Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Field spaniel opis rasy charakter cena

FIELD SPANIEL

Historia

Field Spaniele to brytyjska rasa psów wyhodowana w XIX wieku. W pierwszych miotach psów tego typu pojawiały się zarówno Field, jak i Cocker Spaniele; większe szczenięta były nazywane Fieldami, a mniejsze – Cockerami. 
Aż do końca XIX wieku Brytyjczycy krzyżowali między sobą różne typy spanieli, uzyskując nowe rasy i odmiany. Pod koniec stulecia wyróżniano dwa główne typy spanieli – wodne, które sprawdzały się w czasie polowań na bagnach i moczarach, oraz lądowe – pracujące w suchych łowiskach. W 1890 roku z grupy spanieli lądowych wyselekcjonowano Field Spaniela. Mniej więcej w tym samym okresie powstał także popularny po dziś dzień Cocker Spaniel.
Kiedy Field Spaniele zostały uznane za odrębną rasę, hodowcy rozpoczęli ich masowe rozmnażanie. Psy borykały się wówczas z wieloma problemami zdrowotnymi m.in. dysplazją stawu biodrowego i infekcjami ucha. Zrekonstruowane Field Spaniele nie potrafiły pracować jak wcześniej wyhodowane Fieldy. Po zakończeniu II wojny światowej liczebność populacji bardzo zmalała, niemniej udało się odtworzyć rasę – niestety, z pewną szkodą dla psów, gdyż części problemów zdrowotnych nie udało się wyeliminować.

Psy rasy Field spaniel

Wygląd

Field Spaniel to dobrze wyważony, szlachetny i pełen pasji pies myśliwski, którego sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta. Głowa sprawia wrażenie wysokiej klasy, charakteru i szlachetności. Czaszka jest dobrze rzeźbiona, szczupła poniżej oczu. Szeroka w tym miejscu nadaje głowie ordynarności. Brwi nieznacznie uwydatnione. Guz potyliczny dobrze zaznaczony.  Stop łagodny. Nos dobrze rozwinięty z otwartymi nozdrzami. Kufa długa i szczupła, ani spiczasta, ani tępo zakończona. Z profilu, stopniowo zaokrągla się od nosa w kierunku podgardla. Szczęki mocne, z idealnym, regularnym zgryzem nożycowym tzn. siekacze górne przykrywają siekacze dolne i stykają się z nimi ściśle oraz są prawidłowo osadzone w szczękach. Oczy szeroko otwarte, jednakże migdałowego kształtu. Powieki ściśle przylegające, trzecia powieka niewidoczna. W wyrazie poważne i łagodne. Ciemnoorzechowe. Uszy umiarkowanie długie i szerokie, nisko osadzone, dobrze owłosione.

Szyja długa, mocna i umięśniona, umożliwiająca psu aportowanie bez zbytniego wysiłku. Grzbiet i lędźwie silne, proste i umięśnione. Klatka piersiowa głęboka i dobrze rozwinięta. Żebra umiarkowanie wysklepione. Długość klatki piersiowej wynosi 2/3 długości tułowia. Ogon dawniej obcięty (kopiowany). Kopiowany skracócony o 1/3 długości; nisko osadzony. Nigdy nie noszony powyżej linii grzbietu. Dobrze owłosiony, w ciągłym ruchu. Niekopiowany jest osadzony nisko. Nigdy nie noszony powyżej linii grzbietu. Dobrze owłosiony, w ciągłym ruchu, sięgający w przybliżeniu do stawów skokowych. Umiarkowanej długości, proporcjonalny do całości. Kończyny przednie średniej długości; proste, o płaskich kościach. Łopatki długie, ukośnie ułożone, skierowane do tyłu. Stawy kolanowe umiarkowanie kątowane. Stawy skokowe dobrze kątowane.

Pies rasy Field spaniel

Łapy zwarte, okrągłe z mocnymi opuszkami, nie zbyt małe. Włos długi, gładki, lśniący i jedwabisty w strukturze. Nigdy kręcony, krótki czy też szorstki. Gęsty i odporny na pogodę. Obfity na klatce piersiowej, pod brzuchem i na tylnych stronach kończyn, mniej obfity poniżej stawów skokowych. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarne, wątrobiane lub dereszowate. Każdy z wymienionych z jasnobrązowymi znaczeniami. U psów o jednolitej maści biały lub deresz dopuszczalny na klatce piersiowej. Umaszczenie czarno-białe lub wątrobiano-białe jest niedopuszczalne.
Wysokość w kłębie dla dorosłych psów jest w przybliżeniu równa 45,7 cm (18 cali). Waga oscyluje w granicach 18-25 kg.

Temperament

Field Spaniel to spokojny, zrównoważony, łagodny, posłuszny i bardzo przywiązany do człowieka czworonóg. Jak każdy spaniel potrzebuje dużo ruchu i aktywności fizycznej. Może mieszkać zarówno na wsi, jak i w mieście, o ile właściciel zapewni mu odpowiednią ilość spacerów w ciągu dnia.
Zupełnie nie nadaje się na psa stróżującego, gdyż jest pozbawiony agresji i kocha wszystkich ludzi. Jedynie widok zwierzyny łownej budzi w nim instynkt myśliwski. W stosunku do dzieci jest bardzo delikatny i czuły; zawsze skory do zabawy.
Niektóre psy wykazują skłonności do nadmiernej szczekliwości. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych, należy stosunkowo wcześniej przeprowadzić szkolenie z zakresu posłuszeństwa i odpowiednio socjalizować psa.
To wspaniały pies myśliwski i pies do towarzystwa.

Zdrowie i Pielęgnacja

Do najczęstszych schorzeń zdrowotnych Field spaniela zaliczamy: dysplazję stawu biodrowego, ektropium, entropium, PRA (Progresywny zanik siatkówki) i choroby tarczycy.

Psy nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy cotygodniowe wyczesywanie włosa oraz okazjonalne kąpiele – tylko kiedy jest pies jest naprawde brudny.

Pies Field spaniel

Wysokość: Wysokość w kłębie dla dorosłych psów jest w przybliżeniu równa 45,7 cm (18 cali).

Waga: Waga oscyluje w granicach 18-25 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarne, wątrobiane lub dereszowate. Każdy z wymienionych z jasnobrązowymi znaczeniami. U psów o jednolitej maści biały lub deresz dopuszczalny na klatce piersiowej. Umaszczenie czarno-białe lub wątrobiano-białe jest niedopuszczalne.

Pielęgnacja: Wymagane okazjonalne kąpiele i czesanie włosa przynajmniej raz w tygodniu.

Zdrowie: Do typowych przypadłości zdrowotnych zaliczamy: dysplazję stawów biodrowych, ektropium, entropium, progresywny zanik siatkówki oraz choroby tarczycy.

Rodzina:  Field spaniele to bardzo rodzinne, ciepłe i towarzyskie psy, które najlepiej czują się na świeżym powietrzu, mogąc ganiać za piłką. Nie sprawiają problemów wychowawczych, niemniej wymagają odpowiedniego szkolenia. Niekiedy wykazują skłonności do nadmiernej szczekliwości.

Field spaniel – cena trudna do ustalenia

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt powyżej 4000 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa VIII, sekcja 2, nr wzorca 123. Podlega próbom pracy.
 

Tagi artykułu: