Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Francuskie psy gończe

Francuskie psy są jednymi z najstarszych, choć nie zawsze popularnych ras psów. Większość z nich stanowią rasy myśliwskie, w tym psy gończe. Szukając psa, szczególnie myśliwskiej rasy psów gończych, dobrze jest sprawdzić jaki mamy wybór. Konieczne poznaj francuskie psy gończe. Sprawdź, listę ras psów gończych pochodzących z Francji.

Francuskie psy gończe krótki opis i lista ras

Ariegois - Ariegois pochodzi z południowej Francji, a ściślej z okolic Ariege. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1996 r. – nr FCI 20, grupa VI psy gończe. Te psy z Francji są rasą myśliwską i wyhodowano z krzyżówki także francuskich ras briquet z gascon saintonegois. Rasda Ariegois jest bardzo dobra szczególnie w polowaniach w klimacie suchym i gorącym. Poza Francją rasa ta jest praktycznie niespotykana. Psy te wymagają długich spacerów i lubią mieszkać za miastem.

francuskie psy gończe Ariegois

Basset artezyjsko normandzki - nazwa w języku fr. Basset artésien normand. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1992 r. – nr FCI 34, grupa VI psy gończe. Jest to rasa bassetów określanych jako artezyjsko normandzkie i stanowi przy tym odmianę rasy Basset grifon vendeen. Choć wygląd może na to nie wskazywać, to jednak rasa ta była używana do polowań na wilki, a obecnie także na dziki. Psy te potrzebują dużo ruchu, są, bowiem zawsze pełne wigoru. Nie nadają się raczej do miasta.

francuskie psy gończe basset artezyjsko normandzki

Basset bretoński - Psy z Francji, nazwa w języku fr. Basset fauve de Bretagne. Aktualny wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 2003 r. – nr FCI 36, grupa VI psy gończe. Rasa basset bretoński jest odmianą rasy Basset grifon vendeen. Psy te również używano niegdyś do polowań na wilki, a obecnie głównie na dziki. Rasa pełna wigoru i potrzebująca przez to sporej dawki ruchu. Najlepiej czują się mieszkając poza miastem.

francuskie psy gończe basset bretoński

Basset d`Artois - Wzorzec FCI tej rasy ma nr FCI 34, grupa VI psy gończe. Rasa Basset d`Artois jest poprzednikiem rasy basset hond, zawsze był jednak cięższy od dzisiejszego basseta. Rasa Basset d`Artois w swym historycznym wydaniu już teoretycznie nie istnieje, inne źródła podają z kolei, że rasa ta jest na skraju zagłady.

Basset gaskoński - nazwa w języku fr. Basset bleu de Gascogne. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1996 r. – nr FCI 35, grupa VI psy gończe. Wykorzystywany był jako pies myśliwski do polowania na zające, króliki i inne małe zwierzęta.  Psy te są ruchliwe i wymagają dużo przestrzeni. Lubią mieszkać za miastem.

francuskie psy gończe baset gaskoński

Beagle harrier - Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1988 r. – nr FCI 290, grupa VI psy gończe. Beagle harrier stanowi krzyżówkę rasy beagl z harrierem i rasą poitevine. Psy te są rasą myśliwską idealną do polowań na sarny. Są bardzo silne, wytrzymałe, zwinne i szybkie. Swym melodyjnym głosem oznajmiają i płoszą zwierzynę łowną. Poza Francją są jednak praktycznie nieznane.

francuskie psy gończe beagle harrier

Billy - Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1973 r. – nr FCI 25, grupa VI psy gończe. Rasa Billy to duże francuskie, myśliwskie psy gończe, spokrewnione z rasą poitevine. Psy do polowań na dziki. Poza Francją rasa spotykana bardzo rzadko. Billy prawi wcale nie gubi krótkiej sierści. Jej kolor to biel, kawa z mlekiem, biało-cytrynowy lub biało-pomarańczowy. Psy te są szybkie, odważne, wytrzymałe, słabo tolerują inne psy, potrzebują bardzo dużo ruchu, nie nadają się do mieszkania w mieście.

billy francuski pies gończy

Chien d`Artois - Aktualny wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1996 r. – nr FCI 28, grupa VI psy gończe. Psy bardzo podobne wyglądem do rasy beagle. Są to średniej wielkości psy gończe. W Polsce rasa ta jest bardzo unikalna. Chien d`Artois to psy łagodne o miłym usposobieniu, do tego z silnym instynktem łowieckim, lubiące zabawę i łatwe w szkoleniu.

Duży gończy anglo-francuski - Psy z Francji, nazwa rasy w języku fr. Grand anglo-français tricolore. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1983 r. – nr FCI 322, grupa VI psy gończe. Duzy pies myśliwski bardzo ceniony w polowaniach na dziki, sarny, jelenie. Także świetny stróż, potrzebuje jednak dużo ruchu i nie nadaje się do życia w miejskim mieszkaniu, jako pies do towarzystwa.

Duży gończy gaskoński - nazwa rasy w języku fr. Grand bleu de Gascogne. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1996 r. – nr FCI 22, grupa VI psy gończe. Rasa psów gończych o krótkiej sierści i łagodnym charakterze. Dobre też jako psy stróżujące. Uwielbiają bardzo dużo ruchu i gonitwy.

duży gończy gaskoński

Francuskie psy gończe c.d.

Gończy francuski - nazwa rasy w języku fr. Français blanc et noir. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1959 r. – nr FCI 220, grupa VI psy gończe. Psy myśliwskie idealne do polowań w sforach na grubego zwierza. Mają krótki i delikatny włos, są bardzo wytrzymałe, odporne, o świetnym węchu, mogą iść po tropie przez długi czas. Nie mają agresji, nie nadają się na stróża i obrońcę, za to łatwo się uczą i są towarzyskie. Potrzebują bardzo dużo ruch, źle znoszą życie w mieście, za to idealne do psiarni. W Polsce rasa unikalna.

Grand basset griffon vendeen - nazwa rasy w języku fr. Grand Basset griffon vendéen. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1999 r. – nr FCI 33, grupa VI psy gończe. Rasa pochodzi od starożytnych myśliwskich psów galijskich. Są to aktywne psy gończe, używane do polowań na króliki i zające. Psy pełne wigoru, ruchliwe i towarzyskie. Wymagają bardzo dużo ruchu, nie nadają się do miasta.

Mały gończy anglo-francuski - nazwa rasy w języku fr. Anglo-français de petite vénerie. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1983 r. – nr FCI 325, grupa VI psy gończe. Rada wywodzi się z krzyżówki francuskich i angielskich psów gończych (pierwsze wzmianki w XVI w.). Użytkowo to psy myśliwskie do polowań w sforze i indywidualnych. Są spokojne, w miarę posłuszne, dobrze pracują w sforze. Umaszczenie bi- lub tri- kolor, wys. w kłębie 48-56 cm, masa ciała 24-25 kg. W Polsce rasa bardzo rzadka.

Mały gończy gaskoński - nazwa rasy w języku fr. Petit bleu de Gascogne. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1996 r. – nr FCI 31, grupa VI psy gończe. Stara rasa (pierwsze wzmianki w XVIII w.). Maść łupkowa lub marmurowo-niebieska z podpalaniem. Styl polowania odróżnia je od reszty gończych, mają bowiem melodyjny, głęboki, nieco smutny głos oszczekiwania i biegną z głową lekko uniesioną. Mają bardzo silny węch, trzymają trop nawet przy złej pogodzie i w trudnym terenie. Nie nadają się do miasta, bo potrzebują bardzo dużo ruchu. Powinny też być stale zajęte, by się nie nudzić. Wymagają konsekwentnego prowadzenia. Są spokojne, przyjazne, bez agresji, dobrze dogadują się z innymi psami.

Petit basset griffon vendeen - nazwa rasy w języku fr. Petit Basset griffon vendéen. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1999 r. – nr FCI 67, grupa VI psy gończe.  Wersję „petit” stworzono dzięki selektywnej hodowli odmiany „grand”. Psy żywe, bardzo ruchliwe i towarzyskie, wymagają jednak ogromnej ilości ruchu.

rasa psa z francji Petit basset griffon vendeen

Poitevin -Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1978 r. – nr FCI 24, grupa VI psy gończe. Został wyhodowany u schyłku XVII wieku w Haut-Poitou w południowo-zachodniej Francji, gdzie występowało bardzo dużo wilków. Psy dosyć duże (ok. 72 cm wys. w kłebie), zkrótką sierścią i klapniętych długich, wiotkich uszach. Potrzebują ogromnej ilości ruchu (ok. 2,5-3,5 godz. dziennie), uwielbiają ucieczki, bardzo szybko biegają. Mają dość trudny charakter i długo przyswajają nowe komendy. W Polsce rasa bardzo unikalna.

pies gończy z francji poitevin

Porcelaine - Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1964 r. – nr FCI 30, grupa VI psy gończe. Rasa bardzo unikalna w Polsce, za to popularna we Francji, Szwajcarii i we Włoszech. Psy te wyróżnia maść śnieżno-biała z plamami i przesianiem barwy pomarańczowej. W kłębie mają 53-58 cm i ważą 25-28 kg. Są łagodne i opanowane, ale jednak trudne w wychowaniu, potrzebują stanowczości.

Tagi artykułu: