdłuż każdego z palców rysuje się czarna kreska. Na podgardlu oraz środkowej części śródręczy znajdują się czarne łatki przybierające kształt kciuka. Wyraźne podpalanie maluje się po przedniej i wewnętrznej stronie tylnych kończyn. Podstawę do dyskwalifikacji stanowią tzw. portki, czyli podpalanie występujące na zewnętrznej stronie kończyn. Kufa mocno podpalana z czarnym wierzchem. Podpalane łatki widać także pod oczami i w okolicy gardła, a także nad oczami i na policzkach. Obrys warg czarny. Uszy czarne z podpalaną sierścią po wewnętrznej stronie. Zupełnie niepożądane jest występowanie białych znaczeń.
Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłych osobników wynosi od 25 do 30 centymetrów. Waga psów nie powinna przekraczać 2.7-3.6 kilogramów.

Temperament

English Toy Terrier jest psem niezależnym, samodzielnym w działaniu, o dominującym charakterze. Jeżeli  nie zostanie prawidłowo uspołeczniony, może sprawiać pewne problemy wychowawcze i ujawniać skłonności dominacyjne. Psy nie powinny mieszkać wraz z innymi zwierzętami. Jako że w przeszłości były wykorzystywane do polowań na szczury, mogą traktować domowe gryzonie jak potencjalne ofiary. Odpowiednio szkolone teriery nadają się jednak do mieszkania w rodzinach z małymi dziećmi. Są bardzo inteligentne i błyskawicznie uczą się nowych komend. Sprawdzają się w sportach typu agility. Szybko przystosowują się do życia w mieście; mieszkanie w bloku nie stanowi dla nich żadnego problemu. Mogą pełnić funkcję stróża – zawsze zawiadomią właściciela o obecności obcego na swoim terytorium. Są bardzo wierne i oddane opiekunowi.   

Nie mają wielkiego zapotrzebowania na ruch, chociaż jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać ok. 30 minut. Warto w tym czasie zapewnić psu odpowiednią stymulację psychoruchową, dzięki temu nasz czworonóg będzie pozostawał w dobrej formie przez długie lata.

Pies rasy Angielki Toy Terrier

English Toy Terrier

Pielęgnacja i Zdrowie

Psy żyją średnio 12-13 lat. Najpowszechniejszymi problemami zdrowotnymi w rasie są schorzenia kostne (zwichnięcie rzepki i stawu skokowego) oraz problemy natury okulistycznej.
Pielęgnacja opiera się na cotygodniowym przeczesywaniu sierści. Kąpiele wskazane raz na dwa miesiące.

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłych osobników wynosi od 25 do 30 centymetrów.

Waga: Waga psów nie powinna przekraczać 2.7-3.6 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarne podpalane. Czerń występuje w odcieniu hebanowym, zaś podpalanie kojarzy się z odcieniem świeżego kasztana. Kasztan i czerń nie łączą się ze sobą. Pozostają w wyraźnym obrysie.

Pielęgnacja: Psy nie wymagają wzmożonej pielęgnacji.

Zdrowie: Powszechnymi problemami zdrowotnymi tej rasy są: zwichnięcia stawu skokowego i zwichnięcie rzepki oraz problemy natury okulistycznej.

Rodzina: Psy English Toy Terriery są bardzo samodzielne, niezależne i wymagają odpowiedniego prowadzenia. Szkolenie powinno rozpocząć się już w wieku szczenięcym. Psy nie mogą mieszkać w domu z innymi, małymi zwierzętami.

Inne nazwy: Angielski toy terrier, Toy Manchester, Black and Tan Toy Terrier

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 4, numer wzorca 13

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Tagi artykułu: