Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Foxhound amerykański wzorzec cena opis rasy

FOXHOUND AMERYKAŃSKI (American Foxhound)

Historia

Foxhoundy amerykańskie to bliscy krewni Foxhoundów angielskich; są jednak od nich znacznie wyższe i mają mocniejsze kości. Początkowo psy były wykorzystywane w charakterze gończych i zabierano je przede wszystkim na polowania na lisy, gdzie tropiły zwierzynę przez zapach.
Foxhound amerykański został uznany przez American Kennel Club w 1886 roku. Obecnie istnieje wiele różnych odmian w obrębie rasy, w tym Walker, Goodman, Trigg, i Penn-Marydel. Chociaż każda z nich wygląda zupełnie inaczej, wszystkie zostały uznane za członków tej samej rasy. Większość psów jest wykorzystywana do polowań i tropienia zwierzyny.
Ciekawostka!
W źródłach historycznych często pojawiają się wzmianki o tym, że Foxhoundy były karmione chlebem kukurydzianym, przez co szybko przybierały na wadze. Chlebek kukurydziany był bowiem bardzo tuczący i już po chwili od zjedzenia go zwierzęta były głodne. Dzisiaj na szczęście nie stosuje się takiej diety i nie przekarmia zwierząt.

foxhound amerykański na spacerze

Foxhound amerykański

Wygląd

Głowa powinna być dość  długa, o lekko wysklepionej potylicy. Czaszka szeroka i wypełniona. Stop umiarkowanie zaznaczony. Kufa dość długa, prosta i kwadratowa. Oczy duże, szeroko rozstawione, o łagodnym i proszącym wyrazie, brązowe lub piwne. Uszy osadzone umiarkowanie nisko, długie, sięgające prawie czubka nosa; cienkie, dość  szerokie, nie unoszące się do góry, ułożone blisko głowy z przednią krawędzią lekko zawiniętą do policzków; zaokrąglone na końcach. Szyja swobodna, lekka, o mocnej budowie, średniej długości; sucha, pozbawiona podgardla. Dopuszczalna niewielka zmarszczka poniżej kącika  warg. Grzbiet umiarkowanie długi, umięśniony i mocny. Lędźwie szerokie i lekko wysklepione. Klatka piersiowa głęboka, dla zapewnienia wystarczającej ilości miejsca płucom; węższa w proporcji do głębokości niż u angielskiego gończego. Żebra dobrze wysklepione; ostatnie żebra wydłużone ku tyłowi. Słabizny o szerokości 7,6 cm nadają grzbietowi sprężystość.

Ogon osadzony umiarkowanie wysoko, noszony wesoło, ale nie zakręcony nad grzbietem, lekko zagięty, z bardzo  nieznaczną „szczotką” na spodzie. Kończyny przednie proste, o mocnym kośćcu. Łopatki skośne, suche, umięśnione, ale  nie  ciężkie lub  przeładowane, przenoszące swobodę ruchu z aktywnością i siłą. Śródręcze krótkie i proste. Łapy przednie kocie,  palce  dobrze wysklepione, pazury mocne, opuszki pełne i twarde. Uda i biodra mocne i umięśnione, dające dużą siłę napędową. Staw kolanowy mocny, nisko umieszczony. Stawy skokowe mocne, symetrycznie i umiarkowanie kątowane. Łapy tylne zwarte i mocne. Sierść przylegająca, twarda, średniej długości. Wszystkie typy umaszczenia dopuszczalne. Dorosłe psy powinny osiągać od 56 do 63,5 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 53 do 61 cm. Psy ważą średnio 29-34 kg. Suki są lżejsze i ważą od 20 do 29 kg.

Foxhound amerykański rasa psów myśliwskich

Foxhound amerykański na wystawie psów rasowych

Temperament

Foxhound amerykański jest dość temperamentną rasą psów. Zwierzęta źle dogadują się z innymi czworonogami i nierzadko wszczynają „bójki” z napotkanymi psami. Niemniej ich agresywne zachowanie nie przekłada się na kontakty z domownikami. Są niezwykle ugodowymi i cierpliwymi psami. Bardzo dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Ich zachowanie jest pozbawione agresji.
Psy uwielbiają wspólne zabawy i aktywność na świeżym powietrzu. Wymagają częstych i długich spacerów. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcić im wystarczającej ilości czasu, powinniśmy rozważyć kupno psa innej rasy. Właściciele muszą poświęcać im dużo uwagi i sprawić, że spacerowe szaleństwa będą trwały dopóty, dopóki pies nie okaże oznak zmęczenia. Stanowi to wielkie wyzwanie dla właścicieli przyzwyczajonych do życia w mieście. Foxhoundy amerykańskie są bardzo wytrzymałe i mogą pokonywać naprawdę duże odległości; są doskonałymi partnerami dla osób, które cenią sobie aktywny tryb życia i lubią ruch na świeżym powietrzu. Jeżeli jesteśmy aktywnymi sportowcami, możemy zabierać je na przebieżki albo przejażdżki rowerem. Foxy będą nam towarzyszyć i dotrzymywać kroku. Od czasu do czasu wskazane jest także zabieranie psa na długie spacery po lesie. Las jest naturalnym środowiskiem dla psów; w czasie spaceru włącza się w nich instynkt tropiciela i całkowicie zmieniają swoje zachowanie. Wrażliwe uszy i sokoli wzrok dadzą o sobie znać.

Pies rasy Foxhound amerykański na znaczku pocztowym

Foxhound amerykański na znaczku pocztowym

Psy są bardzo niezależne; proces wychowawczy trwa bardzo długo i wymaga konsekwencji ze strony właściciela. Szkolenie z zakresu posłuszeństwa ma zasadnicze znaczenie dla tej rasy ze względu na jej niezależność i naturalny instynkt łowiecki. Pies, który upatrzy sobie cel, zmierza doń niezależnie od poleceń wydawanych mu przez właściciela. Trudno wykorzenić naturalne odruchy i sprawić, aby pies słuchał się nas w sposób bezwarunkowy. Wymaga to wiele cierpliwości, konsekwencji i przede wszystkim determinacji ze strony właściciela.

Zdrowie i Pielęgnacja

Pielęgnacja Foxhoundów amerykańskich nie jest szczególnie skomplikowana, choć psy tracą dość duże ilości sierści. Konieczne cotygodniowe czesanie włosa i comiesięczne kąpiele. Regularne czesanie eliminuje problem infekcji i zakażeń skórnych.

Psy żyją średnio 10-12 lat. Rasa jest generalnie zdrowa.

Śpiący Foxhoud amerykański

Wysokość: Dorosłe psy powinny osiągać od 56 do 63,5 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierżą od 53 do 61 cm.

Waga: Psy ważą średnio 29-34 kg. Suki są lżejsze i ważą od 20 do 29 kg.

Umaszczenie: Wszystkie typy umaszczenia dopuszczalne, choć najczęściej jest trójkolorowe.

Pielęgnacja: Konieczne cotygodniowe czesanie; kąpiele co miesiąc.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Psy przejawiają skłonność do nadwagi.

Rodzina: Psy Foxhoundy amerykańskie są bardzo żywotne, energiczne i wesołe. Uwielbiają gry i zabawy na świeżym powietrzu. Mogą mieszkać rodzinach z małymi dziećmi. To doskonały wybór dla osób aktywnych.

Inne nazwy: American Foxhound.

Cena szczeniąt z rodowodem 2500 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa VI, sekcja 1, nr wzorca 303. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: