Udostępnij ten artykuł.

Flyball sport dla aktywnych psów i właścicieli

Flyball to kolejny psi sport, który polega na przebiegnięciu przez psa przez przeszkody w tym płotki do urządzenia, które po naciśnięciu łapą wyrzuca piłkę, a następnie musi wrócić do właściciela jak najszybciej jak tylko potrafi.

Sport ten uprawiany jest w drużynach, które składają się czterech psów. Natomiast na torze ustawione są cztery płotki w trzech metrowych odległościach od siebie, z tym, że pierwszy płotek ustawiony jest w odległości 1, 8 m od linii startowej, a czwarty ostatni płotek w odległości 4, 5 metra od maszyny, która wyrzuca piłkę. Łącznie psy mają do pokonania 15,5 metra toru.

Właściciele psów biorących udział w tych zawodach podczas trwania biegu pozostają poza linią startu – mety. Wysokość przeszkód uzależniona jest od wysokości w kłębie najniższego psa w drużynie.

Ten psi sport powstał według pomysłu Herberta Wagnera Kalifornijczyka, który w latach siedemdziesiątych wynalazł wyrzutnię tenisowych piłek. Psy uwielbiają bardzo tą zabawę, aż do tego stopnia, że zatrzymanie ich przed samym startem jest bardzo trudne i wymaga nie lada sztuki. Gdy są już wypuszczone to biegną oraz przeskakują tor przeszkód z taką prędkością jakby były wystrzelone z armaty. Pies oprócz pokonania przeszkód musi także nadusić przednimi łapami lub całym swoim ciałem, jeśli biorą w tym udział mniejsze psy, przycisku w urządzeniu, które po naciśnięciu wyrzuca piłkę, a następnie po jej złapaniu tą samą drogą, oczywiście znowu pokonując tor przeszkód musi wrócić do swojego właściciela i po przekroczeniu linii mety następnie startuje pies. Te zawody wygrywa ta drużyna, w której psy najszybciej oraz bez żadnych błędów pokonają wszelkie przeszkody i oczywiście przekroczą linie mety.

Startujące dwie drużyny w zawodach flyball

Startujące dwie drużyny w zawodach flyball

Na razie najszybszą drużyną na całym świecie jest drużyna pochodząca z Kanady z miasta Ontario, a jej wyniki czasowy był 16, 70 sekund. To bardzo fajny sport również pod tym względem, że człowiek nie musi w ogóle przemęczać, gdyż ani nie biega nie skacze, a jedyne, co musi robić to kontrolować, aby bieg sztafetowy jego psiej drużyny przebiegał prawidłowo.

Flyball to wspaniała zabawa dla psów, ale nie tylko właściciele czworonogów, a także oglądający doskonale się bawią oglądając zmagania psich drużyn. W Polsce takie psie sztafety odbywają się już od około dziesięciu lat, a po raz pierwsze takie Otwarte Mistrzostwa Polski odbyły się w 1998 roku w Katowicach. Od tamtego czasu raz w roku, w marcu, gdy ma miejsce Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych to katowicki oddział Związku Kynologicznego razem z Tomaszem Pecoldem organizuje takie zawody. Każdy może brać udział w takich zawodach, wystarczy tylko stworzyć drużynę lub, gdy nie mamy zbyt wielkiego doświadczenia to możemy zgłosić się do klubu zajmującego się psimi sportami, w którym odbywają się zajęcia w interesującej nas dyscyplinie. Szkolenie flyball trwa dosyć długo, bo aż około półtora roku, ale potem, gdy widzimy już wyniki tej dosyć ciężkiej pracy to stwierdzimy, że było naprawdę warto, gdyż ten psi sport, jakim jest flyball może dać bardzo dużo satysfakcji.

Zawody flyball startujący owczarek belgijski malinois

Malinois startujący w zawodach flyball

Flyball to jedyny psi sport, który uprawiany jest drużynowo i na pewno dostarcza wiele pozytywnych emocji dla startujących psich zespołów, które tutaj mogą się do woli wyszaleć, a oprócz tego zdobyć uznanie, a także dla publiczności, która z wielkim przejęciem i zaangażowaniem kibicuje psim teamom.

Tagi artykułu: