Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Gdzie i jak mierzyć psa przed zakupem obroży i szelek?

Dobierając szelki i obrożę dla psa, powinniśmy wykazać się dużą ostrożnością. Podstawowym błędem popełnianym przez niedoświadczonych właścicieli jest zakup szelek dedykowanych dla psów dużych, średnich czy małych, bez uprzedniego zmierzenia pupila. Oczywiście, możemy sugerować się opisami producenckimi, niemniej zakładanie, że dane szelki będą odpowiednie dla psa, może wpędzić nas w niepotrzebne koszty. A co jeżeli okaże się, że szelki lub obroża są dla psa za duże? Aby uchronić się przed takimi sytuacjami warto poświęcić chwilę czasu i zdjąć wymiary z pupila. Dzięki dokonaniu pomiarów psa w domu będziemy mogli zakupić akcesoria przez Internet lub w sklepie stacjonarnym, nie narażając pupila na stres związany z przebywaniem w obcym miejscu i wielokrotnymi „przebierankami”. 

Gdzie i jak mierzyć psa przed zakupem obroży? 

Zdejmując pomiary do obroży, powinniśmy skoncentrować się na dwóch miejscach: szyi oraz głowie. Obwód szyi mierzymy w najwęższym miejscu (rys. punkt A), aby po zapięciu obroża nie ściągnęła się, przechodząc przez głowę psa.

jak zmierzyć obwód głowy i szyi psa

jak mierzyć obroże dla psa

Gdzie i jak mierzyć psa przed zakupem szelek?

Przed zakupem szelek spacerowych należy wykonać natomiast trzy pomiary. Pierwszym z nich jest zmierzenie obwodu szyi w najszerszym miejscu, aby zbyt małe szelki nie przyduszały psa. Obwód klatki piersiowej także mierzymy w najszerszym miejscu. Końcowe pomiary odnoszą się do odległości między dwoma pierwszymi pomiarami mierzonej po linii karku psa tzw. linii górnej oraz linii dolnej (pod klatką piersiową).

gdzie i jak mierzyć psa przed zakupem obroży i szelek

Gdzie i jak mierzyć psa do szelek sportowych?

Opiekunowie, którzy chcą zakupić dla psa szelki sportowe, powinni dokonać trzech pomiarów. Pierwszy z nich to pomiar klatki piersiowej dokonywany tuż za łokciami psa. Następny dotyczy tzw. napierśnika i winien być wykonywany od linii obwodu klatki piersiowej w najszerszym miejscu od prawej do lewej strony psa. Oczywiście mierzymy psa w linii poziomej.
Na koniec pozostaje pomiar linii górnej, który powinien stanowić zasadniczo połowę obwodu klatki piersiowej; górna połowa jest mierzona w tych samych miejscach co uprzedni pomiar napierśnika.

jak mierzyć psa przed zakupem szelek sportowych

Szelki dla psów pracujących oraz obronnych

Przed zakupem szelek dla psów pracujących i obronnych konieczne jest wykonanie aż czterech pomiarów.
Obwód klatki piersiowej jest mierzony w ten sam sposób co przy szelkach sportowych. Jako że w tym miejscu szelki są zawsze regulowane, nie musi być szczególnie dokładny. Następnym krokiem jest zmierzenie obwodu szyi psa tuż przy jej nasadzie – w najszerszym miejscu. Kiedy mamy już dwa powyższe pomiary mierzymy linię górną, czyli odległość między dwoma poprzednio zmierzonymi obwodami, zebranej po linii karku. Linia dolna jest mierzona w ten sam sposób co linia górna między obwodami, ale wyłącznie pod klatką piersiową.

pomiar psa do szelek typu guard

Tagi artykułu: