Udostępnij ten artykuł.

Galeria zdjęć z wakacji 2011

Pomimo, że w orbicie moich zainteresowań od dłuższego czasu pozostają zwierzęta - a w szczególności psy - nie zaniechałam rozwijania swoich pozostałych pasji. Jedną z nich jest fotografia przyrody.

Poniższa galeria zawiera przegląd zdjęć, które wykonałam w zeszłym roku. Pragnęłam umieścić w niej prace, które moim zdaniem prezentują się najkorzystniej i wiernie oddają wszelkie szczegóły fotografowanych obiektów. Kompilacja fotografii do galerii nie jest przypadkowa. Chciałam, w możliwie jak najbardziej przekrojowy sposób, pokazać swój dorobek fotograficzny i miejsca, które wydały mi się szczególnie interesujące i warte uwiecznienia.

Jako, że moja przygoda z fotografią dopiero się zaczyna i jak na razie nie dysponuję profesjonalnym sprzętem, proszę o wyrozumiałość i skoncentrowanie się raczej na treści, aniżeli na formie wykonanych fotografii.

funkia roślina ogrodowa

moje zdjęcie funki (hosta) o zielonej barwie liści

Fotografowanie przyrody nie jest sprawą prostą i wymaga od pasjonata zarówno ogromnego zacięcia jak i profesjonalnego sprzętu oraz mnogości akcesoriów. Wykonanie dobrego zdjęcia jest determinowane przez kilka czynników: warunki pogodowe, położenie wybranego obiektu, warunki świetlne, a także statyczność bądź dynamikę obiektu. Jak zdążyli Państwo zauważyć, moje prace mają charakter makrofotograficzny. Z racji tego, że nie posiadam specjalistycznego sprzętu i dobrej jakości szkieł powiększających, nie jestem w stanie odtworzyć wszystkich szczegółów obiektów. Pomimo, że nie posiadam statywu, dochowałam wszelkich starań, aby zdjęcia pozostały nieruchome i możliwie jak najprecyzyjniejsze. W przyszłości jednakże pragnę udoskonalić swój warsztat i wykorzystać inne techniki fotograficzne. Póki, co posiadam jedynie obiektyw standardowy, jednakże z czasem wykorzystam z całą pewnością walory bezcieniowej lampy błyskowej, która umożliwi bezcieniowe fotografowanie wszystkich cudów przyrody. Dołożenie modelującego światła pozwoli zaś na uwypuklenie obrazu i dodanie doń odpowiedniej perspektywy.


  • Zielony konik

  • Trawka

  • Niebieska ostróżka

Zdjęcia wykonane aparatami kompaktowymi i cyfrówkami nierzadko pozostają sztuczne i płaskie, co jest zupełnie niedopuszczalne w czasie wykonywania fotografii przyrodniczej.  Dołożę, zatem wszelkich starań, aby następne zdjęcia zostały prawidłowo skonwertowane i nie niosły za sobą wrażenia sztuczności.

Aktualne zdjęcia mogą wydawać się niewystarczająco ostre, gdyż długość ogniskowej jest niewspółmierna do ustalonej wcześniej koncepcji. Niemniej postaram się, aby każda, kolejna praca była coraz lepsza i niosła za sobą nie tylko walory estetyczne, ale także głębię przekazu.

W najbliższym czasie postaram się dokonać korekty formatu i zamieścić na stronie zdjęcia w formie tapet na pulpit. Mam nadzieję, że zbliżający się okres wakacyjny będzie dobrą okazją dla wykonania kolejnych fotografii i zamieszczenia ich na stronie. Galeria zdjęć nie ma, bowiem charakteru zamkniętego i wraz z napływem nowych prac, będę zamieszczała je na stronie. Jednocześnie gorąco zachęcam do przysyłania swoich prac na mój adres mailowy i dzielenia się własnymi doświadczeniami.

Tagi artykułu: