Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Etapy rozwoju Golden retrievera

Pierwsze miesiące życia szczenięcia są najważniejsze i warunkują jego prawidłowy rozwój w przyszłości. Bardzo ważne jest, aby zarówno hodowca, jak i przyszły właściciel wiedzieli, jakie procesy biologiczne zachodzą w organizmie zwierzęcia oraz co dzieje się z jego psychiką i zachowaniem. Dzięki temu lepiej zrozumieją schemat postępowania szczenięcia i będą uwrażliwieni na zachodzące w nim zmiany. W poniższym artykule zamieścimy krótki opis pierwszych miesięcy życia czworonogów wraz z poradami skierowanymi do właścicieli młodych psiaków. Życzymy Państwu miłej lektury.

Etapy rozwoju Golden Retrievera - od narodzin do szóstego miesiąca życia

W ciągu pierwszych, dwóch tygodni życia szczenię Goldena przez większość czasu przebywa z matką. Hodowca powinien zapewnić mu, zatem komfortowe warunki do rozwoju - ciepłe i suche legowisko usytuowane w odosobnionym miejscu. Mózg zwierzęcia w tym okresie dopiero się kształtuje, dlatego też odbiór świata za pomocą zmysłów jest praktycznie niemożliwy. Do umysłu psiaka docierają tylko nieliczne sygnały z otoczenia, zaś jego percepcja jest bardzo słabo rozwinięta.

Okres pomiędzy 14 a 49 dniem życia Golden Retrivera jest niezwykle istotny i wpływa na dalsze funkcjonowanie zwierzęcia w psim i ludzkim społeczeństwie. Po pierwsze zmysły szczeniąt zaczynają się wyostrzać, skutkiem czego łapią one kontakt ze światem zewnętrznym i zaczynają rozróżniać przedmioty. Szczenięta nadal pozostają przy matce, jednak widać powolne separowanie się suki od młodych (małym zaczynają wyrastać zęby, które ranią sutki matki, w związku, z czym ta unika kontaktu). Niektóre matki odpychają swoje młode, albo lekko je przygniatają. Stanowi to jednak zamysł pedagogiczny i nie zagraża życiu zwierząt.
Po upływie drugiego tygodnia właściciel może zacząć zbliżać się do szczeniąt Golden Retrivera i łapać z nimi kontakt. Tak wczesna socjalizacja wydaje się niezbędna i sprawia, że zwierzęta nie będą obawiały się ludzi w przyszłości. Jeżeli socjalizacja zostanie przeprowadzona w sposób nieprawidłowy, bądź też w ogóle nie nastąpi, zwierzę może cierpieć w przyszłości na lęk separacyjny, który jest niezwykle trudny do zwalczenia.

Szczeniak Retriver Golden, który wszedł w siódmy tydzień życia, trafia do nowych właścicieli i zostaje odłączony od matki. W tym też okresie zwierzę po raz pierwszy poznaje uczucie strachu. Właściciel powinien, zatem unikać sytuacji stresogennych i nie wprowadzać do domu dużej liczby nowych osób. Piesek dopiero przystosowuje się do współistnienia na jednym terenie z ludźmi dlatego warto, aby oswajanie odbywało się etapowo.
Właśnie w tym okresie wychodzą na światło dzienne wszystkie cechy odziedziczone po rodzicach oraz naturalne skłonności.


  • Golden retrievery

  • Golden retrievery

  • Golden retrievery

Szkolenie szczeniaka powinno rozpocząć się od dwunastego tygodnia życia, gdyż właśnie w tym okresie pieski zaczynają najbardziej dokazywać. Golden Retrivery gryzą wszystko, co znajduje się w zasięgu ich pyska. Rozsądny właściciel powinien ustalić miejsce psa w hierarchii i wyraźnie dawać mu do zrozumienia, które zachowania są niedopuszczalne. W okolicach jedenastego tygodnia życia Golden Retrivera warto wybrać się do sklepu zoologicznego i zakupić kilka gryzaków i kości. Pies będzie bardzo szybko niszczył zabawki, stąd też warto mieć pod ręką kilka, dodatkowych sztuk.
Na tym etapie wzrastania Golden Retriverów należy wykazać się żelazną dyscypliną i nie pobłażać niewłaściwym zachowaniom psów. Jeżeli widzimy, że nasze zwierzę ucieka i nie podbiega do nas na wyraźną komendę, w żadnym razie nie powinniśmy ruszać w pościg za nim. Pies Golden może opatrznie zrozumieć nasze sygnały i potraktować to jako preludium dla dalszej zabawy. Już od najmłodszych lat uczmy psa posłuszeństwa, bo w innym przypadku będziemy mieli problemy w dalszym życiu.

Okres pomiędzy szóstym a czternastym miesiącem to czas wielkich zmian hormonalnych. Właściciel nierzadko będzie musiał mierzyć się z nieracjonalnymi zachowaniami swojego pupila i karcić go za nieprawidłowe zachowania. Istotne jest, aby zwierzę rozumiało, kto przewodzi stadem i komu należy się podporządkować. To jak wychowamy pupila i czego nauczymy go w najwcześniejszych miesiącach życia zaprocentuje w przyszłości.

Wiek dojrzały Golden retrievera

Nie wszystkie psy wchodzą w okres dojrzałości w tym samym czasie. Dowiedziono, że psy ras małych i bardzo małych znacznie szybciej osiągają dojrzałość płciową. Retriver, jako przedstawiciel rasy psów dużych, dojrzewa w nieco wolniejszym tempie, zaś o pełnej dojrzałości można mówić dopiero w wieku trzech-czterech lat.

Golden pies - Co zrobić, aby uniknąć problemów z psem?

Niektóre psy i szczeniaki potrafią sprawiać mnóstwo problemów. Oczywiście złe zachowanie nie bierze się znikąd to właściciele są odpowiedzialni za nieposłuszeństwo i problemy emocjonalne zwierzęcia. Jeżeli widzimy, że pies zachowuje się nieracjonalnie, bądź też nie reaguje na nasze polecenia, warto zasięgnąć opinii psiego behawiorysty lub psychologa. Niekiedy niezbędne okażą się treningi, bądź szkolenia grupowe. Należy jednak zabrać się za to jak najszybciej, aby uniknąć nawarstwiania się problemów.

Tagi artykułu: