Udostępnij ten artykuł.

Etapy rozwoju szczeniaka

Zanim pies stanie się w pełni dojrzałym towarzyszem, musi przejść etapy rozwoju fizycznego i psychicznego. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozwija się pies, żeby zrozumieć jego zachowanie na każdym etapie życia, wspierać i towarzyszyć w każdym momencie. Jest to ważne, by prawidłowo dbać o relacje z psem od chwili pojawienia się go w domu. Poznaj etapy rozwoju szczeniaka.

Jestem noworodkiem i poznaję świat

Szczeniaki rodzą się ślepe, ale już od pierwszych dni potrafią orientować się w otoczeniu. Przez pierwsze 2 tygodnie życia ich zmysły szybko się rozwijają. Szczeniak porusza się nieporadnie, ale bez problemu potrafi wyczuć matkę i trafia do jej sutków. W tym czasie korzysta głównie ze zmysłu węchu i dotyku, dzięki którym potrafi wyczuć pozytywne lub negatywne bodźce. Upadek uczy go, że nie powinien się wspinać i odchodzić daleko od suki. Psy dosyć szybko zaczynają się bawić z rodzeństwem, ale zabawy te na początku polegają głównie na próbach dotykania, drapania. Pod koniec 2 tygodnia szczenię zaczyna widzieć.

etapy rozwoju szczeniak nowo narodzone szczeniaki golden retrievera

nowonarodzone szczeniaki golden retrievera

Etapy rozwoju szczeniaka -  2 i 3 miesiąc – uczę się i socjalizuję

W 2 miesiącu szczeniak coraz bardziej zaczyna przypominać dorosłego psa. Chętnie korzysta ze swoich ostrych zębów, gryzie, zadając ból. Głośny pisk rodzeństwa informuje o tym, że ugryzł go za mocno. Pod koniec 7 tygodnia szczeniaki odstawiają się od piersi matki. Z reguły to matka informuje swoje dzieci, że czas ograniczyć mleko, warczy ostrzegawczo, gdy szczeniaki przybliżają się do sutków. Suka uczy w ten sposób dyscypliny, dlatego nie należy sądzić, że przejawia niechęć wobec swoich dzieci.
Dla prawidłowego rozwoju psa ważne jest to, by przez pierwsze 2 miesiące pozostawał z matką. Błędem jest sprzedawanie 2 czy 3 tygodniowych szczeniąt, które nie zdążyły przeżyć najważniejszego etapu rozwoju szczeniąt, nawiązać kontaktu z matką i rodzeństwem. Pies za wcześnie oddzielony od suki, w przyszłości może być nieufny albo agresywny wobec ludzi i innych zwierząt.

etapy rozwoju szczeniak 3 tygodniowy szczeniak owczarka australijskiego

3 tygodniowy szczeniak owczarka australijskiego

W pierwszych tygodniach życia dla szczeniaka ważny jest nie tylko kontakt z matką, ale również z człowiekiem. Hodowca powinien odpowiednio wcześnie nawiązywać relacje ze psem głaskać go, brać na ręce, pielęgnować. Pies powinien uczyć się, że kontakt z człowiekiem jest przyjemny i niegroźny. Na początku dotyk obcego może być stresujący, dlatego ważne jest, by pies pozostawał pod czujnym okiem matki.

Psy, które odpowiednio długo zaznały czułej matczynej opieki oraz miały kontakt z przyjaznymi ludźmi, wyrastają na pewne siebie i pogodne zwierzęta. Jeżeli szczeniak zbyt długo nie będzie miał kontaktu z człowiekiem, następnie znajdzie się w nowym domu, może przejawiać kenelozę- syndrom pozbawienia bodźców w wieku szczenięcym.

etapy rozwoju szczeniak 2 miesięczny szczeniak hasky syberyjskiego

2 miesięczny szczeniak hasky syberyjskiego


7- 12 tydzień szczeniaka – poznaję nowy dom

2-3 miesięczny szczeniak jest już gotowy żyć wśród ludzi, bez opieki matki. W 7 tygodniu może już znaleźć się u swojego właściciela. W tym czasie można już ocenić temperament i charakter psa, co ma znaczenie w dalszej hodowli. Dobry hodowca powinien poinformować potencjalnego właściciela o cechach psa, dzięki temu będzie on wiedział, czy pies sprosta jego oczekiwaniom, czy będzie nadawał się do domu, w którym przebywają dzieci, inne zwierzęta lub osoby niepełnosprawne. Testy psychologiczne przeprowadzone na 7 tygodniowych szczeniakach są   najbardziej miarodajne, ponieważ w tym czasie psy nie przejawiają jeszcze zachowań nabytych, a wrodzone.

etapy rozwoju szczeniak 3 miesięczny szczeniak cane corso
3 miesięczny cane corso


Zadbaj o atmosferę w domu

Pies powinien dobrze się czuć w nowym domu, dlatego staraj się unikać hałasów, krzyków. Można, a nawet powinno się szczeniaka dyscyplinować, jednak nie należy przejawiać wobec niego złości i agresji. Pies, który we wczesnym etapie rozwoju doświadczy strachu albo bólu, może stać się lękliwy. Szczeniak powinien być traktowany delikatnie i doświadczać jak najwięcej przyjaznych bodźców. W 4 miesiącu życia (12 tygodni) z reguły przychodzi czas na pierwszą wizytę u weterynarza, która powinna odbyć się bez zbędnych bolesnych zabiegów. Dzięki temu zwierzę nie będzie się obawiało weterynarza.

12-16 tydzień życia szczeniaka – staję się dorosły

Po 4 miesiącu pies zaczyna być pojętnym zwierzakiem. Nie jest już niemowlakiem, powoli wkracza w świat „dorosłych”. Staje się pewnym siebie, pełnoprawnym członkiem rodziny. Jeżeli właściciele nie wykażą się rozsądkiem w wychowywaniu, pies szybko zacznie nadużywać przywilejów. Należy uczyć zwierzaka zasad panujących w domu, podstawowych komend i pokazać mu jego miejsce w rodzinnej hierarchii. Im dłużej zwleka się w wychowywaniem psa, tym nauka przychodzi mu trudniej. Często „pisarze” organizują spotkania, podczas których młode psy oswajają się z otoczeniem i innymi psami. Warto popytać, czy w twoim mieście również znajdują się takie psie przedszkola. 

etapy rozwoju szczeniaka 5 miesięczne szczeniaki shar pei

5 miesięczne szczeniaki shar pei

Około 4-5 miesiąca pies zaczyna zmieniać zęby, a to sprawia, że zaczyna gryźć niemal wszystko – meble, buty, podłogi. Te etapy rozwoju szczeniąt mogą być uciążliwe i kosztowne, dlatego warto często podsuwać mu przedmioty do gryzienia, na przykład stare gumowe zabawki dla dzieci albo specjalne gryzaki, suszone kości itp. Niektóre psy niszczą domowe sprzęty pod nieobecność domowników – uważaj na to.

4-8 miesiąc szczeniaka – chcę być wolny

W życiu młodego psa przychodzi taki etap, w którym z dnia na dzień przestaje być posłuszny. Wydaje się, że nie słyszy poleceń, ucieka. Spotyka to także te psy, które dotąd słuchały się właścicieli. Takie zachowanie ma związek z dojrzewaniem płciowym – poszukiwaniem partnerki seksualnej u samca, i pierwszą cieczką u samicy. Dlatego pies odczuwa naturalną potrzebę oddalenia się od stada i poszukiwania. U większości psów taka potrzeba wolności trwa kilka dni lub tygodni. Są jednak takie zwierzęta, którym wolność spodoba się na tyle, że ucieczki staną się ich ulubioną zabawką. Nie należy jednak karać psa po powrocie, a na przykład częściej zabierać na wycieczki do lasu.

etapy rozwoju szczeniaka

8 miesięczny dog de bordeaux

6-14 miesiąc szczeniaka – dojrzewam i bywam kapryśny

Po 6 miesiącu, wraz z rozwojem fizycznym i psychicznym w organizmie zachodzą dużą zmiany hormonalne. Jest to etap rozwoju psa, w którym doświadcza burzy normalnej. Pies przeżywa wahania nastroju, często zachowuje się dziwnie, gwałtownie reaguje na bodźce, choć wcześniej mu się to nie zdarzało. Najlepsze co można zrobić, to nie reagować na huśtawki nastroju. Jeżeli zaczniesz psa karać albo zanadto go uspokajać, niepożądane zachowania mogą się utrwalać.

etapy rozwoju szczeniak pies dorosły

roczny pies golden retriever


Powyżej 1 roku szczeniaka – jestem dorosły

Tagi artykułu: