Udostępnij ten artykuł.

Fazy rozwoju Owczarka Niemieckiego

Owczarek niemiecki jest jedną z najpopularniejszych ras na świecie. Jest to o tyle ciekawe, że to bardzo młoda rasa, która ma nieco ponad sto lat. Jej powstanie wiąże się z zapotrzebowaniem na wszechstronnego psa służbowego dla policji, wojska i żandarmerii. Podczas prac hodowlanych stawiano na cechy użytkowe psa, a więc na współpracę z człowiekiem. Z tego powodu te psy sprawdzają się jako psy policyjne, ale także tropiące, lawinowe i poszukujące zasypanych ludzi. A także w wielu innych sytuacjach… Z pochodzenia był natomiast pomocnikiem pasterza owiec. Planowana hodowla sprawiła, że w ciągu kilkunastu lat podbiły cały świat. Przez te wszystkie lata Owczarek niemiecki był najliczniej hodowaną i najbardziej wszechstronną rasą. Idealnym właścicielem dla Owczarka niemieckiego będzie osoba, która chce i potrafi zapewnić pupilowi wiele zadań do wykonania oraz będzie potrafiła kontrolować jego wrodzone skłonności do agresji. Taki pies wbrew obiegowym opiniom, nie nadaje się do pracy w roli stróża terenu, a szczególnie jako pies łańcuchowy. Postawiony sam, bez obecności człowieka popada w nerwicę i może stać się niezwykle agresywny. W tej rasie dominują suki, które ustalają hierarchię sfory. Można powiedzieć, że hodowla owczarków niemieckich stanowi wręcz oddzielną naukę. Każda linia krwi ma swoje cechy charakterystyczne. Psy tej rasy sprowadzono nawet do Anglii, która z zasady nie akceptuje obcych ras. Co istotne zostały sprowadzone przez prezydenta Kennel Clubu, Alana Cecila Wrighta i przez pułkownika Baldwina. Tam jednak nazywano je Owczarkami alzackimi, a to określenie funkcjonowało w Wielkiej Brytanii aż do 1971 roku i rozpowszechniło się w wielu innych krajach, także w Polsce.

 • Wygląd i typ sylwetki

Owczarek niemiecki jest psem średniej wielkości, choć dobrze umięśnionym o lekko wydłużonym tułowiu. Jego sylwetka sprawia, że to idealny kłusak – a więc pies mogący kłusem bez zmęczenia pokonać duże odległości. Z uwagi na rodzaj okrywy włosowej – ten pies może pracować w prawie każdych warunkach atmosferycznych. Sierść jest najczęściej krótka, podpalana z tak zwanym czarnym „siodłem” na plecach. Dopuszcza się także owczarki jednolicie czarne oraz odmian z średniej długości i długim włosiem. Owczarek niemiecki mierzy od 56 do 66 centymetrów i waży od 28 do 35 kilogramów.


 • Owczarek niem. długowłosy

 • Owczarek niemiecki

 • Szczeniak Owczarka

 • Charakter i usposobienie Owczarka niemieckiego

Rasa cechuje się dużą odwagą. Jest to pies temperamentny, ale opanowany. W pełni oddaje się właścicielowi i w razie potrzeby może stanąć w ich obronie. Uwielbia spędzać czas w towarzystwie człowieka, lepiej czuje się wychowany w towarzystwie innych zwierząt (najlepiej drugiego owczarka). Pies jest wyjątkowo przywiązany do ludzi i bardzo przeżywa każde, nawet krótkie rozstanie. Z tego powodu jest wskazany dla ludzi, którzy pracują w domu. Cechuje go niezwykła inteligencja, która sprawia, że pies łatwo poddaje się szkoleniu. Niemieckie psy pasterskie już wcześniej słynęły z dużej inteligencji, odporności, małych wymagań bytowych, a także długowieczności.

 • Zdrowie i pielęgnacja Owczarka niemieckiego

Sierść owczarka niemieckiego należy wyczesać, co kilka dni. Niestety prawie nieustannie linieje. Jeśli tylko zapewnimy mu wystarczająco dużo uwagi i będziemy zabierać go na długie spacery – pies tej rasy może żyć także w małym mieszkaniu. Rasa wymaga niezwykłej troski, ponieważ istnieje spore ryzyko wystąpienia chorób narządów ruchu.

 • Fazy Rozwoju Owczarka Niemieckiego

Owczarek niemiecki podobnie jak wszystkie inne szczenięta przechodzi przez takie same stadia rozwoju. Do drugiego tygodnia życia pies jest noworodkiem. W ciągu tych dwóch tygodni głównie śpi lub ssie matkę. Oczy owczarka niemieckiego otwierają się pomiędzy dziesiątym a czternastym dniem życia, jednak jego zmysł wzroku jest jeszcze słabo rozwinięty. W tak zwanym okresie przejściowym, a więc między drugim a trzecim tygodniem życia pojawiają się pierwsze zęby. Szczenięta stawiają pierwsze kroki i uczą się pić płyny. Już pod koniec trzeciego tygodnia otwierają się im uszy i budzi się zmysł węchu.

Między trzecim a dwunastym tygodniem życia mamy do czynienia z okresem socjalizacji. Pies musi mieć wtedy same pozytywne doświadczenia z ludźmi i innymi zwierzętami. Jeśli tak będzie wyrośnie na prawidłowo rozwiniętego psa. Ponadto okres socjalizacji ma trzy fazy.


 • Owczarek niemiecki

 • Owczarki niemieckie

 • Szczeniak Owczarka

 1. W pierwszej (pomiędzy trzecim a piątym tygodniem życia) pies zaczyna wyraźnie reagować na dźwięki. Także jego wzrok i węch się wyostrzają. Jego matka próbuje go odstawić od piersi. Szczenię należy wtedy przyzwyczajać do stałych pokarmów. Między czwartym a piątym tygodniem życia owczarek niemiecki zaczyna drapać, warczeć i staczać improwizowane walki ze swoim rodzeństwem.
 2. W fazie drugiej (pomiędzy piątym a ósmym tygodniem życia) szczenię wie już jak okazywać swoje emocje za pomocą ciała. Korzysta ze swoich zmysłów, uwielbia bawić się z rodzeństwem, z którym już zaczyna ustalać hierarchię w „stadzie”. Około siódmego tygodnia życia możemy już oddać owczarka niemieckiego do nowego domu.
 3. W fazie trzeciej (pomiędzy ósmym a dwunastym tygodniem życia), jeśli szczenię nadal jest w hodowli – już została ustalona pozycja w stadzie, a jeśli znajduje się w nowym domu – przyjmuje wyznaczoną przez właścicieli rolę. W tym okresie najważniejsze jest, aby psu zapewnić jak największą ilość bodźców.

W trzecim miesiącu życia pies wchodzi w okres młodzieńczy, który trwa do szóstego miesiąca życia. W tym czasie pies bardzo stara się przypodobać swojemu opiekunowi, polega na nim. Jest bardzo zaciekawiony światem, poznaje otoczenie. Niestety w tym czasie szczenię zaczyna gryźć różne przedmioty, ponieważ pomaga mu to w wyrzynaniu się nowych zębów. Wtedy należy zacząć układać zwierzę, ponieważ później może być to znacznie trudniejsze. Stanowczo, ale delikatnie uzmysławiajmy psu, że człowiek jest wyżej w hierarchii niż on.

Po ukończeniu sześciu miesięcy pies wchodzi w fazę dorastania i przyjmuje się, że trwa ona do skończenia dwunastu-osiemnastu miesięcy. To wtedy Owczarek niemiecki staje się bardziej niezależny. Dojrzewa także płciowo: suka dostaje pierwszą cieczkę, a u psa zwiększa się poziom męskich hormonów. Nasila się wtedy gryzienie przedmiotów. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest to najprawdopodobniej najtrudniejszy okres w wychowaniu psa. Musimy być na niego przygotowani. Niestety wiele osób pozbywa się w tym czasie swoich podopiecznych. Po zakończeniu tego okresu pies wchodzi w okres dojrzałości, kiedy jest już w pełni dojrzały fizycznie i psychicznie. Jeśli wcześniej nie popełniliśmy znaczących błędów prawdopodobnie mamy już w domy psa, który jest dobrze ułożony i przystosowany do życia.

Tagi artykułu: