Pierwsze miesiące życia psa są kluczowe dla jego dalszego rozwoju, kondycji psychicznej i fizycznej w dorosłym życiu. To jak będziesz postępować ze swoim psem na pierwszym etapie jego życie, wpłynie na jego charakter, zachowanie i zdolność współpracy. Pies dojrzewa znacznie szybciej niż człowiek. Okres szczenięctwa szybko mija i już po pierwszym roku pies staje się w pełni ukształtowanym zwierzęciem. Rozwój psa to indywidualna kwestia, niektóre psy dojrzewają szybciej, inne wolniej. Duże psy dorastają trochę wolniej niż małe, dlatego u nich fazy rozwoju psa są wydłużone.
etapy rozwoju psa pudla miniaturowego od lewej 2 dniowy, 2 tyg., 3 tyg., 4 tyg., 6 tyg.
Warto znać etapy rozwoju psa, by wiedzieć, jak postępować w każdym z nich. Pies zmienia się z tygodnia na tydzień, w związku z tym zmienia się charakter opieki nad nim. Dwutygodniowy szczeniak ma zupełnie inne potrzeby niż pies w piątym miesiącu życia.
Etapy rozwoju psa tydzień po tygodniu
szczeniak 1 tygodniowy jack russell terriera
Etapy rozwoju psa – 1 i 2 tydzień
W pierwszym i drugim tygodniu życia szczenię nie jest zdolne do nauki, nie słyszy i ledwo widzi. Jest całkowicie zdane na matkę, która powinna mu dostarczać ciepła i mleka. W tym czasie szczenię potrzebuje przede wszystkim spokoju. Nie powinno się często odciągać od matki, głaskać, przytulać. Niepokojenie matki i szczeniąt sprawia, że suka staje się nerwowa, co przekłada się na to, że daje gorszej jakości pokarm, a swój lęk przelewa na potomków.
trzy tygodniowe szczeniaki buldoga angielskiego
Etapy rozwoju psa – 3 tydzień
W trzecim tygodniu życia pies zaczyna wiedzieć, słyszeć i stawia pierwsze nieporadne kroki. Zaczyna poznawać świat przez dotyk, słuch i węch. Szczenię wszystko liże i wącha, dlatego warto w tym czasie zadbać, by miało kontakt z samami przyjemnymi bodźcami. Pies powinien obserwować normalne życie rodzinne i w ten sposób uczyć się funkcjonowania wśród ludzi. W dalszym ciągu przesypia większość czasu, a gdy się budzi to albo je, albo podejmuje pierwsze zabawy. Zaczyna delikatnie chwytać zębami.
4 tygodniowe szczeniaki buldoga angielskiego
Etapy rozwoju psa – 4 tydzień
W czwartym tygodniu pies jest w fazie intensywnego rozwoju fizycznego i psychicznego. Nie jest jeszcze gotowy na opuszczenie matki. Jeżeli pies zbyt wcześnie zostanie oddzielony od suki karmiącej, w przyszłości może być nerwowy i agresywny.
Szczenię śpi coraz mniej, zaczyna się sporo ruszać, choć wciąż nieporadnie. W dalszym ciągu żywi się tylko mlekiem matki, ewentualnie mlekiem z butelki.
6 tygodniowe szczeniaki
Etapy rozwoju psa – 5 i 6 tydzień
W piątym i szóstym tygodniu szczenię stopniowo odłącza się od suki, coraz częściej opuszcza legowisko i spaceruje po domu. Jednak w dalszym ciągu podstawowym nauczycielem jest matka, która zapewnia opiekę i uczy różnych zachowań. Pies podczas zabawy potrzebuje innych zwierząt, dzięki czemu trenuje swoją odwagę. Sześciotygodniowe szczenię może mieć swobodne kontakty z człowiekiem, jednak nie powinno jeszcze wychodzić na spacery. W tym czasie można zacząć wprowadzać pierwsze stałe pokarmy, które podaje się na przemian z mlekiem matki.
7 tygodniwoy szczeniak chesapeake bay retriever
Etapy rozwoju psa – 7 tydzień
Siódmy tydzień to dobry moment, by oddzielić szczenię od suki, choć nie jest to jeszcze konieczne. Szczenię zaczyna przechodzić od pokarmu matki do samodzielnego żywienia, choć na tym etapie powinno się żywić tylko papkami i zmiksowanymi pokarmami. W tym czasie pies najszybciej zaakceptuje nowego właściciela. Jest to także czas, by zacząć uczyć go czystości i odpowiedniego zachowania. Pies w tym czasie szybko przyswaja wiedzę i jest chętny do nauki. Na tym etapie rozwoju psu zapewniamy dużo czułości i urozmaiconych zabaw, pamiętając o dyscyplinie i ciągłym wpajaniu zasad. Jeżeli nie chcesz, by pies w przyszłości siadał na kanapie lub spał w łóżku, nie pozwalaj mu tego, gdy jest szczeniakiem. Po zabawie odkładaj go do kojca lub innego wyznaczonego miejsca. Pies powinien się uczyć, że tam jest jego stałe miejsce do spania i wypoczywania. Jeżeli pies zacznie tęsknić za matką, będzie niespokojny i hałaśliwy, można obok niego położyć miękki kocyk lub maskotkę, do której będzie się mógł przytulić.
10 tygodniowy szczeniak
Etapy rozwoju psa – od 8 do 10 tygodnia
Od ósmego do dziesiątego tygodnia szczenię jest bardzo wrażliwe na pozytywne i negatywne bodźce. Wszystko, co wydarzy się w tym czasie, zapamięta do końca życia. Jeśli będzie bity, popychany i traktowany po prostu niedelikatnie, w przyszłości może przejawiać zachowania destrukcyjne. W tym okresie z łatwością się psa szkoli, uczy czystości i odpowiedniego zachowania.
12 tygodniowy szczeniak
Etapy rozwoju psa – od 10 do 12 tygodnia
Od dziesiątego do dwunastego tygodnia pies znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. W dalszym ciągu pies uczy się zasad panujących w domu. Zaczyna nawiązywać silną więź z właścicielem. Jeżeli wcześniej nie został oddzielony od matki, to jest najlepszy okres na rozłąkę i poznanie nowego właściciela. Szczenę staje się coraz bardziej energiczne i stopniowo pokazuje swój charakter. Ważną rolę w rozwoju pełnią zabawy z rodzeństwem.
16 tygodniowy pies labrador retriever
Etapy rozwoju psa – od 13 do 16 tygodnia
Od trzynastego do szesnastego tygodnia życia pies w dalszym ciągu uczy się poprzez zabawę, obserwację i naśladownictwo. Warto być konsekwentnym w wychowywaniu, nie ulegać i wprowadzać jasne zasady panujące w domu. Szczenię powinno wiedzieć, czego od niego oczekujesz, co może robić, a czego nie. Zwierzę stopniowo oswaja się z otoczeniem i może już opanować zasady dotyczące czystości i załatwiać się tylko w wyznaczonych miejscach, na przykład na gazecie lub specjalnym podkładzie. Po dwunastym tygodniu pies jest już silnie związany emocjonalnie ze swoim właścicielem i otoczeniem. Przychodzi także etap gryzienia butów, kapci, mebli, co bywa uciążliwe, ale można z tym skutecznie walczyć. Najlepiej zakupić spory zapas gryzaków i przekąsek dla szczeniąt, dzięki którym zaspokoi się potrzebę podgryzania wszystkiego, co wpadnie w łapy.
5 miesięczny pies
Etapy rozwoju psa – powyżej 5 miesiąca
Od piątego do ósmego miesiąca pies ostatecznie podporządkuje się właścicielowi. Ale tylko wtedy, gdy będzie miał jasno wyznaczone zasady współżycia. Pies staje się bardzo żywiołowy, na spacerach próbuje uciekać i ignorować właściciela. Jest to taki psi nastolatek, który chce spróbować wolności, zaczyna szukać partnerów i zapoznaje się z psami sąsiadów. W tym czasie buduje się pewność siebie zwierzęcia. Na tym etapie pies może jeść już normalne posiłki, z reguły dwa lub trzy razy dziennie.
roczny pies
Około dwunastego miesiąca pies osiąga pełną dojrzałość płciową. U większych psów okres dojrzałości przychodzi trochę później, po dwóch, a nawet trzech latach. W organizmie zachodzą poważne zmiany fizyczne, fizjologiczne i psychiczne. Suka jest gotowa do rozrodu i po raz pierwszy dostaje cieczkę. Może być bardziej niespokojna i nerwowa, a nawet, wiedziona instynktem, próbować uciekać z domu. Roczny pies jest już w pełni ukształtowanym, dojrzałym i silnym osobnikiem. Jeżeli w poprzednich miesiącach nie potrafiliśmy wprowadzić dyscypliny, zwierzę zaczyna to wykorzystywać. Sprytnie wykorzystuje swoją uprzywilejowaną pozycję, zdobytą w okresie szczenięctwa. Stara się dominować nad właścicielem, nie słucha poleceń. U tak młodego psa można jeszcze zastosować odpowiedni trening i nauczyć posłuszeństwa. Im później zaczniesz szkolić psa, tym trudniejsze będzie to zadanie.
6 letni pies
W pierwszym roku życia psa do twoich zadań należy:
- nauczenie reagowania na nadane mu imię
- przyzwyczajenie do legowiska
- nauczenie przestrzegania czystości w domu
- przyzwyczajenie do życia wśród ludzi – do hałasów, kontaktu z obcymi
- przyzwyczajenie do chodzenia na smyczy
- nauczenie posłuszeństwa
- przyzwyczajenie do odpowiedniego żywienia
- zapewnienie odpowiednich warunków do zabawy i odpoczynku
- dbanie o odpowiednią kondycję fizyczną i psychiczną