Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Fundacja Ama Canem, czworonogi w służbie człowiekowi

Fundacja „Ama Canem” (z łac. „Kochaj psa”) powstała w celu prowadzenia zajęć dogoterapii jako działań wspierających terapię osób niepełnosprawnych. Obecnie w fundacji pracuje 50 wolontariuszy, którzy pomagają w tworzeniu właściwych relacji między człowiekiem a czworonogiem.

Pod opieką Ama Canem pozostaje 40 wyszkolonych psich terapeutów reprezentujących rasy: golden retriever, flat coated retriever, labrador retriever, berneński pies pasterski, nowofunland, seter szkocki gordon, seter irlandzki oraz owczarek australijski.
Przedstawiciele fundacji działają w wielu placówkach na terenie całego kraju, prowadząc zajęcia dla osób z różnymi rodzajami schorzeń m.in. autyzm, mutyzm, MPD, ADHD i Zespół Downa. W spotkaniach zawsze uczestniczy terapeuta oraz pies z przewodnikiem. Zajęcia mogą mieć charakter indywidualny lub grupowy – w zależności od potrzeb.
W ramach socjoterapii i zajęć dydaktycznych fundacja prowadzi cykliczne spotkania dla przedszkoli, szkół i świetlic. W zależności od typu placówki są to: pogadanki o wzajemnych relacjach między psem a człowiekiem, wykłady na temat roli psa w społeczeństwie, szkolenia z zakresu podstawowych zasad układania psa i opiekowania się nim itp. Wolontariusze prowadzą także zajęcia praktyczne, na których pokazują jak zachowywać się w przypadku ataku ze strony psa.
Zajęcia prowadzone dla osób starszych mają charakter oddziaływań psychoterapeutycznych, a ich celem jest ukazanie korzyści, jakie niesie za sobą współpraca ze zwierzęciem.

Czy któryś z tych szczeniaków Golden rertrievera zostanie psem terapeutycznym?

Czy któryś z tych Goldenów zostanie psem terapeutycznym?

Psy, które zaczynają pracę w Fundacji, muszą zdać testy psychologiczne i zaliczyć szkolenia przygotowujące je do pracy w ośrodkach.  Po pomyślnym zdaniu egzaminów końcowych praca nie dobiega końca – czworonogi przez cały czas uczestniczą w szkoleniach doskonalących i są poddawane badaniom weterynaryjnym.

Główne cele Fundacji „Ama Canem”

Nadrzędnym celem fundacji jest upowszechnienie dogoterapii jako metody rehabilitacji oraz wsparcia leczenia osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. Wolontariusze dokładają wszelkich starań, aby pokazać osobom chorym, że współpraca ze zwierzęciem daje wiele wymiernych korzyści i może być źródłem prawdziwej radości.

Jakie korzyści daje dogoterapia?

Terapia z psem pozwala:

 • rozwijać mowę i wzbogacać słownik;
 • przełamywać lęk i rozwijać umiejętności społeczne;
 • rozwijać funkcje poznawcze;
 • stymulować zmysły i ćwiczyć koncentrację;
 • rozwijać umiejętności koordynacji ruchów oraz  orientacji przestrzennej;
 • rozwijać myślenie przyczyno-skutkowe;
 • łagodzić stres i uczucie samotności, przełamywać bariery poznawcze i sprawiać, że chory nie będzie czuł się odrzucony przez społeczeństwo;
 • budować poczucie własnej wartości pewności siebie;
 • podnosić aktywność, uczyć samodzielności i odpowiedzialności;
 • mobilizować do podejmowania działań, aktywizować osoby chore;
 • uczyć właściwych postaw w stosunku do zwierząt;
 • uczyć zasad bezpiecznego postępowania ze zwierzętami – szacunku wobec zwierząt;

Osoba starsza z psem terapeutą

Golden jako pies terapeuta osoby starszej

Zakres działalności Fundacji Ana Canem

 1. W województwie łódzkim zajęcia są prowadzone w 15 placówkach, w tym w 12 dla osób niepełnosprawnych; pomoc około 500 niepełnosprawnym.
 2. W województwie śląskim – w 5 placówkach, w tym w 4 dla osób niepełnosprawnych; pomoc dla ok. 150 niepełnosprawnych.
 3. W województwie wielkopolskim pracownicy fundacji systematycznie pomagają w 2 ośrodkach ok. 60 niepełnosprawnym.
 4. W województwie małopolskim zajęcia są prowadzone w Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacji „Brata Alberta” w Radwanowicach, niosąc pomoc ok. 200 niepełnosprawnym.

Kontakt do Fundacji Ama Canem:

Adres Biura Fundacji:

Łódź, ul. Piotrkowska 17 pok.207
Tel. kom: 502 219 522
E-mail: biuro@dogoterapia.org.pl
Adres do korespondencji:   90-502 Łódź, ul. Żeromskiego 85/25

Tagi artykułu: