Udostępnij ten artykuł.

Gdzie lub, komu oddać szczeniaki?

Problem porzuceń niechcianych szczeniąt jest w dzisiejszych czasach niezwykle powszechny i pomimo ogromnej skali zjawiska wciąż nie wymyślono sposobu, który pozwoliłby na jego eliminację. Właściciele zwierząt - a w szczególności osoby zamieszkujące tereny wiejskie - nader często zapominają o sterylizacji psów, co prowadzi do zwiększenia liczebności zwierząt i plagi niechcianych ciąż. Wychowanie i zapewnienie szczeniętom warunków dla dalszego rozwoju jest bardzo kosztowne, co powoduje, że ludzie wolą zwierzę zabić, aniżeli zatrzymać w swoim gospodarstwie. Przypadki topienia szczeniąt są bardzo powszechne, a znalezienie sprawców tych karygodnych czynów graniczy z cudem.
Ciąża u suki zazwyczaj przebiega bezobjawowo; niekiedy do samego rozwiązania nie zdajemy sobie sprawy, że samica jest w ciąży. Kiedy szczenięta pojawią się na świecie, należy zadać sobie pytanie: Szczeniaki – kiedy można oddać szczeniaki?

Pierwsze dwa tygodnie życia zwierząt są niezwykle istotne dla ich późniejszego, prawidłowego rozwoju. W tym czasie trzeba zachować szczególną czujność i zapewnić zwierzętom komfortowe warunki rozwoju. Suka wraz ze swoimi młodymi powinna przebywać w suchym i ciepłym pomieszczeniu. W pierwszych dniach życia szczenięta są bardzo narażone na infekcje i złapanie chorób wirusowych.
W tym momencie nie możemy myśleć jeszcze o oddaniu szczeniąt. Psiaki są, bowiem zbyt słabe i odizolowanie od matki może zakończyć się tragicznie. Niefrasobliwe zachowanie właścicieli może skutkować zaburzeniami procesu socjalizacyjnego i wytworzeniem się u zwierzęcia lęku separacyjnego. Zbyt wczesne odstawienie malca od mleka matki powoduje narastanie agresji i może zaważyć na przyszłym życiu psa. Badania wykazały, że większość psów agresywnych została zbyt wcześnie odstawiona od matki i nie nauczyła się zachowań właściwych dla swojego gatunki.
Pierwsze tygodnie życia szczeniąt upłyną pod znakiem zniszczeń i demolowania pomieszczeń. W związku z tym powinniśmy schować wszystkie wartościowe przedmioty i mieć szczenięta pod stałą kontrolą.  Po upływie dwóch miesięcy możemy poważnie zastanowić się nad kwestią adopcji: Szczeniaki - gdzie i komu oddać szczeniaki? Po tym czasie zwierzę powinno opanować podstawowe zasady życia z ludźmi i współpracy z innymi zwierzętami.

Oddanie szczeniaka jest sprawą niezwykle trudną i wymaga od nas ogromnych przemyśleń i kalkulacji. Zwierzę jest istotą myślącą i czującą - zasługuje, zatem na wspaniały dom i wyrozumiałą rodzinę. Warto wcześniej sprawdzić dom, w którym nasze zwierzę będzie mieszkać i żyć przez długie lata. Decyzję o oddaniu zwierzęcia powinniśmy podjąć stosunkowo szybko - najlepiej przed upływem trzeciego miesiąca. Po tym czasie zwierzę powinno rozpocząć już szkolenie, które ukształtuje w nim wszystkie, pożądane cechy. Właściciel może kierunkować psa na wykonywanie konkretnych czynności, bądź przygotowywać go do zamieszkania w określonych warunkach. Nigdy nie możemy przewidzieć, do jakiego domu trafi nasze szczenię. Być może kolejny właściciel będzie trzymał w domu kota, drugiego psa, bądź żółwia. Szkolenie ukierunkuje się, zatem na tolerowanie innych zwierząt i umiejętność współżycia z nimi pod jednym dachem.


  • Szczeniaki Spaniela

  • Szczeniak kundelka

  • Szczeniaki Pekińczyka

Szczeniaki - gdzie i komu oddać szczeniaka, jeśli nie znaleźliśmy chętnych przed narodzinami?

Na wstępie należy zaznaczyć, że skazanie zwierzęcia na pobyt w schronisku jest najgorszym, możliwym rozwiązaniem. Schroniska w Polsce są bardzo słabo dofinansowywane, przez co warunki życia zwierząt pozostawiają wiele do życzenia. Większość podopiecznych umiera na skutek złapanych infekcji wirusowych i z powodu trudnych warunków życia.

Skoro sami dopuściliśmy do rozmnożenia naszego zwierzęcia, powinniśmy podjąć wysiłek i znaleźć właścicieli dla nowonarodzonych szczeniąt. Możliwości jest bardzo wiele. Przede wszystkim możemy wywiesić ogłoszenia w najbliżej klinice weterynaryjnej i we wszystkich przychodniach w naszej okolicy. Spore możliwości daje również Internet. Ogłoszenia adopcyjne można zamieścić na portalach społecznościowych, bądź też poprosić znajomych o dalsze przekazywanie informacji. Fora internetowe i serwisy o tematyce kynologicznej umożliwiają zamieszczanie bezpłatnych ogłoszeń na podległych im forach internetowych i podstronach. Aby ogłoszenie spotkało się z dużym odzewem, należy zamieścić w nim zdjęcie zwierzęcia. Szczenięta potrafią rozczulić nawet najtwardsze serca, a ich widok może przyciągnąć potencjalnych rodziców zastępczych.

Tagi artykułu: