Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Franklin D. Roosevelt i jego pies Fala

Pies Fala (7 kwietnia 1940 - 5 kwietnia 1952) to słynny Terier szkocki, ukochany pies prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta. Fala słynął ze swojego talentu do robienia sztuczek i trików. Był maskotką Białego Domu i zarazem wielkim przyjacielem Roosevelta.

W tym momencie nasuwa się pytanie: po co zatem piszemy o prezydenckim pupilu? Czy ludzie u władzy nie mogą posiadać zwierząt domowych? Co w tym nadzwyczajnego?

Fala (pies) ulubiony pies prezydenta USA

Fala wymyka się jednak wszelkim regułom. Ten niepozorny piesek przyciągnął swego czasu uwagę opinii publicznej jak Ameryka długa i szeroka. Stał się częścią wizerunku publicznego Roosevelta. Przeżył go o całe siedem lat, a po śmierci został pochowany obok swojego pana. Eleanor Roosevelt, żona Franklina, przyznała, że po śmierci męża pies nadal z nią mieszkał, ale nigdy w pełni jej nie zaakceptował (Fala accepted me after my husband's death, but I was just someone to put up with until the master should return).

Sławny pies Fala urodził się 7 kwietnia 1940 roku. Franklin D. Roosevelt dostał szczenię od swojej kuzynki, Margaret "Daisy" Suckley. Jako szczeniak Fala otrzymał szkolenie z zakresu posłuszeństwa, w czasie którego nauczył się podstawowych umiejętności: siadu, przewrotów i skakania na komendę. Szkolenie zostało przeprowadzone przez Suckley, która nadała psu imię Big Boy. Franklin D. Roosevelt przemianował go jednak na Murray Outlaw of Falahill na cześć słynnego szkockiego przodka. Imię zostało później skrócone do "Fali".

Sławne psy - pies Fala i Franklin D. Roosevelt

Pies Fala i Franklin D. Roosevelt

Pies Fala wprowadził się do Białego Domu 10 listopada 1940 roku. Mieszkał tam aż do śmierci Roosevelta. Piesek często podróżował z właścicielem do jego domu (Springwood) w Hyde Parku , do Nowego Jorku i Warm Springs oraz Georgii, gdzie znajdowało się ulubione uzdrowiska Roosevelta. Wielokrotnie zdarzało się, że Roosevelt zabierał pupila na ważne wydarzenia państwowe. Zwierzę podróżowało prezydenckim samolotem, szynobusem o wdzięcznej nazwie Ferdynand Magellan i koleją. Głowa państwa nie wzbraniała się również przed wprowadzaniem psa na światowe salony i tym sposobem Fala poznał prezydenta Meksyku, Manuela Avila Camacho, w czasie spotkania w Monterrey. Paradoksalne jest to, że pies stał się bardziej znany od realnego przedstawiciela władzy. W 1943 roku, Fala stał się głównym  bohaterem krótkiej serii politycznych karykatur autorstwa Alan Foster zatytułowanych "Mr. Fala z Białego Domu."

franklin delano roosevelt i pies fala

Cytat

W dniu 23 września 1944 r. Roosevelt wygłosił słynne " Fala speech" podczas kampanii prezydenckiej 1944 roku nawiązujące do kampanii oszczerstw, jaka była wobec niego prowadzona:

Przywódcy republikańscy nie ograniczają się do ataków na mnie, na moją żonę, moje dzieci. Teraz obrali za przedmiot swoich napaści Bogu ducha winnego pieska Falę. Inwektywy i oszczerstwa nie mogą dotknąć mnie, ani mojej rodziny, ale Fala czuje się dotknięty do żywego... Republikańscy łgarze wymyślili, że pewnego razu przez zapomnienie zostawiłem Falę na Aleutach, że wysłałem po niego torpedowiec i że kosztowało to podatników dwa albo

trzy albo osiem albo nawet dwadzieścia milionów dolarów - jego szkocka dusza była wściekła. Fala nigdy nie był na Aleutach, dowiedziawszy się więc o kłamliwych zarzutach republikańskich głośno zaprotestował i stracił na humorze... Wydaje mi się, że i ja mam prawo zaprotestować przeciwko zniesławianiu mojego pieska.

Pomnik FDR i Fali

Pomnik FDR i psa Fali w Waszyngtonie

Tagi artykułu: