Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Foksterier krótkowłosy

FOKSTERIER KRÓTKOWŁOSY (Fox Terrier Smooth)

Historia

Foksteriery krótkowłose zostały wyhodowane dla zaspokojenia potrzeb myśliwych, którzy nie byli w pełni zadowoleni z pracy jamnika. Dachshundy, mimo że dobrze radziły sobie w norze, nie były w stanie pracować efektywnie poza nią.  Pierwsze próby hodowlane podjęto w połowie XIX wieku; w 1876 roku ustalono natomiast wzorzec rasy. 
Foksterier krótkowłosy to jeden z najżywszych terierów, o wyjątkowo ognistym temperamencie niewydelikaconym przez hodowlę do celów wystawowych. Psy nigdy nie są zmęczone – zawsze czujne i gotowe rozprawić się ze szczurem, lisem czy królikiem.

Wygląd

Foksterier krótkowłosy to bystry i ruchliwy pies o mocnym kośccu. Biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary, jest bardzo silny. Nigdy nie może być ociężały czy z gruba ciosany. W postawie przypomina konia myśliwskiego (huntera), który przy swoim krótkim grzbiecie stoi pewnie na nogach, mając pod sobą dużo podłoża. Czaszka płaska, o średniej szerokości, stopniowo zwężająca się ku oczom. Stop niewielki, tylko trochę widoczny. Nos czarny. Szczęka i żuchwa mocne, silnie umięśnione, niewielkie zagłębienia pod oczami. Ta część kufy jest odpowiednio rzeźbiona a nie klinowata. Mocna szczęka i żuchwa w regularnym, dokładnym zgryzie nożycowym, co oznacza, że górne siekacze przykrywają dolne przy ścisłym kontakcie i są ustawione pionowo.

Pies rasy Foksterier krótkowłosy

Pies rasy Foksterier krótkowłosy

Policzki nigdy nie mogą być pełne. Oczy ciemne, raczej małe, o kształcie tak zaokrąglonym, jak to tylko możliwe. Uszy małe, w kształcie litery „V”, opadające ku przodowi, noszone przy policzkach; nie mogą płasko przylegać do boków głowy. Linia załamania znajduje się powyżej szczytu czaszki. Małżowiny średniej grubości. Szyja zgrabna, muskularna, dobrej długości, sucha, bez podgardla. Stopniowo poszerzająca się ku barkom. Grzbiet krótki, mocny i prosty, bez jakichkolwiek oznak słabości. Lędźwie mocne, lekko wysklepione. Klatka piersiowa głęboka, ale nie szeroka. Żebra umiarkowanie wysklepione, rzekome – długie. Ogon niegdyś zwyczajowo cięty; średniej długości, tak aby pasował do sylwetki psa. Łopatki długie i skośne, dobrze pochylone ku tyłowi. Zwieńczenie łopatek o delikatnym obrysie.

Kłąb wyraźnie uwydatniony. Przedramię oglądane z każdej strony musi być proste. Kościec na całej długości kończyn mocny. Łapy małe, okrągłe i zwarte. Opuszki twarde i jędrne. Palce umiarkowanie wysklepione, nie powinny być zwrócone do wewnątrz ani na zewnątrz. Kończyny tylne mocne, dobrze umięśnione, nie mogą być podstawione ani przekątowane. Udo długie i mocne. Kolana dobrze kątowane. Stawy skokowe niskie. Łapy małe, okrągłe i zwarte. Opuszki twarde i jędrne. Palce umiarkowanie wysklepione , nie powinny być zwrócone do wewnątrz ani na zewnątrz. Sierść prosta, przylegająca, twarda, gładka, gęsta i obfita, wewnętrzna strona ud i podbrzusze są również porośnięte. Maścią dominującą jest biel, która może łączyć się z rudym, czernią lub czarnymi podpalanymi łatami. Niektóre osobniki są czysto białe. Łaty pręgowane, czerwone lub wątrobiane są wysoce niepożądane. Dorosłe psy ważą średnio od 7,5 do 8 kg. Suki są lżejsze i ważą od 7 do 7,5 kg. Psy mierzą średnio od 37 do 45 cm.


  • Foksterier krótkowłosy

  • Foksterier krótkowłosy

  • Foksterier krótkowłosy

Temperament

Foksteriery to żywe, wesołe i bardzo temperamentne czworonogi, które chętnie wykonują komendy wydawane przez opiekuna. Są dość łatwe w szkoleniu i prowadzeniu. Warto jednak pamiętać, że psy szybko się nudzą, dlatego właściciel powinien zapewnić im ciekawe i zróżnicowane szkolenie. 
To namiętni myśliwi – zawsze aktywni, pełni radości życia i uwielbienia dla świata. Przyjacielsko nastawieni do ludzi, chociaż często nietolerancyjni w stosunku do innych czworonogów. Szybko przystosowują się do nowych warunków życiowych.

Rasa psa Foksterier krótkowłosy

Rasa psa Foksterier krótkowłosy

Potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem – uwielbiają zwijać się w kłębek i leżeć na stopach swojego pana.  W czasie spacerów często rzucają się w pogoń za poruszającymi się obiektami. Kochają las i wodę, dlatego będą najszczęśliwsze, mogąc raz na jakiś czas wyjechać za miasto. Nie znoszą samotności i braku zajęcia. Sprawdzają się w sportach typu agility czy obedience. 

Zdrowie i Pielęgnacja

Rasa jest długowieczna. Średnia długość życia psów wynosi od 12 do 15 lat, niemniej często można spotkać osobniki, które żyją nawet 19 lat. Do najczęstszych przypadłości zdrowotnych zaliczamy: głuchotę, zwichnięcie rzepki kolanowe, zwichnięcie soczewki i zaćmę.

Pies Foksterier krótkowłosy z piłką

Foksterier krótkowłosy z piłką

Foksterier krótkowłosy wady i zalety

Wady

jest uparty, może być agresywny wobec innych psów, wymaga sporo ruchu, ma silny instynkt łowiecki

Zalety

wesoły towarzysz rodziny, lubi uczestniczyć w różnych aktywnościach, mało wymagający w pielęgnacji, jest tani w utrzymaniu, jest psem zdrowym

 

Wysokość: Psy mierzą średnio od 37 do 45 cm.

Waga: Dorosłe psy ważą średnio od 7,5 do 8 kg. Suki są lżejsze i ważą od 7 do 7,5 kg.

Umaszczenie: Maścią dominującą jest biel, która może łączyć się z rudym, czernią lub czarnymi podpalanymi łatami. Niektóre osobniki są czysto białe. Łaty pręgowane, czerwone lub wątrobiane są wysoce niepożądane.

Zdrowie: Do najczęstszych przypadłości zdrowotnych zaliczamy: głuchotę, zwichnięcie rzepki kolanowe, zwichnięcie soczewki i zaćmę.

Pielęgnacja: Pielęgnacja Foksteriera krótkowłosego nie sprawia większych problemów. W zupełności wystarczy cotygodniowe wyczesywanie włosa. Intensywniejsza pielęgnacja wskazana w okresach linienia.

Rodzina: Foksteriery krótkowłose to żywe, energiczne i kochające czworonogi, które uwielbiają spędzać czas z właścicielem. Nie znoszą samotności – uwielbiają ruch i zabawę na świeżym powietrzu. Dobrze nastawione do najmłodszych. Niekiedy agresywne w stosunku do innych czworonogów.

Inne nazwy: Foksterier gładkowłosy, fox, Smooth Fox Terrier.

Cena szczeniąt waha się od 17500 do 4000 złotych Źródło (allegro, alegratka, olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 1, nr wzorca 12.

Tagi artykułu: