Udostępnij ten artykuł.

Film Artysta i pies Uggie

      Film Artysta ma tytuł w anglojęzycznym oryginale „The Artist”. Został wyprodukowany we Francji i wszedł do kin w 2011 r. To czarno-biały film niemy bez efektów specjalnych, to także jeden z najgłośniejszych filmów sezonu 2011/2012, który zdobył łącznie aż 63 nagrody, 10 nominacji do Oscara, 6 do Złotego Globu, 12 do nagrody BAFTA i 10 do Cezarów. W sumie film „Artysta” („The Artist”) zdobył 35 innych nagród oraz 46 nominacji. Ponadto, film ten zajmuje obecnie 604 miejsce w rankingu światowym najchętniej oglądanych filmów.

Obsada filmu. Główną rolę zagrał Jean Dujardin, jako George Valentin. Ciekawostką jest fakt, że rolę psa Jacka grały aż trzy różne psy o imionach: Uggie, Dash i Dude. Teriery rasy Jack Russel Terrier są koloru białego z małą ilością brązowo-czarnych łat. Producenci filmu i scenarzyści mieli więc problem z trzema różnie ubarwionymi psami, mającymi na dodatek różnorodny rozkład łat. Dlatego przed kręceniem zdjęć, wszystkie trzy psy grające rolę Teriera Jacka przemalowywano tak, by wyglądały podobnie.

Akcja i fabuła filmu. Film „Artysta” to film ponadczasowy i zdobywający serca coraz to nowych widzów na całym świecie, to klasyczna stylizacja filmu czarnobiałego, świetnie imitująca lata kina niemego początku XX w. To także nieprzerwana akcja, dramaturgia, humor oraz dobra zabawa. Wszystko razem sprawia, że film ten jest doskonałą rozrywką dla całej rodziny i bezwzględnie jest godny polecenia, szczególnie dla osób, chcących zasmakować czasów z początku XX w., a więc czarnobiałego kina niemego.

     Film „Artysta” od samego wejścia na ekrany kin, budzi niesłabnący zachwyt krytyki i miłośników kina. Widzów przyciąga namiętny romans i sentymentalna podróż do złotego, aczkolwiek czarno-białego okresu kina. Film ten po mistrzowsku łączy klasyczną, czarno-białą konwencję z nowoczesną jakością oraz ze zrozumieniem oczekiwań nowoczesnego widza. To dynamiczna akcja, śmiech i łzy, oraz mimo czarno-białej konwencji – to wycieczka do niezwykle barwnego świata uczuć. Opowieść toczy się pod koniec lat 20. XX w., w czasie przełomu dźwiękowego w filmie. Niestety koniec kina niemego stanowił równoczesny koniec karier wielu gwiazd, będących u szczytu popularności.

     Główny bohater filmu ma na imię George Valentini jest gwiazdą kina niemego z początków XX w. Pracuje w słynnym, amerykańskim mieście filmowym Hollywood. W międzyczasie w technikę kinową wkracza nowa era filmów dźwiękowych. Aktor George Valentin przeżywa więc załamanie nerwowe, co dla gwiazd ówczesnych filmów niemych, było prawdziwą tragedią. Często było tak, iż nie miały one pięknego i komercyjnego głosu. Wszystko to skutkowało tym, że po nakręconych pierwszych filmach dźwiękowych okazywało się, że dla gwiazd kina niemego niejednokrotnie nie było miejsca w kinie dźwiękowym. Podczas, gdy główny bohater przeżywa traumę związaną z przejściem od kina niemego do dźwiękowego, rosnącą sławę zdobywa jego znajoma, młoda aktorka Peppy Miller, która w tym samym czasie zostaje gwiazdą filmów mówionych (udźwiękowionych).

      Słynny już dzisiaj Uggie, najlepiej grający rolę filmowego psa o imieniu Jack, rasy Jack Russel Terrier i jednocześnie partnera Jeana Dujardina, w obsypanym Oscarami filmie „Artysta”, był tak dobry jako zwierzęcy aktor, że zdecydowano, iż zostawi odciski swych łap w betonie, na podjeździe słynnego Teatru Chińskiego Graumana w Hollywood, czyli na słynnej hollywoodzkiej „Alei Gwiazd”. Przy okazji tej gali nieoczekiwanie okazało się, że Uggie jest pierwszym psem w historii Hollywood, który dostąpił tego zaszczytu, czyli odciśnięcia swych łap między odciśniętymi dłońmi najsłynniejszych aktorów w historii światowego kina, w betonie słynnej hollywoodzkiej „Alei Gwiazd”. To serwis branżowy „Movieline” prowadził kampanię na rzecz przyznania mu Oscara za występ w filmie „Artysta”. Cała uroczystość wręczania nagrody filmowej Oscara psu Uggie’mu odbyła się w poniedziałek i z wielką pompą. Teriera Uggie’go na galę do Teatru Chińskiego przywieziono wozem strażackim. Na miejscu wręczono mu przepiękną i bardzo drogą złotą obrożę, oraz ciasto w kształcie hydrantu przeciwpożarowego. Uggie był zupełnie swobodny i nie zawiódł licznie zgromadzonych fanów oraz fotoreporterów. Tak samo jak w filmie, także i tu chętnie pozował do zdjęć oraz wykonał dla fanów swoje sztandarowe psie sztuczki. Po imprezie odciśnięcia łap w mokrym betonie Hollywood, terrier Uggie zamoczył swoje łapy w atramencie, przez co „podpisywał” płyty DVD i Blu-ray z nagranym filmem „Artysta”, w którym zagrał główną i jedyną rolę zwierzęcą!

 

     Ciekawostką jest fakt, że zgromadzony tłum oraz wszechogarniający podczas całej imprezy wręczania nagród upał sprawił, że pies Uggie był nieco zestresowany i roztrzęsiony. Po godzinie trwania całej gali, musiał niestety zostać wycofany wraz z towarzyszącymi mu osobami do Teatru Chińskiego.

     Na wymienionej tu słynnej „Alei Gwiazd” w Hollywood, obecnie znajduje się już ponad 2400 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu, w tym kina. Swoje gwiazdy mają tu także słynne trzy gwiazdorskie psy - Lassie, Rin Tin Tin oraz Strongheart. Swoje odciski łap ma tu także kilka innych fikcyjnych stworów, takich m.in. jak: Godzilla, Kermit i Muppety z „The Muppet Show”. Uggie, który przed rolą w filmie „Artysta” uzyskał sławę światową, zagrał także innych filmach jak choćby w: „Mr. Fix It” oraz „Woda dla słoni”, po filmie „Artysta”, po czym jako zwierzęcy aktor przeszedł na bardzo zasłużoną emeryturę. Cały czas jednak występuje na wszelkich imprezach charytatywnych.Podczas całej gali na „Alei Gwiazd” w Hollywood, treser Uggie'ego Omar Van Muller, powiedział wszystkim zebranym na tej imprezie o przesłaniu, które jak stwierdził, jego psi podopieczny chciałby przekazać zgromadzonym fanom: „Proszę, zaadoptujcie psa. Uggie jest adoptowany. Odniósł sukces. Jeśli możecie adoptować psa, to nawet jeśli nie będzie on odnosił sukcesów na wielkim ekranie, będzie wielką gwiazdą w waszym domu!”!

Słynny pies Uggie z filmu Artysta

Sławny pies Uggie

     W sumie ostatecznie okazało się, że Uggie z filmu „Artysta”, to najsłynniejszy pies w świecie filmu, który na dodatek, niedługo potem odszedł na swą w pełni zasłużoną emeryturę. Jego trener Omar von Müller wyznał, że 10-letni już Jack Russell Terrier Uggie, jest już bardzo zmęczony swoją pracą i w związku z tym kończy karierę filmową. Jednocześnie wszystkich fanów Uggie’go zapewniono, że nie jest to decyzja ostateczna, i pies nadal może występować, tym bardziej, że czerpie z tego ogromną przyjemność! Jego trener Omar von Müller wyznał jednak, że nikt nie chce, by pies tak dużo pracował (tak powiedział w wywiadzie dla „Life and Style”). Dlatego pies pojawił się już w reklamach, a fachowcy twierdzą, że może także zaistnieć w filmach krótkometrażowych. Jednak wedle oficjalnych zapewnień, nie ma już szans na jego dalsze występy w filmach fabularnych. Oznajmiono także , że Jack Russel Terrier Uggie po raz ostatni publicznie pojawi się na kolejnej gali rozdania Oscarów. Pomimo bardzo obiecującej i energicznej akcji promocyjnej zorganizowanej przez fanów psa, Akademia Filmowa nie doceniła jego talentu i nie nominowała go w proponowanej kategorii – najlepsza rola drugoplanowa. Mimo wszystko, grono wielbicieli teriera-aktora Uggiego powiększyło się jednak po jego roli w obsypanym nagrodami filmie „Artysta”. Zdaniem wielu recenzentów oraz fanów, pies ten swoim występem przyćmił nawet psy grające inne najsłynniejsze role jak m.in. Lassie.

    Nominacja psa Uggie’go do Oscarów była oczywiście niemożliwa, jednak jego ostatnie występy nie pozostały nie zauważone i bez echa. Dlatego też teriera nominowano m.in. do Golden Collar (nagroda „Złota Obroża”), prestiżowej nagrody przyznawanej za najlepsze psie role filmowe i telewizyjne. Ponadto, Uggie’go uhonorowano także nagrodą „Palm Dog”, nominowaną i wręczaną na słynnym i prestiżowym festiwalu w Cannes. Uggie jako pierwszy aktor-zwierzak dostał także oficjalne zaproszenie na galę rozdania Złotych Globów. Można go także oglądać w filmie „Woda dla słoni”, w którym zagrał u boku słynnej Reese Witherspoon. Za tą rolę także otrzymał nominację.

     Warto w tym momencie zaznaczyć, że być może Hollywood ma już nowego następcę swojego ulubieńca Uggie’go, ponieważ jak donoszą media – nową filmową karierę zaczyna jego młodszy brat o imieniu Dash, który jest dosyć pracowity. Miał już bowiem okazję zadebiutować m.in. na wielkim ekranie. Mało kto przy tym wie, że w omawianym tu filmie „Artysta” („The Artist”), Dash zgrał dublera swojego słynnego brata. Od tego momentu jest zatrudniany także w wielu innych filmowych, psich rolach.

     Film „Artysta” zbiera niemal wyłącznie pozytywne komentarze. Jest też zabawny, refleksyjny i bardzo pouczający. To świetny film na wspólne romantyczne oglądanie. Gorąco POLECAMY!!!

Tagi artykułu: