Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Fryzyjski pies wodny (Wetterhoun)

FRYZYJSKI PIES WODNY (Wetterhoun)

Historia

Przodkowie Wetterhounda żyli we Fryzji (jedna z holenderskich prowincji) już ponad 400 lat temu. Przypuszcza się, że rasa powstała w wyniku skrzyżowania psów cygańskich z rdzennymi psami fryzyjskimi, a także wymarłymi już psami dowodnymi. Niestety, nie dysponujemy żadnymi materiałami źródłowymi potwierdzającymi tę hipotezę.

Psy dowodne były wykorzystywane w czasie polowań na zwierzęta wodne – w szczególności na wydry – oraz do pobierania ptactwa wodnego. Po II wojnie światowej liczebność populacji osiągnęła stan krytyczny i wszystko wskazywało na to, że rasa trafi na listę ras wymarłych. Na szczęście dzięki wprowadzeniu nowych metod hodowlanych, Wetterhoundy przetrwały i z roku na rok zyskiwały coraz większą popularność w świecie zachodnim. Obecnie cieszą się sporą popularnością w Niderlandach, niemniej w Polsce są właściwie nieznane.

Wygląd

Fryzyjski pies wodny to średniej wielkości pies o harmonijnej budowie ciała wykorzystywany niegdyś do polowań na wydry. Sylwetka mocna, ale nie sprawiająca wrażenia ciężkiej. Skóra dobrze przylega na całym ciele, nie tworząca fałd ani podgardla. Czaszka nieco zaokrąglona, szersza niż dłuższa. Stop lekko zaznaczony. Nos duży, ale nie przesadnie. W zależności od typu umaszczenia – czarny lub brązowy. Wargi dobrze przylegają, nie obwisają. Zęby mocne, ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy charakterystyczne – średniej wielkości, niezbyt wypukłe, skośne. Szyja krótka, okrągła w przekroju,  tworząca głęboki kąt rozwarty z grzbietem. Tułów bardzo mocny, grzbiet dość krótki i prosty. Zad lekko opadający. Klatka piersiowa widziana z przodu bardziej szeroka niż głęboka. Przednie łapy szeroko rozstawione. Przedpiersie zaokrąglone, nie sięgające niżej niż do łokci. Żebra dobrze zaokrąglone i dobrze rozwinięte w kierunku zadu. Brzuch umiarkowanie podciągnięty. Ogon długi, zakręcony noszony nad lub na linii grzbietu. 

Psy rasy - Fryzyjskie psy wodne na spacerze w parku

Fryzyjskie psy wodne

Łopatka dobrze ustawiona w stosunku do klatki piersiowej; ukośnie umiejscowiona i dobrze kątowana. Przedramię mocne i proste. Nadgarstki proste, nie ułożone ukośnie. Przednie łapy okrągłe; palce dobrze rozwinięte i wysklepione, grube opuszki. Kończyny tylnie silne, umiarkowanie kątowane. Uda niezbyt długie. Stawy kolanowe nisko osadzone. Stawy skokowe krótkie. Tylnie łapy zaokrąglone z dobrze rozwiniętymi opuszkami.

Ciało pokryte jest bardzo zwiniętymi lokami składającymi się z mocnych kępów włosów, poza głową i łapami. Włos raczej szorstki w strukturze i tłusty w dotyku. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są czysta czerń lub brąz, lub czerń albo brąz z białymi znaczeniami. Dozwolony deresz w bieli.
Psy osiągają ok. 59 cm wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze, idealna wysokość w kłębie wynosi 55 cm. Waga dorosłego psa powinna oscylować w granicach 15-20 kg.

Fryzyjski pies wodny brązowy i czarny

Fryzyjski pies wodny brązowy i czarny

Temperament

Fryzyjski pies wodny jest psem myśliwskim, który doskonale radzi sobie zarówno w wodzie, jak i w terenie, dorównując w tym względzie Retrieverom.
Czworonogi wymagają odpowiedzialnego i konsekwentnego prowadzenia. Z natury są bardzo uparte, samodzielne i dumne, dlatego opiekun nie powinien pokazywać słabości. Psy spełniają również funkcje stróżów, nie ufają obcym, traktują ich z dużą rezerwą. Rodziny z małymi dziećmi chwalą sobie zmysł opiekuńczy czworonogów – nie ma w nich bowiem cienia agresji. Nie przejawiają skłonności destrukcyjnych i szybko adaptują się do nowych warunków.
Psy czują się najlepiej w domach jednorodzinnych z ogródkiem. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch, dlatego nie będą szczęśliwe w środowisku miejskim.
Opiekun powinien poświęcić psu ok. 2 godzin dziennie i zapewnić odpowiednią stymulację psycho-ruchową w czasie spaceru.

W Polsce nie funkcjonuje żadna, zarejestrowana hodowla. Psy należy zatem eksportować z zagranicy; przewidywana cena sprowadzenia psa rasowego – 4000 złotych.

fryzyjski pies wodny

Szczeniak Fryzyjskiego psa wodnego

Wysokość: Czworonogi mierzą zazwyczaj od 55 cm do 59 cm wysokości w kłębie.

Waga: Waga oscyluje w granicach 15-20 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są czysta czerń lub brąz, lub czerń albo brąz z białymi znaczeniami. Dozwolony deresz w bieli.

Pielęgnacja: brak danych.

Zdrowie: Psy nie cierpią na typowe przypadłości dziedziczne.

Rodzina: Fryzyjski pies wodny kocha dzieci i doskonale czuje się w pełnych rodzinach. Nie jest polecany osobom, które nie miały wcześniej doświadczenia w szkoleniu zwierząt.

Inne nazwy: Wetterhound, Wetterhoun, Otterhoun, Dutch Spaniel

Użytkowość: pies do polowania na wydry

Pochodzene: Holandia

Klasyfikacja FCI - Grupa VIII, Sekcja 3, nr wzorca 221, podlega próbom pracy.

fot. zdjęcie główne Lisa de Brouwer, pies Douwe

Tagi artykułu: