Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Flat coated retriever

Historia

Nieco bliższe początki pochodzenia rasy psów, którą to jest Flat coated retriever popularnie w skrócie nazywany FCR, przypisywane jest drugiej połowie XIX wieku. Wtedy to jeden z hodowców i sympatyków tej rasy, którym był S. Shirley miałby rozpocząć na terenie Wielkiej Brytanii poprzez odpowiednie krzyżowanie ras psów w typie Nowofundlanda, Spaniela i Setera oraz psów Collie poszukiwanie rasy psów łagodnych i doskonale sprawdzających się w aportowaniu zwierzyny. Na przełomie XIX i XX wieku flaty były jednymi z najpopularniejszych psów o charakterze retrievera. Rasa została wyhodowana w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. W tym okresie hodowcy brytyjscy coraz głośniej mówili o potrzebie tworzenia ras do określonych zadań, a nie tak jak do tej pory – psów do wszystkiego. Flat coated retriever miał być specjalistą od aportowania i przynosić swojemu przewodnikowi ustrzelone pióro.  Psy trzymały się blisko człowieka, były posłuszne, reagowały na polecenia myśliwego i zachowywały się niezwykle spokojnie na stanowisku. Po strzale poszukiwały postrzałka do skutku – wchodziły nawet do lodowatej wody.

Pierwszy oficjalny wzorzec dla psów rasy Flat coated retriever powstał w 1923 roku, było to niemalże ćwierć wieku po tym jak została ona zarejestrowana przez angielski Kennel Club (1898).

Reproduktor rasy Flat coated retriever

Pies Flat coated retriever (FCR)

Wygląd

Flat coated retriever to średniej wielkości pies, mocny ale nie ociężały, sprawny chociaż niezbyt lekki. Głowa długa i ładnie rzeźbiona, dobrze osadzona na szyi. Czaszka płaska i umiarkowanie szeroka. Grzbiet nosa ani opadający, ani poddarty. Stop nieznacznie zaznaczony. Nos dobrej wielkości z rozwartymi nozdrzami. Szczęki długie i mocne, zdolne do noszenia zająca czy bażanta, z idealnym, regularnym i dokładnym zgryzem nożycowym, w którym siekacze górne przykrywają siekacze dolne, stykają się ściśle i są osadzone prostopadle do szczęk. Zęby zdrowe i mocne. Oczy średniej wielkości, ciemnobrązowe bądź orzechowe, o bardzo inteligentnym wyrazie; w żadnym razie nie powinny być skośnie osadzone. Uszy  małe, dobrze osadzone, ściśle przylegające do głowy. Szyja proporcjonalnie długa, pozbawiona podgardla, symetrycznie osadzona i ukośnie wychodząca spomiędzy łopatek, przechodząca łagodnie w linię grzbietu, zapewnia swobodne wyszukiwanie tropu. Lędźwie krótkie i mocne. Słabo związane lędźwie wysoce niepożądane. Klatka piersiowa głęboka i stosunkowo szeroka, z dobrze zaznaczonym przedpiersiem. Przednie żebra dość płaskie. Ożebrowanie dobre, daleko zachodzące. Żebra najmocniej wysklepione w części środkowej, stopniowo spłaszczają się.

Ogon krótki, prosty i dobrze osadzony, noszony wesoło, lecz nigdy znacznie powyżej linii grzbietu. Kończyny przednie proste, o mocnym kośćcu. Łokcie poruszają się czysto i równo wzdłuż klatki piersiowej. Kończyny tylne muskularne, widziane z każdej strony powinny być pionowe. Stawy kolanowe umiarkowanie kątowane. Stawy skokowe umiarkowanie kątowane, nisko osadzone. Łapy okrągłe i silne, palce zwarte i dobrze wysklepione. Poduszki mocne i grube.  Włos gęsty, o strukturze od delikatnej do średniej, dobrej jakości, możliwie jak najbardziej prosty. Łapy i ogon odpowiednio owłosione. Pełna szata w wieku dorosłym stanowi dopełnienie elegancji psa. Dopuszcza się wyłącznie czarne lub czekoladowe umaszczenie. Psy powinny osiągać od 59 do 61,5 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą średnio od 56,5 do 59 cm. Waga dorosłych samców oscyluje w granicach 27-36 kg. Samice są lżejsze i ważą od 25 do 32 kg.


  • Flat coated retriever

  • Flat coated retriever

  • Flat coated retriever

Temperament

Flat coated retriever to inteligentny, bystry, uważny i aktywny pies myśliwski – aporter  z powołania. Doskonale spisuje się na prawie każdym terenie; jest wytrzymały i niewrażliwy na trudne warunki atmosferyczne. Szybkość przyswajania komend czynią zeń wspaniałego psa użytkowego oraz idealnego towarzysza człowieka.
FCR to także łagodne i wesołe psy rodzinne, które bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów. W stosunku do dzieci wykazują dużą cierpliwość i mają bardzo przyjacielskie nastawienie. Typową cechą dla rasy jest chęć przypodobania się właścicielowi – psy zrobią wszystko, aby otrzymać pochwałę i być w centrum zainteresowania. Największym prezentem, jaki możemy im zaoferować, jest wspólny wypad za miasto – najlepiej w okolicach naturalnego wodnego zbiornika. Psy FCR kochają pływać i nie ominą nawet najmniejszej kałuży. Mają także ogromną potrzebę ruchu, na pewno nie zadowolą się krótkim, kilkunastominutowym spacerkiem dookoła bloku.

Pies rasy Flat coated retriever

Pies rasy Flat coated retriever

Flat jest czujny, ale na szczęście niezbyt szczekliwy. Ma dość łagodny temperament, niemniej wymaga konsekwentnego szkolenia. Bardzo szybko się rozprasza, dlatego opiekun musi serwować mu krótkie i intensywne ćwiczenia, które nie zdążą znudzić pupila. Konsekwencja musi jednak iść w parze z łagodnością. Krzyki, agresja i gwałtowne reakcje, nie sprzyjają nauce i dekoncentrują zwierzę.

Zdrowie i Pielęgnacja

Rasa jest generalnie zdrowa. Do najczęstszych przypadłości zdrowotnych zaliczamy: dysplazję stawów łokciowych, biodrowych, zwichnięcie rzepki, choroby oczu oraz nowotwory. Psy potrzebują wysokoenergetycznej karmy i zoptymalizowanej diety dostosowanej do ich trybu życia.
Pielęgnacja sierści nie jest szczególnie skomplikowana i opiera się na cotygodniowym wyczesywaniu włosa. Dwa razy w ciągu roku pies linienie.

Aportujący szczeniak Flat coated retrievera

Szczeniak Flat coated retriever aportujący gęsie skrzydło

Wysokość: Psy powinny osiągać od 59 do 61,5 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą średnio od 56,5 do 59 cm.

Waga: Waga dorosłych samców oscyluje w granicach 27-36 kg. Samice są lżejsze i ważą od 25 do 32 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalne wyłącznie czarne lub czekoladowe umaszczenie.

Zdrowie: Do najczęstszych przypadłości zdrowotnych zaliczamy: dysplazję stawów łokciowych, biodrowych, zwichnięcie rzepki, choroby oczu oraz nowotwory.

Pielęgnacja: Pielęgnacja nie jest skomplikowana i opiera się na cotygodniowym przeczesywaniu sierści. Dwa razy w roku, w okresach linienia, wymagane intensywniejsze szczotkowanie.

Rodzina: FCR to bystry, energiczny i bardzo przywiązany do człowieka czworonóg. Szybko się uczy, chociaż dojrzewa później niż jego kuzyni. Lubi dzieci i chętnie się z nimi bawi. Potrzebuje dużej dawki ruchu w ciągu dnia. Źle znosi krzyki i agresje – szkolenie wyłącznie z wykorzystaniem metod pozytywnych.

Inne nazwy: flat, gładkowłosy pies aportujący, FCR.

Klasyfikacja - grupa VIII, sekcja 1, numer wzorca 121. Podlega próbom pracy.

Cena szczeniąt to koszt od 4200 do 5500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka). Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: