Udostępnij ten artykuł.

Gdzie można trzymać psa?

Pies jest stworzeniem, które potrzebuje posiadać swoje miejsce, w którym może się położyć i bezpiecznie schronić zarówno przed złymi warunkami atmosferycznymi, jak i przed niebezpieczeństwami.

Pies potrzebuje mieć swoje wydzielone miejsce, w którym będzie mógł nieniepokojony chronić się i czuć bezpiecznie. W miejscu tym (kojec) musi też mieć wygodne legowisko. Miejscem dla psów może być wydzielona część mieszkania (w przypadku psów mieszkających w domu) lub podwórza czy ogrodu (w przypadku psów mieszkających na zewnątrz, czyli na dworze).

Gdzie można trzymać psa?

Warunki trzymania psa na zewnątrz domu

Dom z ogrodem to środowisko życia dobre dla psów mających gęstą sierść i odpornych na warunki atmosferyczne. Wśród ras polecanych dla osób mających dom z ogrodem są m.in.: owczarki niemieckie i kaukaskie, owczarek podhalański i środkowoazjatycki, nowofundland, bernardyn, berneński pies pasterski, mastif tybetański, czarny terier rosyjski, husky i łąjka, samojed, wilczak czechosłowacki, szpice różnych ras o stosunkowo gęstej sierści, rasy myśliwskie o gęstszej sierści oraz wszelkie mieszańce o podobnych typach wyglądu zewnętrznego.

Miejsce dla psa trzymanego na dworze musi być szczególnie dobrze zadbane, usytuowane, zadaszone i ocieplone. Pies może oczywiście mieć na posesji tylko budę z dobrym legowiskiem w środku, a poza tym biegać swobodnie po całym obejściu. Jednak musimy się liczyć z tym, że na podwórze nie wejdą wtedy swobodnie osoby postronne, jak np. listonosz. Ponadto, pies biegający luzem może przeskoczyć przez płot lub znaleźć w nim jakąś lukę i uciec. Najbezpieczniej jest więc trzymać psa w dobrze ogrodzonym kojcu (ogrodzenie wkopane w ziemię i wysokie na ok. 2 m, a jeśli trzeba, to nawet kryte mocną siatka od góry), do którego wstawiamy budę. Kojec powinien przynajmniej część powierzchni z budą mieć zadaszone i posadowione w miejscu zacienionym, aby pies nie dostał udaru cieplnego latem i miał schronienie przed deszczem czy śniegiem. Szczególnie w zimie należy zadbać o takie schronienie.

gdzie można trzymać psa

trzymanie psa na zewnątrz w budzie

Buda dla psa powinna być zawsze sucha i ciepła (na zimę koniecznie ocieplona). Psy potrzebują bowiem wygodnego i zacisznego miejsca, by uciec od śniegu i zimnego wiatru. Buda dla psa powinna być odpowiednio duża do jego wielkości i wysłana ciepłym posłaniem (np. słomą albo specjalną karimatą dla psów). Powinna być również szczelna i niepodmakalna od spodu (ustawiona na klockach lub beleczkach, gdyż podłoga nie może dotykać ziemi). Nie może stać bezpośrednio na słońcu i wejściem do wiatru oraz deszczu (w naszych warunkach klimatycznych ustawiamy ją więc najlepiej wejściem na południe). Na zimę otwór należy zasłonić np. kawałkiem koca, a jeszcze lepiej – nieprzemakalnego brezentu. Aby pies nie wnosił do wnętrza brudu i deszczówki, należy przed budą dać specjalne przedproże (drewniany podest). Posłanie wewnątrz budy (legowisko) powinno być co jakiś czas sprawdzane i okresowo zmieniane (buda powinna być więc otwierana, najlepiej od góry). Pies nie może mieszkać w budzie za wielkiej lub za ciasnej, betonowej, metalowej lub plastikowej (np. w przewróconej, metalowej lub plastikowej beczce). Buda dla psa musi być zrobiona z drewnianych desek, z podwójnymi ścianami i ocieplona np. styropianem lub trocinami zmieszanymi z wapnem, co zapobiegnie ich pleśnieniu i gniciu oraz odstraszy drewnojady. Dobrze jest, jeśli buda ma dwie komory: legowisko i przedsionek. Wtedy najlepiej zachować ciepło zimą i suchość legowiska w czasie deszczy i śnieżyc. Należy jednak pamiętać, że pomimo idealnego zabezpieczenia psa w kojcu zewnętrznym, w momencie starzenia się może on i tak zacząć źle znosić zewnętrzne warunki atmosferyczne i będzie wymagał zmiany kwaterunku na domowy.

Gdzie można trzymać psa - pies w ogrodzie

Nawet mieszkające w domu psy dobrze jest wypuszczać na zewnątrz na jakiś czas, jeśli mamy dom z ogrodem. Zwierzak załatwi tu swoje potrzeby fizjologiczne, wybiega się i popilnuje obejścia, co zapobiegnie jego nudzie i frustracji, a nas odciąży od codziennych spacerów. Problemem może jednak być deptanie trawy i grządek kwiatowych oraz kopanie dołków w ziemi. Oczywiście nie wszystkie psy będą się zachowywać tak destrukcyjnie, jednak należy być na to przygotowanym. Aby temu zapobiec, najlepiej jest wyznaczyć konkretny teren na wybieg dla psa (np. wygrodzić część podwórza czy trawnika). Można też odgrodzić rabaty kwiatowe i warzywne od reszty obejścia, aby pies się do nich nie dostał.

gdzie można trzymać psa np w ogrodzie

Jeśli chcemy natomiast, by pupil pełnił też rolę stróża, to zainstalujmy zamek przy bramce wejściowej na posesję, aby każdy mógł nas poinformować, że mamy gościa. Na płocie zewnętrznym bezpiecznie jest też zamieścić tabliczkę z informacją w stylu „uwaga groźny pies”. Z kolei aby pupil nie załatwiał swych potrzeb gdzie popadnie, najlepiej zainstalować dla niego specjalne zachęty do tego w jednym wygodnym i niewidocznym miejscu (np. umieścić tam słupek lub kamień zapachowy dla psów). Jeśli mimo wszystko psiak wyrządzi nam jakieś szkody, nie złośćmy się na niego.

Warunki trzymania psa w domu

Pies w mieszkaniu może być bardziej uciążliwy dla właścicieli, szczególnie jeśli jest duży. Jeśli więc mieszkamy w bloku, a nie w domku z ogrodem, to powinniśmy się dobrze zastanowić, jakiej rasy psa chcemy posiadać. Na pewno owczarek kaukaski nie będzie tu dobrym rozwiązaniem. Rasy psów zalecane do utrzymywania w mieszkaniu to m.in.: wszelkie rasy miniaturowe, jak np. Yorki, ratlerki, Chihuahua, Chin japoński, a także takie jak cocker spaniel, buldog francuski, Jack Russel terier, boston terier, jamniki, pudle, amstaffy, boksery, pekińczyki, charty krótkowłose, whippet, terier szkocki, mops, Welsh corgi, psy bezwłose (nagi pies meksykański, chiński grzywacz peruwiański, bezwłosy Khala, nagi terier amerykański).

Psy które w naszym klimacie powinny mieszkać w warunkach domowych, to zwierzaki mające sierść krótką i słabą (bez podszerstka), bez względu na wielkość (czyli zarówno małe ratlerki, jak i duże boksery czy dobermany). Takich warunków wymagają także psy delikatne i mające sierść dłuższą czy długą, wymagającą szczególnej pielęgnacji, czyli np. pekińczyki i Yorki. Oczywiście również wszelkie mieszańce o słabej i krótkiej sierści, czy małe o długiej i delikatnej, wymagającej dużo pielęgnacji, również będą preferowały mieszkanie w warunkach domowych. Pamiętać też musimy, że nawet jeśli mamy psa dużego, o mocnej i gęstej sierści, a na dodatek silnego i zdrowego, który mieszka w budzie na zewnątrz, to i tak na stare lata powinniśmy przekwaterować go do domu. Starzejący się pies potrzebuje więcej ciepła, przytulności i suchości, aby nie zaczęły doskwierać mu reumatyczne bóle stawów i mięśni i inne podobne choroby.

gdzie można trzymać psa np. w domu

trzymanie psa w domu

Pies w mieszkaniu musi mieć swoje bezpieczne miejsce i legowisko tak samo, jak osobniki utrzymywane na zewnątrz. Idealnym rozwiązaniem w mieszkaniu jest kojec klatkowy. W nim misi się znajdować wygodnie wymoszczone legowisko. Zamiast kojca z legowiskiem, może też być samo tylko legowisko.

Miejsce dla psa w formie kojca (klatka z drzwiczkami wejściowymi, służy do transportu oraz jako domowy kojec dla psa) z legowiskiem to rozwiązanie zapewniające zwierzakowi nie tylko przytulne schronienie i miejsce do spania oraz odpoczynku, ale również żądane bezpieczeństwo. Do tego będziemy mogli zamykać kojec, separując psa w wygodnych dla nas sytuacjach (np. w momencie przyjścia gości czy listonosza). Nie należy jednak z tym przesadzać, aby pies nie zaczął sobie kojca źle kojarzyć. Podobną rolę pełni również samo tylko legowisko bez kojca. Przy tym rozwiązaniu nie ma jednak możliwości zamknięcia psa na jakiś czas, chyba, że wraz z legowiskiem zamkniemy go w oddzielnym pokoju (pomieszczeniu).

Bez względu na fakt, że znajduje się w ciepłym i suchym domu, psie legowisko i tak powinno być dobrze wymoszczone, miękkie i przytulne. W sprzedaży jest wiele różnych form. Dobre są szczególnie legowiska puchowe pikowane ze ściankami bocznymi, ponieważ zapewniają psu możliwość wtulenia się. Są też legowiska masywniejsze, z materacem na podstawie kosza plastikowego lub wiklinowego. Są one polecane szczególnie dla psów większych i masywniejszych. Natomiast jeśli pupil jest płochliwym zmarzlakiem, można mu zafundować legowisko pluszowe z zadaszeniem, które wygląda jak ciepła, przytulna dziupla.

Uwaga!

Bez względu na to, czy utrzymujemy swojego psa na zewnątrz w kojcu z budą, czy w domu, zawsze musimy pamiętać, że takie miejsce dla psa musi być dla niego idealnie bezpieczne. Nie wolno więc karać go w tym miejscu i krzyczeć tu na niego. Zwierzak ma to miejsce kojarzyć sobie wyłącznie bardzo pozytywnie. W końcu to jego bezpieczne schronienie i dom!

Tagi artykułu: