Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Gabinety weterynaryjne - jaki powinien być dobry weterynarz?

Wśród właścicieli psów istnieje przekonanie, że weterynarze są lekarzami niekompetentnymi i nastawionymi na zysk. Wystarczy wejść na pierwsze lepsze forum internetowe, aby przeczytać opinie na temat weterynarzy i gabinetów weterynaryjnych…

Nie ulega wątpliwości, że znalezienie dobrego i doświadczonego lekarza jest sprawą priorytetową. Właściciele psów często polecają sobie nawzajem gabinety weterynaryjne, które odwiedzają już od kilku lat. Gabinety weterynaryjne funkcjonujące w dużych miastach zatrudniają wprawdzie specjalistów, niemniej czy możemy im do końca zaufać? Co powinniśmy rozumieć przez stwierdzenie „dobre gabinety weterynaryjne”?

Dobry weterynarz dla naszego psa

Dobry weterynarz – lekarz i pasjonat

Dobre kliniki weterynaryjne zatrudniają lekarzy, dla których leczenie zwierząt jest powołaniem. Weterynarze muszą nie tylko znać się na rzeczy, doskonale orientować w nowoczesnych technikach i metodach leczenia, ale także rozumieć potrzeby zwierząt i traktować je jak pacjentów – istoty równe sobie. Weterynarz musi kochać zwierzęta, a jednocześnie zachować wobec nich pewien dystans. Niektóre sytuacje wymagają zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań i  obłaskawiania zwierząt. Weterynarz musi być zatem odporny na wysiłek, stres i cały czas trzymać rękę na pulsie. To ciężka praca wymagająca wyrzeczeń i stałego podnoszenia kwalifikacji. Praca weterynarza nie kończy się wraz z wyjściem z gabinetu. Nauki medyczne cały czas się rozwijają, zatem lekarz musi być na bieżąco z obowiązującymi trendami i znać nowe metody leczenia zwierząt. Pożądane cechy to: spostrzegawczość, szybkie podejmowanie decyzji, dokładność i precyzja. Weterynarza powinna cechować chęć nieustannego uczenia się w celu podnoszenia swoich kwalifikacji.

Gabinety weterynaryjne – jak wiele osób decyduje się pójść na studia weterynaryjne?

Jak zostać weterynarzem? Weterynarz musi mieć odpowiednie kwalifikacje i ukończone studia na kierunku weterynaria. W Polsce istnieje kilka szkół wyższych, które kształcą przyszłych weterynarzy. Są to: Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W czasie studiów przyszły lekarz weterynarii uczy się następujących przedmiotów: historia weterynarii, deontologia, chemia, biofizyka, botanika lekarska, anatomia, histologia, embriologia, fizjologia zwierząt, biochemia, farmakologia, toksykologia, mikrobiologia, immunologia, parazytologia, hodowla, genetyka i żywienie zwierząt, higiena zwierząt, higiena żywności pochodzenia zwierzęcego, patologia, patomorfologia oraz patofizjologia. Oprócz tego studenci uczęszczają na takie przedmioty jak: chirurgia, radiologia, rozród, choroby wewnętrzne, diagnostyka kliniczna, epizootiologia, a także specjalistyczne i kierunkowe związane z wykonywaniem zawodu.

Dobry weterynarz dla psa

Studia nie należą do najłatwiejszych, dlatego też nie wszyscy kończą je z pozytywnym wynikiem. Weterynaria jest bardzo chodliwym kierunkiem studiów, dlatego też liczba chętnych znacznie przewyższa liczbę miejsc. Pomimo, że na pierwszy rok dostaje się spora rzesza chętnych, już po pierwszym semestrze wielu z nich odpada. Lekarze weterynarii, którym udało się ukończyć studia, są powszechnie szanowani i bardzo szybko znajdują pracę w swoim zawodzie. Warto przy tym dodać, że weterynarze pracujący w gabinetach weterynaryjnych w dużych miastach zarabiają od pięciu do nawet dziewięciu tysięcy złotych.

Gabinety weterynaryjne – jak wybrać dobrego lekarza kiedy stwierdzimy, że mój pies jest chory?

Trudno orzec, który lekarz weterynarii rzeczywiście jest kompetentny, a któremu zależy jedynie na pozyskaniu nowego pacjenta. Jeżeli nie jesteśmy przekonani, który gabinet weterynaryjni wybrać, zawsze możemy zasięgnąć opinii w Internecie. Wielu właścicieli udziela się na regionalnych forach i zamieszcza opinie na temat konkretnych gabinetów. To dość dobre rozwiązanie, zważywszy, że w większych miastach gabinety weterynaryjnie znajdują się średnio na co drugiej ulicy. W jednej dzielnicy możemy spotkać nawet kilkanaście gabinetów weterynaryjnych świadczących swoje usługi. Trudno zatem dokonać racjonalnego i przemyślanego wyboru, jeżeli mamy do dyspozycji tyle gabinetów. Aby pomóc Państwu w podjęciu dobrej decyzji, dokonajmy małego podsumowania:

1) Dobry weterynarz powinien wyjaśnić właścicielowi, co dzieje się z jego pupilem i w miarę potrzeby odesłać do dodatkowych źródeł.

2) Profesjonalizm nie jest równoznaczny ze znieczuleniem na potrzeby zwierząt. Dobry weterynarz kocha zwierzęta, niemniej utrzymuje pewien dystans. Jest wobec nich delikatny, ale konsekwentnie wykonuje swoją pracę.

3) Właściciel zadaje momentami głupie i naiwne pytania. Weterynarz nie powinien lekceważyć jednak swoich pacjentów! Dobry lekarz odpowiada na wszystkie pytania, jakie zada mu właściciel.

4) Dyplomy, certyfikaty wiszące na ścianach gabinetu są bardzo ważne i każą sądzić, że mamy do czynienia z profesjonalistą. Nie możemy jednak oceniać lekarza po liczbie dyplomów. Bardziej liczy się czas poświęcany zwierzętom i indywidualne podejście do pacjentów.

Tagi artykułu: