Udostępnij ten artykuł.

Figurki psów do ogrodu

Ozdobne figurki do ogrodu - Jest ich naprawdę wiele. Często w ogrodach możemy zobaczyć między innymi figury postaci biblijnych, krasnale, boginki greckie. Jednak to, co zazwyczaj skrada ludzkie serca, to po prostu figurki przedstawiające ulubione zwierzęta. Mogą to być słonie, konie, kaczki, prosięta, bociany. Często możemy spotkać się także z wielbicielami zwierząt domowych, którzy na pierwszym miejscu postawią na przykład figurki psów do ogrodu, a te będą wdzięcznie zdobić ich posesję.

Historia posążków psów

Psy były częścią ludzkiej historii zanim poznaliśmy pismo. W Izraelu odkryto grób człowieka, który został pochowany ze swoim pupilem. To wydarzenie datuje się na około 12 tys. lat przed narodzinami Chrystusa. W Mezopotamskiej sztuce psy były przedstawiane jako łowcy, ale także jako towarzysze. Stąd też pochodzą Nimrudskie psy – gliniane posążki, które wyglądem przypominają właśnie psy, znalezione w mieście Kalhu. Zostały one pochowane pod progami budynków, ze względu na ich chroniącą moc.

Figurki psów zostały znalezione także w ruinach Niniwy (Irak), gdzie ludzie myśleli, iż psy posiadają magiczną moc chronienia przed niebezpieczeństwem. Psy były zatem czczone. W tamtych czasach uważano także, że psia ślina jest lekiem, gdyż zaobserwowano, że gdy pies poliże ranę, gojenie zostaje przyspieszone.

figurki psów różnych ras do ogrodu

figurki psów do ogrodu

Figurki psów do ogrodu – jaki mamy wybór?

Istnieją ich tysiące ras psów ze względu na wielość. Najczęściej wybieramy figurki owczarków niemieckich, ukochanych yorków, labradorów, retriverów oraz psów pasterskich. W naszych ogrodach pojawią się także psy chihuahua, psy husky oraz pies gończy polski. Zdarzają się także bardziej ekstrawaganckie wersje psich figurek, które trafią z pewnością do ogrodów osób o wysokich wymaganiach co do walorów artystycznych wykonanej figurki.

Figurka psa do ogrodu ile kosztuje?

Cena zależeć będzie od materiału, jakości wykonania oraz wielkości. Betonowe figurki psów będą o wiele cięższe od plastikowych. Dla porównania, plastikowy york o wymiarach 1:1 będzie ważył około 5kg, natomiast jego betonowe wykonanie – około 30kg.

  • Plastikowe figurki psów – ceny od 50zł (York, Chihuahua) do nawet około 200zł (Owczarek niemiecki)
  • Betonowe figurki psów – ceny od 45zł (mniejsze psy) do około 180zł (Buldogi, psy pasterskie)

Figurki wykonywane są także z aluminium lub innych tworzyw sztucznych. Największe z nich , których rozmiary podajemy już w metrach, mogą kosztować około kilku tysięcy złotych.

figurka psa border collie do ogrodu

figurka psa border collie

Patyna, czyli efekt dodający lat

Setki wielbicieli ogrodowych rzeźb na pewno chciałyby uzyskać ten efekt. Patyna jest warstwą powstającą wskutek korodowania miedzi pod wpływem czynników atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci. Ma ona odcień zielonkawoniebieski. Całkowite pokrycie rzeźby patyną może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli jednak chcemy, by nasze figurki psów do ogrodu pokryły się tą warstwą znacznie szybciej, możemy po prostu je pomalować.

Potrzebujemy do tego farb koloru beżowego, zielonkawego, brązowego, czarnego bądź żółtego. Farby mieszamy tak, by uzyskać patynowy kolor. Farbę należy także rozcieńczyć, by kolor nie był zbyt intensywny. Figurkę przed malowaniem należy dokładnie oczyścić. Przed samym malowaniem figurkę zwilżamy wodą.

By uzyskać patynowy efekt, warto zaopatrzyć się na przykład w spryskiwacz do kwiatów i co jakiś czas spryskać farbę, by powstały zacieki. Po pomalowaniu możemy także pocieniować figurkę zmieszanymi farbami, by uzyskać efekt niejednolitego pokrycia patyną.

figurki metalowe psa i kota

metalowe figurki psa i kota

Naprawa figurek ogrodowych

Możemy także wymagać nieco innego efektu, niż pokrycie figurek patyną, bowiem znajdą się także osoby, które będą chciały utrzymać "efekt świeżości" jak najdłużej. W przypadku pęknięć, którymi mogą pokryć się nasze figurki psów do ogrodu wykonane z kamienia, możemy zastosować chociażby żywicę epoksydową. Jej cena nie należy do wygórowanych (1kg żywicy to około 45zł), a w efekcie szczeliny bądź pęknięcia nie będą się rozrastać. Figurki z kamienia można także szorować, a do czyszczenia użyć zwykłego płynu do mycia naczyń.

W przypadku figurek, które zostały wykonane z betonu, użyjemy nieco innej, prostszej metody. Potrzebny będzie materiał, z którego posążek został wykonany, czyli cement. Najlepszym pomysłem będzie zakupienie zaprawy montażowej. Mieszanie cementu, wody, piasku i wapna od podstaw może być nieco bardziej problematyczne dla osoby, której zależy tylko na poprawieniu lekkich ubytków, ze względu na konieczność dobrania odpowiednich proporcji.

betonowe figurki psów do ogrodu

betonowe figurki psów

Tagi artykułu: