Udostępnij ten artykuł.

Gdy pies zaczyna się starzeć?

Pies, która zaczyna się starzeć wymaga szczególnej opieki.

Psy starzeją się około siedmiu razy szybciej niż ludzie, dlatego właśnie z tego względu powinny być otoczone odpowiednią opieką weterynaryjną, jak i ze strony swojego opiekuna, gdyż on najlepiej wie jak zachowuje się jego pupil i odpowiednio wcześniej potrafi zauważyć, że zaczyna coś niezbyt dobrego się z nim dziać.

Okres starzenia u psów zaczyna się w różnym czasie, przede wszystkim zależne jest to od jego wielkości, przeszłości, czy wcześniej chorował lub ucierpiał w wyniku jakiś urazów, od diety, a także od warunków bytowania. Wiek, w którym pies danej rasy może zacząć się starzeć można określić w przybliżeniu, jeżeli założymy, że jest to podobna grupa genowa psów danej rasy oczywiście o udokumentowanym pochodzeniu.

Psy małych ras oraz zwykłe mniejsze psy żyją przeważnie od 15 do 20 lat, a więc dłużej niż psy ras olbrzymich i dużych, które najczęściej żyją od 10 do 15 lat. Podane tu przeze mnie dane są bardzo ogólne, ponieważ wiek psów uzależniony jest najbardziej od jego indywidualnych cech. Pierwszym objawem, który może świadczyć o wchodzeniu w etap starzenia się świadczą przede wszystkim istotne zmiany w jego zachowaniu. Starzejący się pies przeważnie staje się wolniejszy, niezbyt chętny do ruchu, więcej śpi, jak również zaczyna bardziej gwałtownie reagować na rzeczy, na które wcześniej nawet nie zwracał uwagi.

Stary pies Beagle więcej śpi

Oznaka starości u psa - nasz pies więcej śpi

Wszystkie te zmiany wynikają przede wszystkim z tego, że zaczynają występować kłopoty z mięśniami, stawami, zwolniona wydolność układu oddechowego i układu krążenia, zaczyna się również pogarszać wzrok i słuch. Zmiany występują stopniowo i są to normalne oznaki zbliżającego się okresu starzenia. Jeśli należymy do odpowiedzialnych właścicieli to w momencie, gdy zauważymy u naszego pupila oznaki stopniowego starzenia się jego organizmu, to powinniśmy zacząć odbywać z nim regularne, kontrolne wizyty u weterynarza. Bardzo ważna jest kontrola uzębienia takiego starzejącego się psa, a także stanu jego jamy ustnej, ponieważ z zębów do jego krwioobiegu może przedostawać się spora ilość niebezpiecznych bakterii, dlatego higiena jamy ustnej i dbanie o zęby naszego psa jest podstawą. Jeżeli przy codziennej pielęgnacji zauważymy jakieś niepokojące nas objawy to koniecznie powinniśmy to skonsultować z weterynarzem. O tym, że z jego uzębieniem zaczyna się dziać coś niepokojącego może świadczyć nieprzyjemny zapach z jego pyska, nadmierne ślinienie się oraz niechęć psa do jedzenia.

Razem z wiekiem psa i jego starzeniem musimy nastawić się na to, że stanie się on coraz mniej ruchliwy, dlatego powinniśmy ograniczyć spacery oraz zbytni wysiłek do minimum, tak, aby zbytnio nie obciążać jego stawów oraz układu krążenia i oddechowego, ale oczywiście musimy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i powietrza. Jeśli pies zaczyna mieć dosyć dokuczliwe kłopoty ze stawami lub kośćmi to powinniśmy mu pomóc, udając się do weterynarza, który zaleci odpowiednią kurację, która pomoże mu złagodzić ból. Można także w takim przypadku masować mięsnie psa, jak również dać mu do spania miękką poduszkę, dzięki niej zabezpieczymy naszego czworonoga przed odleżynami.

Pies, który się starzeje powinien mieć również odpowiednią dietę, ze względu na zmniejszoną ilość ruchu, jak również, dlatego, że ochroni psa przed możliwymi infekcjami czy chorobami wieku starczego.Takie psy powinny mieć dietę niskokaloryczną, a za to bardzo bogatą w niezbędne składniki odżywcze takie jak kwasy tłuszczowe, minerały, witaminy oraz wysokiej, jakości białko. U psów starzejących się można również zauważyć spadek masy ciała, nawet jak my sami nie zauważyliśmy, że pies mniej je. Jest to najczęściej spowodowane chorobami nerek, cukrzycą oraz chorobą Cushinga. Są one związane ze zwiększonym użyciem wody, wzmożoną produkcją moczu oraz występowaniem różnych infekcji. Natomiast przyrost wagi ciała spowodowany jest niedoczynnością tarczycy. Mniejsze stężenie hormonów tarczycy powoduje również spowolnienie przemiany materii oraz zwiększa podatność na różne infekcje skóry, a także łysienie.

Do częstych chorób u starzejącego się psa, które mogą wystąpić należą takie schorzenia jak kardiomiopatia, czyli choroba serca, zapalenie stawów, zwyrodnieniowa choroba krążka. Te problemy łatwiej, chociaż w części wyeliminować, jeśli odpowiednio wcześnie zostały wykryte i natychmiast zostało podjęte odpowiednie leczenie.

Starzejący się pies jest również trochę osowiały w kontaktach nie tylko z ludźmi, ale również z psami. Jeżeli chcemy mieć w domu nowego psa to musimy wziąć pod uwagę to, że nasz starzejący się pupil potrzebuje dużo uwagi i naszej opieki i pod żadnym pozorem nie możemy go zaniedbywać z powodu jego nowego kolegi. Jeśli chodzi o zachowanie się takiego starzejącego się psa w stosunku do drugiego psiaka to zależy od charakteru obydwu psiaków. Starzejący się pies raczej nie ma zbytnio chęci do zabawy, a jego nowy kolega i owszem może mieć ochotę i w takim przypadku mogą wystąpić zgrzyty. Dlatego przed przyprowadzeniem do domu kolejnego pieska musimy to bardzo dobrze przemyśleć.

Oznaka starości u psa starte zęby

Oznaka starości u psa - starte zęby

Psy z natury tak samo jak niektóre inne zwierzęta są z natury czyste i starają się nie załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych w miejscu, gdzie jedzą i śpią. W wieku starczym psy mogą czasami popuszczać, dlatego naszym obowiązkiem jest, aby częściej z takim psem wychodzić. Wtedy na pewno takie problemy nie będą się zdarzać. Etap starości jest bardzo trudny obojętnie czy dotyczy on zwierząt czy ludzi. Obojętnie jak będziemy traktować naszego czworonożnego przyjaciela, ile pracy, wysiłku i opieki włożymy, aby cierpiał on jak najmniej to niestety nie jesteśmy w stanie powstrzymać biegu uciekającego czasu. Na pewno pomożemy mu, aby zachował on jak najdłużej siły witalne, ale nie jesteśmy w stanie przedłużyć mu życia.

Właściciele swoich ulubieńców próbują się przygotować na ich odejście, ale pomimo tego śmierć jest zawsze bardzo trudnym momentem i niestety przychodzi całkiem niespodziewanie i w nieodpowiedniej chwili. Dlatego powinniśmy się przede wszystkim postarać, aby zapewnić mu jak najwięcej swojej uwagi, troski i miłości do końca jego dni. Te piękne wspomnienia, które z nim przeżyliśmy i jego wdzięczność pozwoli nam potem przetrwać tą ciężką do zrozumienia i przeżycia, choć nieuniknioną stratę naszego ukochanego członka naszej rodziny.

Tagi artykułu: