Udostępnij ten artykuł.

Film 101 Dalmatyńczyków

     Film „101 Dalmatyńczyków”, mający tytuł w anglojęzycznym oryginale „One Hundred and One Dalmatians”, został wyprodukowany w USA i wszedł do kin w 1961 roku. Jego światowa premiera miała miejsce w USA 25 stycznia 1961 r., jego premiera polska także miała miejsce w latach 60. z polskim dubbingiem (w 1966 r.), jednak w1995 r. stworzono jego nową polską wersję dubbingową, której premiera miała miejsce 31 marca 1995 r. Film „101 Dalmatyńczyków” jest zaliczany do kategorii – film animowany, film familijny, film dla dzieci, film komediowy. Jego producentem jest Walt Disney z Walt Disney Pictures, natomiast dystrybucją zajęła się Buena Vista Distribution. Budżet na produkcję tego filmu wyniósł ok. 4000 000 dolarów.  Film zdobył prestiżową nagrodę BAFTA za najlepszy film animowany. Mimo swojej sporej już wiekowości, film „101 Dalmatyńczyków” zajmuje obecnie 927 miejsce w rankingu światowym najchętniej oglądanych filmów.

Akcja i fabuła filmu. Film „101 Dalmatyńczyków” bez względu na swoją wersję ,to ponadczasowa i zdobywająca serca coraz to nowych pokoleń widzów na całym świecie, klasyczna animacja Walta Disneya, stale powracająca w świetnej kontynuacji. Ten film to nieprzerwana akcja, humor i zabawa, co sprawia, że jest on doskonałą rozrywką dla całej rodziny i od lat jest godny polecenia, tym bardziej, że wykonano kilka równie świetnych wersji-następców doskonałego pierwowzoru z 1961 r.

Akcja i fabuła filmu „101 Dalmatyńczyków” jest prosta i nieskomplikowana. Pies Pongo i jego pan Roger wiodą spokojne życie. Pongo to dalmatyńczyk. Wraz ze swoim panem, kompozytorem, wiodą samotny żywot. Znudzony takim życiem Pongo aranżuje spotkanie swojego pana z piękną Anitą. W dodatku jest ona właścicielką fajnej psiej damy Perdity. Spotkanie to zmienia los całej czwórki i prowadzi do zawiązania dwóch szczęśliwych par – ludzkiej i psiej. Wtedy nieoczekiwanie ich życie zmienia się na lepsze. Wielkim wydarzeniem w rodzinie stają się bowiem narodziny aż piętnaściorga szczeniąt. Jednym z nich jest główny bohater o imieniu Patch.

Zgubiony w morzu kropek, chwilowo bezkropkowy, mały psiak rasy dalmatyńczyk o imieniu Patch marzy o tym, by wyróżnić się spośród czeredy, podobnych jemu, lecz nakrapianych szczeniaków. Szczeniak ma na tym tle niemal depresję i jest wyraźnie nieszczęśliwy. W jego życiu następuje jednak moment szczególny, gdy zostaje przypadkowo rozdzielony z rodziną, jako jedyny unika porwania przez okrutną Cruellę DeMon, która w brutalny sposób niszczy szczęście spokojnej, psiej rodziny.

Trzy słodkie szczeniaki z filmu 101 Dalmatyńczyków

Okrutna Cruella DeMon marzy o wspaniałym, futrzanym płaszczu ze skór dalmatyńczyków, więc skupuje lub porywa szczenięta tej rasy. Cruella porywa coraz więcej szeniaków. Gdy próba odkupienia szczeniaków od Roberta i Anity zawodzi, wtedy złowroga kobieta decyduje się im je porwać. Wynajmuje do tego dwóch nierozgarniętych zbirów – Nochala i Baryłę. Porwanie okazuje się skuteczne, rozpoczyna się więc walka rodziny Patcha o ich porwane szczeniaki. Psi rodzice uprowadzonej piętnastki maluchów, a wśród nich także Pongo i Perdita, wyruszają im na ratunek. Także nasz dzielny Patch biegnie ile sił w łapkach na ratunek szczeniakom i w końcu przekonuje się, że tak naprawdę, to jest on jedynym w swoim rodzaju, cudownym psem.

Kolejne wersje pierwotnego filmu z 1961 r.są bardzo podobne, zostały jednak unowocześnione wraz z duchem swych czasów. Dlatego też np. Roger jest już nie kompozytorem, a projektantem gier komputerowych, ponieważ w latach 60., gdy kręcono pierwszą wersję filmu, nikt nie wiedział jeszcze, że w przyszłości zosatanie wynalezione coś takiego, jak komputery. Za to po latach i w silnie zmieniającej się rzeczywistości, stało się to idealnym i unowocześniającym pomysłem na retuszową zmianę fabuły filmu. W każdej nowej wersji jest jednak toczona bezpardonowa i podobna, oraz zawsze zwycięska walka przeciwko diabolicznej Cruelli DeMon, szefowej domu mody, której celem jest wylansowanie futer z dalmatyńczyków. Starcie „Dobra” ze „Złem” pełne jest nieoczekiwanych przygód rozkosznej gromadki psiaków oraz ich przemiłych właścicieli o gołębich sercach.

Imiona psów z filmu 101 Dalmatyńczyków: Lejek, Ogonek, Uszatek, Szczęściarz, Kropek, Ciapek, Zmyłka, Pędzelek

Recenzje Filmu. Film „101 Dalmatyńczyków” to ponadczasowa bajka niejednego dzieciństwa. Już kilka pokoleń z powodzeniem korzysta z tego filmu o przygodach nakrapianych czworonogów. Film jest inny niż poprzednie produkcje Disneya. Kreska animacyjna nie jest w nim tak gładka, jak chociażby w słynnym i już klasycznym „Kopciuszku”, zaś opowieść rozgrywa się we współczesnym Londynie, a nie w magicznej i zupełnie nierealnej, bajkowej krainie. W dodatku, kipiący od nadmiaru testosteronu dalmatyńczyk Pongo, szuka partnerki dla siebie i swego właściciela, sympatycznego Roberta.

Psy z filmu 101 Dalmatyńczyków

Odważni recenzenci twierdzą, że ten film nie mógłby powstać w dzisiejszych czasach, gdy zarządcy wytwórni Disneya ogarnięci są ogólnoświatową manią poprawności politycznej. Niezdarni porywacze pochłaniają przecież beztrosko coraz to kolejne butelki gorzały, a demoniczna Cruella odpala papierosa za papierosem. Film nie jest też przesłodzony nadmiarem wszechobecnego w dzisiejszym świecie cukru i słodyczy. Jest za to po prostu zwyczajny i swojski! Piosenek jest w nim jednak niewiele, ale za to jakich! Są bardzo dobre i nieprzeciętne. Natomiast postać Cruelli DeMon, tak jak i aktorki które się w nią głosem lub postacią (w wersji fabularnej) wcieliły, to zrobiony na bluesową modłę hicior i natychmiastowy klasyk, tak jak i cały film zresztą.

Obecnie dostępne są wszystkie wersje filmu i to zarówno w wersjach kinowej, wideo (DVD), jak i w Internecie. Wersja DVD to raj dla miłośników materiałów dodatkowych, ponieważ zajmują one znaczną część wersji płytowej. Można tu znaleźć np. półgodzinny dokument traktujący o realizacji filmu oraz o tym, jak wymyślono i stworzono Cruellę DeMon. Na melomanów czekają również usunięte z głównej wersji filmu piosenki, teledysk i cała masa zwiastunów. Jest też gra komputerowa i szereg innych zabaw dla dzieci, związanych z filmem. Film w wersji DVD zwykle można obejrzeć z dubbingiem (znakomitym!), lub napisami polskimi. Obraz i dźwięk są obecnie poprawione i naprawdę w świetnej jakości.

Film „101 Dalmatyńczyków” mimo, że jest już dosyć wiekowy, nadal zbiera niemal wyłącznie pozytywne komentarze. Jest też zabawny, pouczający i absolutnie nietoksyczny dla dzieci. To świetny film na wspólne rodzinne oglądanie, szczególnie jeśli mamy małe dzieci. Gorąco POLECAMY!!!

101 dalmatyńczyków,101 dalmatyńczyków akcja, 101 dalmatyńczyków bajka dla dzieci, 101 dalmatyńczyków disney, 101 dalmatyńczyków film animowany, 101 dalmatyńczyków opinie, 101 dalmatyńczyków streszczenie, bajka dla dzieci o psach, bajka o dalmatyńczykach, bajka walta disneya 101 dalmatyńczyków, dobry film o psach, fajna bajka dla dzieci o psach, film 101 dalmatyńczyków, film 101 dalmatyńczyków film, film 101 dalmatyńczyków recenzje, film o dalmatyńczykach, film o łaciatych pieskach, film o psach, jakie były imiona psów z filmu 101 dalmatyńczyków

Tagi artykułu: