Udostępnij ten artykuł.

Francuskie psy do towarzystwa, owczarki i inne

Francuskie rasy psów są bardzo liczne (42 rasy) i uchodzą za jedne z najstarszych. Można wśród nich znaleźć zarówno pieski do towarzystwa, jak i rasy typowo myśliwskie, czy psy pasterskie. Dlatego jeśli szukasz psa i masz zamiar kupić szczenię, zobacz, jaki jest wybór, na co można się decydować. Konieczne poznaj francuskie rasy psów do towarzystwa, owczarki i inne. Sprawdź, jakie psy z Francji można kupić w Polsce? Przeczytaj informacje na temat psów do towarzystwa pochodzących z Francji.

FRANCUSKIE PSY DO TOWARZYSTWA

Buldogi francuskie to francuskie psy do towarzystwa, nazwa rasy w języku fr. Bouledogue français. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1995 r. – nr FCI 101, grupa IX psy ozdobne i do towarzystwa. Buldogi francuskie to psy bardzo miłe, łagodne, inteligentne, łatwe w hodowli i szkoleniu, uważne, chętne do zabawy i mało szczekliwe. Prawie nie linieją i nie mają przykrych zwyczajów. Można je trzymać w mieszkaniu, w mieście i w bloku, nie potrzebują dużo ruchu, potrzebują jednak bliskiego kontaktu z ludźmi. Należą do ras ze skróconą kufą, więc trzeba im zapewniać chłód, cień w upały i stały dostęp do wody.

francuskie psy do towarzystwa buldogi francuskie

francuski pies do towarzystwa buldog francuski

Lwi piesek nazwa rasy w języku fr. Petit chien lion. Aktualny wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 2004 r. – nr FCI 233, grupa IX psy ozdobne i do towarzystwa. Rasa zaliczana do grupy bizonów, choć ma od nich dłuższe nogi. Rasa stara, obecna już przed XIV w., uwieczniana na malowidłach, popularna szczególnie wśród bogatych dam, władców i biskupów. Potem rasa zapomniana, która przetrwała tylko dzięki staraniom nielicznych miłośników, obecnie też nieliczna. Psy malutkie, wesołe i żywe, czujne, lubią długie spacery. Mogą żyć nawet w małych mieszkaniach.

francuskie psy do towarzystwa lwi piesek

lwi piesek

Papillon to psy z Francji, inna nazwa oficjalna to również spaniel kontynentalny miniaturowy. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1990 r. – nr FCI 77, grupa IX psy ozdobne i do towarzystwa. Stara rasa znana już w średniowieczu, bardzo popularna wśród arystokracji. Ostateczny wzorzec rasy powstał w XIX w., dzięki krzyżówce z rasą Phalene. Psy małe, bardzo radosne, ruchliwe, idealne do towarzystwa. Mają szatę podobną jak u szpiców, puchatą i wiecznie liniejącą. Idealne do nawet małych mieszkań. Są czujne, ale nie nazbyt szczekliwe.

francuskie psy do towarzystwa spaniele miniaturowe papillon

papillon

Pudel nazwa rasy w języku fr. Caniche. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1991 r. – nr FCI 172, grupa IX psy ozdobne i do towarzystwa. Rasa bardzo popularna na całym świecie, wywodząca się ze starożytności, bardzo popularna wśród bogatych dam, często uwieczniana na malowidłach. Psy te pochodzą od dawnych myśliwskich psów dowodnych. Są bardzo inteligentne i pojętne, dlatego od dawien szkolono je na psy cyrkowe i psy do szukania trufli. Są oddane i wierne, radosne, ruchliwe i lubią zabawy. Idealne jako psy do towarzystwa. Mają sierść jak u owcy, nie linieją, jednak wymagają regularnego strzyżenia. Uwielbiają spacery i bez problemu mieszkają w mieście. Obojętnie traktują inne psy i obcych ludzi.

francuskie psy ozdobne i do towarzystwa pudle

francuskie psy ozdobne i do towarzystwa pudle

FRANCUSKIE OWCZARKI I INNE RASY PSÓW

Owczarek beauceron to owczarek z Francji, nazwa w języku fr. Berger de Beauce. Aktualny wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 2001 r. – nr FCI 44, grupa I owczarki i inne psy pasterskie i zaganiające, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła. Pierwotnie beaucerony używano jako psy pasterskie, obecnie też jako psy obronne i stróżujące. Są mocno zbudowane i bardzo silne, do tego agresywne (porównywalnie z Rottweilerem) i inteligentne, choć wymagają jednak dużo szkolenia i stanowczego układania. Ze względu na dosyć spore rozmiary i wymagania co do ilości ruchu, beaucerony nie nadają się do hodowli w mieście.

dawna rasa francuskich psów beauceron

owczarek francuski beauceron

Owczarek francuski Biard nazwa rasy w języku fr. Berger de Brie. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1988 r. – nr FCI 113, grupa I owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła. Jedna z najstarszych francuskich ras (pierwsze wzmianki z początku XIX w.). Duże wszechstronne psy pasterskie, bardzo dobre też jako psy obronne. Mają bardzo gęstą szatę i są przez to bardzo wymagające w pielęgnacji. Psy inteligentne, zrównoważone, czujne, temperamentne. Są kochające i uwielbiają dzieci, wobec których są czułe i delikatne. Z narażeniem życia obronią rodzinę. Nie gubią włosa i nie mają psiego zapachu, nie nadają się jednak do kojca. Muszą mieć konieczny kontakt z człowiekiem.

francuski owczarek briard

Owczarek pikardyjski to francuska rasa psów, nazwa rasy w języku fr. Berger de Picardie. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1964 r. – nr FCI 176, grupa I owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła. Psy bardzo energiczne, łatwe do szkolenia i dobre do udziału w zawodach psów pasterskich oraz jako psy obronne i stróżujące. Są czujne i bardzo odważne nawet do dużo większych psów. Uwielbiają wieś i chętnie mieszkają na dworze, nie nadają się do miasta. Serdeczne i oddane domownikom, doskonali towarzysze i obrońcy dzieci, łatwo się uczą. Nie są też wymagające w pielęgnacji.

francuski owczarek pikardyjski

Owczarek pirenejski nazwa rasy w języku fr. Berger des Pyrénées a poil long. Aktualny wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 2001 r. – nr FCI 141, grupa I owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła. Psy te służyły jako obrońcy stad przed dzikimi zwierzętami. Są spokojne, ciche i czujne, atakują szybko i bez ostrzeżenia, nie szczekają bez przyczyny, są nieufne do obcych, za to wierne i oddane jednej osobie, którą same wybierają. Potrzebują konsekwencji w wychowaniu, jednak bez surowości! W Polsce rasa rzadka.

francuski owczarek pirenejski długowlosy

owczarek pirenejski długowłosy

Górski pies pirenejski nazwa rasy w języku fr. Chien de Montagne des Pyrénées. Aktualny wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 2001 r. – nr FCI 137, grupa II pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy pasterskie. Jedna z najpotężniejszych ras o mocnej budowie, jednak bardzo łagodnej natury. Psy stworzone do ochrony stad owiec w Pirenejach, doskonałe też jako psy stróżujące. Są miłe, posłuszne, inteligentne i wierne. Sierść długa, gładka i gęsta, koloru białego lub białego z szarymi łatami.

francuska rasa psów górski pies pirenejski

pirenejski pies górski

Dogue de Bordeaux wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1995 r. – nr FCI 116, grupa II pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy pasterskie. Bardzo stara rasa, wywodząca się od starożytnych psów bojowych (m.in. do walk psów). Jednak mimo tej przeszłości, psy te nie są agresywne, za to są wspaniale rodzinne, miłe, towarzyskie, zrównoważone i przywiązane. Mimo wielkich gabarytów nadają się też do trzymania w domu, choć potrzebują sporo miejsca. Nie lubią zbytnio biegać i wystarczą im krótkie spacery. Lubią dzieci, są posłuszne i łatwe do ułożenia, jednak wymagają konsekwencji w wychowaniu. Niestety są też trudne w hodowli z powodu kłopotów zdrowotnych i dość krótko żyją.

francuskie psy do towarzystwa owczarki i inne

francuskie psy Dogue de Bordeaux

Barbet aktualny wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 2006 r. – nr FCI 105, grupa VIII psy aportujące, płoszące i dowodne. Rasa Barbet jest uważana za przodka wszystkich francuskich ras psów wodnych, czyli psów do aportowania zestrzelonych wodnych ptaków gatunków łownych. Barbet ponadto także świetnie tropi po śladach. To także psy ruchliwe i łatwe do prowadzenia. Są bardzo towarzyskie, rodzinne i można je trzymać w domu.

francuski pies barbet

Tagi artykułu: