Fundacja „Ama Canem” (z łac. „Kochaj psa”) powstała w celu prowadzenia zajęć dogoterapii jako działań wspierających terapię osób niepełnosprawnych. Obecnie w fundacji pracuje 50 wolontariuszy, którzy pomagają w tworzeniu właściwych relacji między człowiekiem a czworonogiem.
Pod opieką Ama Canem pozostaje 40 wyszkolonych psich terapeutów reprezentujących rasy: golden retriever, flat coated retriever, labrador retriever, berneński pies pasterski, nowofunland, seter szkocki gordon, seter irlandzki oraz owczarek australijski.
Przedstawiciele fundacji działają w wielu placówkach na terenie całego kraju, prowadząc zajęcia dla osób z różnymi rodzajami schorzeń m.in. autyzm, mutyzm, MPD, ADHD i Zespół Downa. W spotkaniach zawsze uczestniczy terapeuta oraz pies z przewodnikiem. Zajęcia mogą mieć charakter indywidualny lub grupowy – w zależności od potrzeb.
W ramach socjoterapii i zajęć dydaktycznych fundacja prowadzi cykliczne spotkania dla przedszkoli, szkół i świetlic. W zależności od typu placówki są to: pogadanki o wzajemnych relacjach między psem a człowiekiem, wykłady na temat roli psa w społeczeństwie, szkolenia z zakresu podstawowych zasad układania psa i opiekowania się nim itp. Wolontariusze prowadzą także zajęcia praktyczne, na których pokazują jak zachowywać się w przypadku ataku ze strony psa.
Zajęcia prowadzone dla osób starszych mają charakter oddziaływań psychoterapeutycznych, a ich celem jest ukazanie korzyści, jakie niesie za sobą współpraca ze zwierzęciem.
Czy któryś z tych Goldenów zostanie psem terapeutycznym?
Psy, które zaczynają pracę w Fundacji, muszą zdać testy psychologiczne i zaliczyć szkolenia przygotowujące je do pracy w ośrodkach. Po pomyślnym zdaniu egzaminów końcowych praca nie dobiega końca – czworonogi przez cały czas uczestniczą w szkoleniach doskonalących i są poddawane badaniom weterynaryjnym.
Główne cele Fundacji „Ama Canem”
Nadrzędnym celem fundacji jest upowszechnienie dogoterapii jako metody rehabilitacji oraz wsparcia leczenia osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. Wolontariusze dokładają wszelkich starań, aby pokazać osobom chorym, że współpraca ze zwierzęciem daje wiele wymiernych korzyści i może być źródłem prawdziwej radości.
Jakie korzyści daje dogoterapia?
Terapia z psem pozwala:
- rozwijać mowę i wzbogacać słownik;
- przełamywać lęk i rozwijać umiejętności społeczne;
- rozwijać funkcje poznawcze;
- stymulować zmysły i ćwiczyć koncentrację;
- rozwijać umiejętności koordynacji ruchów oraz orientacji przestrzennej;
- rozwijać myślenie przyczyno-skutkowe;
- łagodzić stres i uczucie samotności, przełamywać bariery poznawcze i sprawiać, że chory nie będzie czuł się odrzucony przez społeczeństwo;
- budować poczucie własnej wartości pewności siebie;
- podnosić aktywność, uczyć samodzielności i odpowiedzialności;
- mobilizować do podejmowania działań, aktywizować osoby chore;
- uczyć właściwych postaw w stosunku do zwierząt;
- uczyć zasad bezpiecznego postępowania ze zwierzętami – szacunku wobec zwierząt;
Golden jako pies terapeuta osoby starszej
Zakres działalności Fundacji Ana Canem
- W województwie łódzkim zajęcia są prowadzone w 15 placówkach, w tym w 12 dla osób niepełnosprawnych; pomoc około 500 niepełnosprawnym.
- W województwie śląskim – w 5 placówkach, w tym w 4 dla osób niepełnosprawnych; pomoc dla ok. 150 niepełnosprawnych.
- W województwie wielkopolskim pracownicy fundacji systematycznie pomagają w 2 ośrodkach ok. 60 niepełnosprawnym.
- W województwie małopolskim zajęcia są prowadzone w Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacji „Brata Alberta” w Radwanowicach, niosąc pomoc ok. 200 niepełnosprawnym.
Kontakt do Fundacji Ama Canem:
Adres Biura Fundacji: