Udostępnij ten artykuł.

Francuskie wyżły (Epagneul Pont Audemer, Gryfon wełnistowłosy)

Wybór wyżłów francuskich jest naprawdę duży. Konieczne poznaj francuskie wyżły. Sprawdź, jakie wyżły z Francji można kupić w Polsce? Przeczytaj informacje na temat rasy psów pochodzące z Francji, wyżły.

Francuskie wyżły lista

Wyżeł brittany - psy z Francji (prowincja Brittany), nazwa rasy w języku fr. Epagneul Breton. Aktualny wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 2003 r. – nr FCI 95, grupa VII wyżły. Rasa powstała z krzyżówki setera pomarańczowo-białego z jakąś rasą francuską. Ten niewielki wyżeł jest wszechstronny, jedna z ulubionych ras do polowań na ptaki łowne. Ma dobry węch, jest inteligentny, posłuszny i łatwy w układaniu, wytrzymały i odporny. Sprawdza się w każdym terenie, jednak potrzebuje dużo ruchu i domu za miastem.

Epagneul bretoński - wzorzec FCI tej rasy ma nr FCI 95, grupa VII wyżły.Najmniejszy i najpopularniejszy z małych wyżłów francuskich. Bardzo mądry, ruchliwy i aktywny, radosny o wesołym temperamencie, idealny pies do towarzystwa, oddany właścicielowi. Dobry do polowań i jako pies stróżujący, niestety rasa bardzo rzadka poza Francją.

francuskie wyżły epagneul bretońskie

Épagneul breton

Epagneul francuski - nazwa rasy w języku fr. Epagneul Francis. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1996 r. – nr FCI 175, grupa VII wyżły. Rasa myśliwska, największa wśród tej grupy ras, psy wystawiające. Psy miłe i przyjazne, łagodne, mądre i uporządkowane, posłuszne, bardzo wierne, dobre dla rodziny, towarzyskie i przystosowują się do życia w mieszkaniu w mieście.

Epagneul pikardyjski - rasy psów pochodząca z Francji, nazwa rasy w języku fr. Epagneul picard. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1964 r. – nr FCI 108, grupa VII wyżły. Duże psy z nieco dłuższą sierścią i charakterystycznym ogonem z kępą długich włosów na końcówce. Bardzo ruchliwe, wytrzymałe, inteligentne, odważne do każdego polowania. Są też wrażliwe, radosne i towarzyskie, mogą mieszkać w mieście, jednak muszą mieć dużo ruchu.

Epagneul z du Pond - nazwa rasy w języku fr. Epagneul de Pont-Audemer. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1964 r. – nr FCI 114, grupa VII wyżły. Cenione psy szczególnie do polowań na zwierzynę wodną. Mają charakterystyczne loczki na głowie i uszach (niczym peruka) oraz krótką, sztywną i szorstką sierść. Są bardzo żywiołowe, inteligentne, potrzebują dużo ruchu.

Gryfon wełnistowłosy - psy myśliwskie średniej wielkości, o sierści niczym kłąb wełny. Idealne do pracy w wodzie. Umaszczenie w kolorach brązu. Mają dosyć dużą głowę w stosunku do tułowia oraz charakterystyczne długie brwi i brodę. Są bardzo radosne i ruchliwe, towarzyskie, łagodne, wierne i inteligentne. Potrzebują jednak dużo ruchu i wielkich przestrzeni.

Gryfon z Korthalasa nazwa rasy w języku fr. Griffon d arret a poil dur Korthals. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1964 r. – nr FCI 107, grupa VII wyżły. Wyglądem przypominają wyżła niemieckiego szorstkowłosego, są wysokie (ok. 40-50 cm), mają bujną, gęstą i dłuższą, kosmatą sierść koloru szaro-biało-czarnego. Psy bardzo ruchliwe i żywiołowe, kochają duże przestrzenie i bieganie. Uwielbiają zabawę z małymi dziećmi. Nie nadają się do miasta, mają silny instynkt łowiecki. W Polsce bardzo rzadkie.

francuskie wyżły gryfony korthalsa

Gryfony Korthalsa

Wyżeł burboński - nazwa tej rasy w języku fr. Braque du Bourbonnais. Aktualny wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 2006 r. – nr FCI 179, grupa VII wyżły. Umaszczenie białe z brązowymi uszami i kufą, reszta ciała nakrapiana drobnymi plamami. Krótkowłose psy myśliwskie o mocnej budowie ciała. Rasa stara wywodząca się z ras gończych, powstała we francuskiej prowincji Burboun. W XIX i XX w. rasa zagrożona wyginięciem. Obecnie odtworzona, jednak niemal nieznana poza Francją.

Wyżeł dupuy nazwa rasy w języku fr. Braque dupny. Aktualny wzorzec FCI tej rasy ma nr FCI 178, grupa VII wyżły. Krótkowłosy pies myśliwski. Umaszczenie białe w większe lub mniejsze brązowe łaty. Psy żywe, energiczne, zwinne, dostojne i bardzo inteligentne. Uwielbiają dużo biegać. Nie nadają się do miasta. Rasa bardzo rzadka.

Wyżeł francuski gaskoński - nazwa tej rasy w języku fr. Braque français, type Gascogne. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1988 r. – nr FCI 133, grupa VII wyżły. Rasa bardzo rzadka, wywodzi się z południowo-zachodniej Francji i centralnego rejonu Pirenejów. Psy myśliwskie podobne wyglądem i umaszczeniem do wyżła niemieckiego krótkowłosego. Występuje w dwóch typach: duży i mały.

Wyżeł francuski pirenejski - nazwa tej rasy w języku fr. Braque français, type Pyrénées. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1988 r. – nr FCI 134, grupa VII wyżły. To psy myśliwskie, idealne na ptactwo łowne. Wyglądają niemal identycznie jak wyżły niemieckie krótkowłose. Są bardzo inteligentne, łatwe w szkoleniu, miłe i wierne, lubiące zabawę. Wymagają dużo spacerów i biegania. W mieście nie czują się dobrze.

wyżły francuskie to braque saint german

Braque Saint-Germain, źródło google. com.br

Wyżeł saint Germain - nazwa tej rasy w języku fr. Braque Saint-Germain. Aktualny wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 2003 r. – nr FCI 115, grupa VII wyżły. Wyglądem i umaszczeniem podobne do angielskich pointerów, od których się zresztą wywodzą. Psy żywe, energiczne, posłuszne i pełne zapału do pracy, inteligentne i szybko się uczą. Rasa rzadka poza Francją.

Wyżeł z Ariege - nazwa tej rasy w języku fr. Braque de l Ariege. Wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 1996 r. – nr FCI 177, grupa VII wyżły. Rasa wywodzi się ze starej linii wyżłów francuskich. Duże i mocne psy myśliwskie o umaszczeniu biało-pomarańczowym lub biało-brązowym, nakrapianym płowymi lub brązowymi plamkami. Są bardzo zwinne i dystyngowane w wyglądzie, sylwetka podobna do ang. pointerów. Jak wszystkie wyżły potrzebują bardzo dużo ruchu i przestrzeni. Nie nadają się do miasta.

francuskie wyżły to między innymi wyżły z owernii

wyżeł z Owernii

Wyżeł z Orwenii - rasy psów pochodzące z Francji, nazwa rasy w języku fr. Braque d Auvergne. Aktualny wzorzec FCI tej rasy opublikowano w 2004 r. – nr FCI 180, grupa VII wyżły. Wyglądem i umaszczeniem (białe w czarne łaty i nakrapianie) nieco podobny do niemieckiego wyżła krótkowłosego. Nazwa rasy wywodzi się od regionu, w którym powstała, czyli Owernii. Psy silne i krzepkie, jednak bardzo przy tym zwinne, dystyngowane, łatwe w szkoleniu, choć wymagają stanowczości. Nie bardzo nadają się do mieszkania w mieście.

Tagi artykułu: